Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

EUROPA

PÓŁ ROKU WOJNY W UKRAINIE I SMUTNE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Ukraina obchodzi dzisiaj Święto Niepodległości. W tym roku uroczystości mają inny charakter, bo od równo 6 miesięcy kraj broni się przed rosyjską agresją, którą Kreml rozpoczął 24 lutego. To 182 dzień wojny w Ukrainie.

SZÓSTA DOBA ROSYJSKIEJ INWAZJI
źródło: Getty Images

Kijów obchodzi 31. rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości przyjętą następnie, w drodze referendum, 1 grudnia. Rzeczpospolita Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia na forum Rady bezpieczństwa ONZ – powiedział, że przygotowując tekst oświadczenia otrzymał informację, że Rosja przeprowadziła atak rakietowy na stację kolejową w obwodzie dniepropietrowskim i pociągi na tej stacji.
„To jest sposób, w jaki Rosja przygotowała się do tej sesji Rady Bezpieczeństwa”- powiedział.

Prezydent Ukrainy stwierdził, że obecna wojna pokazuje „jak bardzo świat jest zależny od ukraińskiej niepodległości”, zaś rosyjska inwazja ma skutki globalne. Oskarżył przy tym Rosję o wykreowanie „sztucznej klęski głodu” oraz szantaż nuklearny i „doprowadzenie świata na skraj katastrofy radiacyjnej”, a także wywołanie kryzysu energetycznego.

„Nasza niepodległość to wasze bezpieczeństwo, bezpieczeństwo całego świata” – dodał Zełenski.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PÓŁ ROKU WOJNY W UKRAINIE I SMUTNE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Amerykański Lockheed Martin wyprodukuje więcej myśliwców F-16.

GOSPODARKA

Brytyjczycy chcą by w Polsce powstała fabryka, która będzie produkować broń dla Ukrainy. Według „Daily Telegraph” Brytyjczycy mieli już rozpocząć z Polską rozmowy na...

FINANSE OSOBISTE

Czy Wołodymyr Zelenski jest miliarderem? Z okazji 45. urodzin ukraińskiego polityka i przedsiębiorcy sprawdziliśmy najbardziej wiarygodne informacje na temat jego prywatnego majątku.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że z dostępnych danych wynika, że ubiegły rok może być rekordowy pod względem liczby zarejestrowanych ukraińskich spółek rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24...

%d bloggers like this: