Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

POŁĄCZENIE LOTOSU Z ORLENEM W SIERPNIU. ILE DOSTANĄ AKCJONARIUSZE?

Połączenie Lotosu z Orlenem nastąpi w sierpniu- poinformował Orlen na spotkaniu z analitykami i inwestorami. Teoretycznie Orlen zapłaci za Lotos 9 procent premii wobec obecnej ceny. Ale finalnie wszystko zależeć będzie od kursu po transakcji.

POŁĄCZENIE LOTOSU Z ORLENEM

Walne zgromadzenia PKN Orlen i Grupy Lotos w sprawie połączenia obu koncernów odbędą się w lipcu, a połączenie ma zostać zarejestrowane i sfinalizowane w sierpniu – poinformowały w czwartek po sesji zarówno Orlen, jak i Lotos.

Ustalony parytet wymiany – 1.075 akcji Orlenu za 1 akcję Lotosu – oznacza, że przy czwartkowej cenie Orlenu wynoszącej niecałe 72 złote – cały Lotos wyceniony został na 14 miliardów złotych. Czyli o 9% powyżej czwartkowej kapitalizacji na zamknięciu notowań. Ale Orlen nie będzie płacił obecnymi, tylko nowymi akcjami – spółka wyemituje na potrzeby przejęcia Lotosu prawie 200 milionów akcji. Oznacza to gigantyczny – bo o aż 46% – wzrost liczby akcji PKN Orlen.

Połączenie Lotosu z Orlenem – Stacje Lotosu jednak w węgierskie ręce

Z informacji podanych przez Orlen wynika, że mimo wyraźnego ochłodzenia relacji między PiS a Viktorem Orbanem – kontrolowany przez węgierski rząd koncern MOL przejmie prawie 430 – czyli lwią część – stacji Lotosu. W połączonym koncernie pozostanie mniej, niż 100 stacji noszących dziś logo Lotosu. Część ekspertów uważa tę sprzedaż za ryzykowną – bo jawnie sprzyjający Rosji Viktor Orban będzie mógł sprzedać przejęte przez MOL stacje np. Rosnieftowi. Umowa Orlen-MOL ma co prawda zawierać zapisy zabraniające odsprzedaży stacji w ciągu 8 lat po transakcji – ale złamanie takiej umowy oznaczać może jedynie konieczność zapłaty odszkodowania – a nie nieważność samej sprzedaży.

CZYTAJ TEŻ: ZŁE WIEŚCI DLA WŁAŚCICIELI DIESLI. CZEKA ICH TO SAMO, CO KIEROWCÓW BENZYNIAKÓW

MOL kupuje aktywa detaliczne, natomiast część instalacji rafineryjnych trafi do Saudi Aramco – największego, pod względem kapitalizacji rynkowej, naftowego koncernu na świecie. Inwestycja Saudi Aramco – odwrotnie, niż sprzedaż stacji MOLowi – jest uważana za krok w stronę uniezależniania się od dostaw rosyjskiej ropy.
Sprzedaż części aktywów było warunkiem postawionym przez Komisję Europejską, która zatwierdzała przejęcie. Bruksela uznała, że bez tej sprzedaży nowy koncern zupełnie zdominowałby polski rynek eliminując z niego konkurencję.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

POŁĄCZENIE LOTOSU Z ORLENEM W SIERPNIU. ILE DOSTANĄ AKCJONARIUSZE?

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Rekordowa wartość Orlenu.

POLSKA

Władze Orlenu mają być powoływane na pięcioletnią kadencję i nie będzie można ich zmienić bez zgody specjalnej Rady ds. Bezpieczeństwa Strategicznego - przewiduje nowy...

POLSKA

W trzech miastach Orlen wybuduje stacje wodorowe.

POLSKA

Bez zaskoczenia, albo zgodnie z planem – tak można nazwać przegłosowaną przez walne zgromadzenie akcjonariuszy PGNiG decyzję o połączeniu z PKN Orlen.

%d bloggers like this: