Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

PODWYŻSZONA INFLACJA BYŁA PRZEJŚCIOWA. TERAZ MAMY NAPRAWDĘ WYSOKĄ

Inflacja znowu wystrzeliła. Jak podał Główny Urząd Statystyczny wzrost cen towarów i usług w naszym kraju wyniósł we wrześniu aż 5.8 proc. rok do roku.
To najwyższy wzrost cen od 20 lat.

INFLACJA W POLSCE
FOT.: Pixabay / Pexels

Po sierpniowym odczycie inflacji CPI który wyniósł 5,5 proc. rynek spodziewał się, że we wrześniu wzrost cen utrzyma sie na tym samym poziomie. Niestety rzeczywistość okazała się dużo bardziej przykra dla kieszeni Polaków i inflacja CPI w naszym kraju szybko zmierza w kierunku 6 proc.
Przypomnijmy, że jeszcze na początku tego roku, w lutym, dynamika wzrostu cen była ponad dwukrotnie mniejsza niż obecnie i wynosiła jedynie 2.4 proc.

Do wysokiej inflacji nadal przyczyniają się gównie wysokie ceny paliw – w porównaniu z wrześniem 2020 roku tankowanie na stacjach benzynowych stało się droższe aż o 28,6 proc.
Natomiast o ponad 7 proc. wzrosły ceny energii elektrycznej. Najmniej podrożały rok do roku żywność i napoje – wzrost wyniósł jedynie 4,4 proc.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy czeka nas szok cenowy w stawkach za energię rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Wojciechem Jakóbikiem, redaktorem naczelnym biznesalert.pl.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że unijny rynek energii elektrycznej ma być bardziej przystępny cenowo i przyjazny dla konsumentów rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Robertem Tomaszewskim,...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym kiedy inflacja może „wyskoczyć” z celu inflacyjnego i czy z tym mogą się wiązać zmiany w stopach procentowych w najbliższych kwartałach, rozmawiał...

INFLACJA

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1% rok do roku - donosi monitorująca...