Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

PODWYŻKI SKŁADKI ZDROWOTNEJ NIE BĘDZIE?

9-procentowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców w przyszłym roku może jednak nie być. Ministerstwo Finansów wysyła sygnały, że sztandarowa podwyżka zapowiedziana w Polskim Ładzie – może zostać odłożona.

Mateusz Morawiecki prezentuje Polski Ład
Premier Mateusz Morawiecki

W środę taki sygnał wysłał główny ekonomista Ministerstwa Finansów. Łukasz Czernicki powiedział w radio Tok FM, że ministerstwo rozważa utrzymanie w przyszłym roku 3-procentowej składki zdrowotnej i jej stopniowe podwyższanie w kolejnych latach. Ale zastrzegł, że osobiście nie jest w te rozmowy zaangażowany.

Już w ubiegłym tygodniu Rzeczpospolita poinformowała, że 9-cioprocentowa, nieodliczalna od dochodu składka zdrowotna wisi na włosku. Gazeta powołując się na źródło w rządzie napisała, że PiS przestraszył się fatalnego odbioru Polskiego Ładu wśród Polaków.

Według Rzeczpospolitej sondaże zamówione przez PiS pokazały, że 3/4 respondentów negatywnie ocenia podatkowe zmiany przedstawione w ramach Polskiego Ładu. Według Rzeczpospolitej rząd rozważa teraz dwa scenariusze – pierwszy to odłożenie podwyżki. Czyli wejdzie w życie, ale jeszcze nie w przyszłym roku. A drugi – to wprowadzenie większej składki, ale jednak pozostawienie odliczania większości tej składki od dochodu. Niewykluczone, że przeciek do Rzeczpospolitej to sondowanie nastrojów – który z tych wariantów byłby łatwiejszy do przełknięcia przez podatników – bo wkrótce podobny trafił do Business Insidera.

Konsultacje projektu ustawy kończą się na początku września.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BIZNES I POLITYKA

Uwaga - składki na ZUS trzeba zapłacić najpóźniej do dziś.

PODATKI

Roman Młodkowski z BIZNES24 w rozmowiem z prof. Adamem Mariańskim, ekspertem BCC, prezesem KIDP, omawia podatki w 2022 roku.

ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA

Roman Młodkowski z BIZNES24 rozmawia z Radomirem Szarańcem, doradcą podatkowym i członkiem KIDP - między innymi o tym, jaką zaliczkę na PIT zapłacić?

POLSKA

Urzędy skarbowe w całej Polsce będą czynne od 8:00 do 19:00. Pracownicy informują, że nowe przepisy są niejasne i niedoprecyzowane.