Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

PODWYŻKA PODATKÓW TO NIE KONIEC. SASIN: PRĄD ZDROŻEJE

Energia elektryczna będzie coraz droższa.
Spółki energetyczne podnoszą ceny, bo z podwyżek finansują inwestycje energetyczne – tłumaczył na forum ekonomicznym w Karpaczu wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jednak na pytania dziennikarzy jakich podwyżek musimy się spodziewać – wicepremier już nie odpowiedział.

PODWYŻKA PODATKÓW TO NIE KONIEC. SASIN: PRĄD ZDROŻEJE

Spółki energetyczne na przełomie października i listopada złożą wnioski taryfowe na przyszły rok do Urzędu Regulacji Energetyki. URE jako regulator będzie je oceniał i decydował o ewentualnych podwyżkach kilku lub kilkunastoprocentowych.
Analitycy biura maklerskiego mBanku szacują, że w przyszłym roku ceny energii dla gospodarstw domowych wzrosną o 1/5.

Szef MAP Jacek Sasin tłumaczy, że spółki energetyczne nie będą dokładać do produkcji energii,a ta jest coraz droższa ze względu na rosnące ceny uprawnień do emisji CO2. Dlatego podwyżki są konieczne, by firmy mogły inwestować w pozawęglowe źródła energii, by móc w przyszłości wytwarzać tańszą energię.

CZYTAJ TEŻ: PÓŁ TYSIĄCA WNIOSKÓW W MOIM ELEKTRYKU II

Z kolei wiceminister Aktywów Państwowych – Artur Soboń zapowiedział, że jeszcze w tym miesiącu rząd przyjmie strategię transformacji energetyki, która zakłada skupienie bloków węglowych i kopalń węgla brunatnego w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Powstanie także umowa społeczna, w której według nieoficjalnych informacji znajdą się m.in. propozycje wypłaty wysokich premii dla załóg firm energetycznych i wynagrodzeń związkowców.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Ceny drewna 2022? Branża obawia się powtórki z 2021 roku Ceny tarcicy już rosną – mówi w BIZNES24 Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej...

CENY

Gazprom wezwał Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo do arbitrażu. Rosyjska spółka chce zmiany ceny gazu w kontrakcie jamalskim. PGNIG nie widzi do tego podstaw.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Podwyżki cen w Polsce to główny temat rozmowy Romana Młodkowskiego z Andrzejem Kubisiakiem, wicedyrektorem Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Dlaczego gaz tak drożeje, skoro PGNiG kupuje większość według długoterminowego kontraktu jamalskiego – pyta w BIZNES24 prof. Grażyna Ancyparowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, zszokowana...