Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

PODWYŻSZONA INFLACJA BYŁA PRZEJŚCIOWA. TERAZ MAMY NAPRAWDĘ WYSOKĄ

Inflacja znowu wystrzeliła. Jak podał Główny Urząd Statystyczny wzrost cen towarów i usług w naszym kraju wyniósł we wrześniu aż 5.8 proc. rok do roku.
To najwyższy wzrost cen od 20 lat.

INFLACJA W POLSCE
FOT.: Pixabay / Pexels

Po sierpniowym odczycie inflacji CPI który wyniósł 5,5 proc. rynek spodziewał się, że we wrześniu wzrost cen utrzyma sie na tym samym poziomie. Niestety rzeczywistość okazała się dużo bardziej przykra dla kieszeni Polaków i inflacja CPI w naszym kraju szybko zmierza w kierunku 6 proc.
Przypomnijmy, że jeszcze na początku tego roku, w lutym, dynamika wzrostu cen była ponad dwukrotnie mniejsza niż obecnie i wynosiła jedynie 2.4 proc.

Do wysokiej inflacji nadal przyczyniają się gównie wysokie ceny paliw – w porównaniu z wrześniem 2020 roku tankowanie na stacjach benzynowych stało się droższe aż o 28,6 proc.
Natomiast o ponad 7 proc. wzrosły ceny energii elektrycznej. Najmniej podrożały rok do roku żywność i napoje – wzrost wyniósł jedynie 4,4 proc.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).

BIZNES24 online

Chcesz widzieć ważne informacje, które publikujemy w serwisie biznes24.pl? Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych.


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

OTOCZENIE MAKRO

Konsumpcja - motor wzrostu gospodarczego w Polsce - hamuje. Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w grudniu o 8 procent rok do roku. To...

OTOCZENIE MAKRO

Inflacja w Polsce na dwucyfrowym poziomie - ta, z którą muszą się mierzyć firmy. Ceny produkcji sprzedanej wzrosły w grudniu o prawie 15 procent...

OTOCZENIE MAKRO

Pensje w Polsce nie rosły w takim tempie od 2008 roku. Brak chętnych pracy i inflacja – która winduje oczekiwania płacowe – przycisnęły firmy...

UE

Najwyższa w historii Niemiec okazała się grudniowa inflacja producencka. Wzrost cen notowanych przez producentów przekroczył 24%, poziom nienotowany w prowadzonych od 1949 roku analizach.