Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

PODATKI

PODATKOWY ŁAD OD 1 STYCZNIA

Zmiany podatkowe jednak wejdą w życie od pierwszego stycznia przyszłego roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianach podatkowych przewidzianych w Polskim Ładzie.

HyperFocal: 0

Z wyliczeń rządu wynika, że od przyszłego roku podatku nie zapłaci blisko 9 milionów polaków. Będą to osoby zarabiające najniższą pensję oraz prawie 70 proc. emerytów. Polski Ład ma też sfinansować wyższe o 4 miliardy złotych nakłady na ochronę zdrowia.

Zmiany podatkowe zakładają też m.in. wzrost kwoty wolnej od podatku w PIT do 30 tys. zł, czy opodatkowanie stawką 32 proc. dochodów powyżej 120 tys. zł.
Nowelizacja podatków wprowadza zmiany w ponad dwudziestu ustawach, w tym m.in. w: ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych czy ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.
Zmiany w tej ostatniej budzą wiele kontrowersji wśród przedsiębiorców i samozatrudnionych.

Nowe przepisy zakładają zmianę zasad ustalania wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne:

  • dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, składka zdrowotna wyniesie 9% od dochodu,
  • przedsiębiorcy na podatku liniowym, będą płacić składkę zdrowotną w wysokości 4,9% swojego dochodu
  • a dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem – składka wyniesie 9%, i będzie liczona od podstawy od 60 do 180% średniego wynagrodzenia w zależności od przychodów.
    Zmiany likwidują też możliwość odliczenia kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA

Roman Młodkowski, w imieniu całej naszej redakcji, ale tym razem nie tylko także w imieniu kancelarii MDDP, która jak twierdzi jest największą i najbardziej...

BIZNES I POLITYKA

Od zakupów kontrolowanych po rozliczanie spółek holdingowych. Nowy ład przyniesie nowe rozwiązania, które trzeba umieć zastosować. Lub odnaleźć się w sytuacji. Jeśli pracownik zapomni...

FIRMA

Kiedy przedsiębiorca ma obowiązek podania numeru NIP przed płatnością w transakcjach do 450 zł w celu uzyskania faktury? Resort finansów przedstawił interpretację.

BIZNES I POLITYKA

Globalny standard CIT uzgodniony - zgodziło się na niego 136 państw świata, odpowiadających w sumie za 90% światowego PKB. Porozumienie zakłada, że międzynarodowe korporacje...