Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

PODWYŻKI STÓP ZACZYNAJĄ DZIAŁAĆ? SPŁACAMY WIĘCEJ KREDYTÓW, NIŻ ZACIĄGAMY

Podwyżki stóp procentowych zaczynają działać. W kwietniu Polacy spłacili więcej kredytów, niż zaciągnęli nowych – wynika z opublikowanych dziś przez NBP danych o podaży pieniądza.

PODWYŻKI STÓP ZACZYNAJĄ DZIAŁAĆ? SPŁACAMY WIĘCEJ KREDYTÓW, NIŻ ZACIĄGAMY

To może być sygnał że podwyżki stóp zaczynają działać – ale do zahamowania inflacji jeszcze daleko. W kwietniu w obiegu w Polsce były 2 biliony 13 miliardów złotych – podał dziś NBP. To tylko 0.2 procent więcej niż w marcu. Obniżanie tempa kreacji pieniądza to główny podwyżek stóp procentowych – bo powinien przełożyć się na spadek inflacji.

CZYTAJ TEŻ: SPRZEDAŻ DETALICZNA ZASKOCZYŁA

Wzrost podaży pieniądza w ujęciu rocznym jest nadal wysoki – wyniósł 8.2 procent. Ale po pierwsze to mniej, niż spodziewali się ekonomiści. Po drugie pocieszająca jest struktura tego wzrostu. Z liczb opublikowanych dziś przez NBP wynika, że nieznacznie – o 0.3 procent – spadła wartość kredytów zaciąganych przez gospodarstwa domowe. Wzrosła za to wartość prywatnych depozytów. Razem oznacza to, że konsumenci zmniejszyli swoje wydatki, a to popyt konsumencki najmocniej pcha w górę inflację CPI.
Odwrotnie wyglądała sytuacja w kasach przedsiębiorstw. Tu nieznacznie spadły depozyty, a wzrosły kredyty.


Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PODWYŻKI STÓP ZACZYNAJĄ DZIAŁAĆ? SPŁACAMY WIĘCEJ KREDYTÓW, NIŻ ZACIĄGAMY

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O Tym że ceny mieszkań zaczęły spadać i o tym, że zdolność kredytowa Polaków jest fatalna rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Antonem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O aneksach do umów kredytowych które dostają klienci banków rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Remigiuszem Stankiem, radcą prawnym w Stanek Legal Kancelaria Prawnicza.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O bezrobociu, w szczególności o tym że stopa bezrobocia spada mimo spowolnienia gospodarczego rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Kazimierzem Sedlakiem, dyrektorem Sedlak...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji na ryku kredytów mieszkaniowych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK i wykładowcą w SGH.

%d bloggers like this: