Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

EUROPA

PÓŁ ROKU WOJNY W UKRAINIE I SMUTNE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Ukraina obchodzi dzisiaj Święto Niepodległości. W tym roku uroczystości mają inny charakter, bo od równo 6 miesięcy kraj broni się przed rosyjską agresją, którą Kreml rozpoczął 24 lutego. To 182 dzień wojny w Ukrainie.

SZÓSTA DOBA ROSYJSKIEJ INWAZJI
SZÓSTA DOBA ROSYJSKIEJ INWAZJI

Kijów obchodzi 31. rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości przyjętą następnie, w drodze referendum, 1 grudnia. Rzeczpospolita Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia na forum Rady bezpieczństwa ONZ – powiedział, że przygotowując tekst oświadczenia otrzymał informację, że Rosja przeprowadziła atak rakietowy na stację kolejową w obwodzie dniepropietrowskim i pociągi na tej stacji.
„To jest sposób, w jaki Rosja przygotowała się do tej sesji Rady Bezpieczeństwa”- powiedział.

Prezydent Ukrainy stwierdził, że obecna wojna pokazuje „jak bardzo świat jest zależny od ukraińskiej niepodległości”, zaś rosyjska inwazja ma skutki globalne. Oskarżył przy tym Rosję o wykreowanie „sztucznej klęski głodu” oraz szantaż nuklearny i „doprowadzenie świata na skraj katastrofy radiacyjnej”, a także wywołanie kryzysu energetycznego.

„Nasza niepodległość to wasze bezpieczeństwo, bezpieczeństwo całego świata” – dodał Zełenski.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co może się wydarzyć po zaanektowaniu przez Rosję terenów należących do Ukrainy rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z generałem Leonem Komornickim.

BIZNES I POLITYKA

Putin włączy okupowane tereny do Rosji? Putin może już w piątek ogłosić aneksję okupowanych terytoriów- przewiduje brytyjski resort obrony.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jaka jest aktualna sytuacja na froncie wojny w Ukrainie i co oznacza mobilizacja w Rosji rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z generałem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co może oznaczać ogłoszenie mobilizcji w Rosji rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Janem Piekło, byłym ambasadorem Polski w Ukrainie.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: