Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FX

PODWYŻKA STÓP NBP ZNÓW JEDNOGŁOŚNA. ZA GŁOSOWAŁ NAWET ERYK ŁON

Wszyscy członkowie Rady Polityki Pieniężnej – nawet prof. Eryk Łon – głosowali w grudniu za podwyżką stóp NBP. Dziś NBP ujawnił wyniki głosowania z 8 grudnia.

INFLACJĘ TRAKTUJĘ OPTYMISTYCZNIE
Prof. Eryk Łon, były członek Rady Polityki Pieniężnej / FOT.: NBP

W grudniu Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy o 50 punktów bazowych i ponownie jednogłośnie – tak samo, jak w przypadku listopadowej podwyżki. O profesorze Łonie wspominamy dlatego, że to największy zwolennik luźnej polityki monetarnej w obecnej Radzie.

NBP podaje wyniki głosowania na tajnych posiedzeniach RPP po to, żeby ułatwić rynkowi przewidywanie dotyczące stóp procentowych. Ale ujawnia z opóźnieniem, żeby nie ułatwiać zanadto odgadywania myśli członków RPP.
Kolejne posiedzenie Rady w przyszłym tygodniu – rynek spodziewa się piątej z kolei podwyżki stóp o co najmniej 50 punktów bazowych. Ale pojawiają się również bardziej śmiałe prognozy mówiące o tym, że RPP może podnieść stopy o cały punkt procentowy.

Przyszłotygodniowe posiedzenie odbędzie się już w nowym składzie – Ludwik Kotecki i Przemysław Litwiniuk zastąpili w RPP Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PODWYŻKA STÓP NBP ZNÓW JEDNOGŁOŚNA. ZA GŁOSOWAŁ NAWET ERYK ŁON

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FINANSE OSOBISTE

Jak NBP będzie walczył z tym inflacją? Bank dziś po południu opublikował swoją strategię - czyli założenia polityki pieniężnej na 2023 rok.

BIZNES I POLITYKA

Inflacja bazowa w sierpniu wyniosła 9,9 proc. wobec 9,3 proc. miesiąc wcześniej — poinformował Narodowy Bank Polski w piątkowym komunikacie.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O rekordowym poziomie inflacji CPI oraz jak przedłużone tarcze antyinflacyjne mogą wpłynąć na ceny w styczniu rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Henrykiem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O podwyżce stóp procentowych o 25 pb. rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Piotrem Bartkiewiczem, ekonomistą w banku Pekao s.a.

%d bloggers like this: