Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

PODATKI

PODATKI W POLSKIM ŁADZIE (ROZMOWA BIZNES24)

Podatki w Polskim Ładzie – to główny temat rozmowy BIZNES24 z prof. Adamem Mariańskim.

Podatki w Polskim Ładzie 2022

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: No ale trzeba, proszę Państwa, znać szczegóły i być czujnym, bo jest szereg przepisów na które trzeba zwrócić uwagę; niezadowolenie nauczycieli i służb mundurowych wywołał fakt, iż zapomnieli złożyć PITu, który spowodowałby, że ich pracodawcy będą uwzględniali te zmiany podatkowe, które nastąpiły już teraz, w ramach zaliczek. A jakie jeszcze niespodzianki mogą nas czekać? Postanowiliśmy o tym porozmawiać z kimś, kto na niespodziankach podatkowych zna się doskonale. Prof. Adam Marjański – ekspert BCC, prezes Krajowej Izby Doradców Podatkowych, witam bardzo serdecznie, Panie profesorze.

ADAM MARIAŃSKI, BCC, PREZES KIDP: Dzień dobry, witam serdecznie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


Podatki – najważniejszy jest PIT-2

RM: To tak dla porządku szybciutko: nauczyciele dostaliby oczywiście więcej pieniędzy w portfelu, a nie mniej, gdyby nie to, że nie złożyli tego, to PIT-2 zdaje się nazywa?

AM: Tak jest, bo w poprzednich latach kwota wolna od podatku nie miała tak dużego znaczenia dla podatników. Albowiem było to pomniejszenie o około 44 złotych miesięcznie podatku. W tym roku jest to 454 zł – czyli ponad dziesięciokrotnie więcej. Oczywiście to nie o to chodzi, że to jest kwota, która dla podatników jest rzeczywistą ulgą, bo jednocześnie rosną podatki, czyli składka na ubezpieczenie zdrowotne; ta zwiększona kwota wolna, oraz tzw. ulga dla klasy średniej ma zapewnić nie zwiększenie obciążeń dla podatników, którzy zarabiają mniej więcej, nie więcej niż 11 tysięcy złotych brutto. Dla tych osób sytuacja ma nie ulec zmianie.

Dla nieznacznej części podatników – tych, którzy uzyskują dochody do 5700 złotych brutto z umowy o pracę, bądź z działalności gospodarczej będzie to sytuacja lepsza, niż w poprzednim roku, ponieważ kwota wolna wzrasta i mimo wzrostu składki na ubezpieczenie zdrowotne rzeczywiście kilkadziesiąt złotych, do maksymalnie stu kilkudziesięciu złotych zostanie w kieszeni tych podatników. No ale trzeba złożyć najpierw ten PIT-2 słynny, czyli to, że chcemy, żeby płatnik nam odliczał kwotę wolną od podatku- potrącał to od podatku. W poprzednich latach to nie było takie ważne, to część podatników nie wybrała tego rozliczenia na bieżąco, tylko rozliczała to w zeznaniu rocznym, to teraz jest to istotne, żeby to złożyć jeżeli nie chcemy otrzymywać niższego wynagrodzenia.

RM: Ale też trzeba pamiętać, że rozumiem że jeśli coś się zmieni w zarobkach- np. znajdzie się nową pracę za dwa razy większe pieniądze, albo dostanie się znaczącą podwyżkę- może to jest bardziej prawdziwy przykład- to ta odprowadzana niższa zaliczka będzie potem trzeba to wyrównać, trzeba będzie część tych pieniędzy (być może) zwrócić.

AM: To znaczy kwoty wolnej to nie dotyczy, bo kwota wolna od podatku – 30 tys. złotych jest obojętnie na naszą wysokość wynagrodzeń. Dlatego, że to nowe rozwiązanie nie uzależnia kwoty wolnej od podatku od wysokości uzyskiwanego dochodu opodatkowanego skalą podatkową. Natomiast, jeżeli przekroczymy próg 11 tysięcy złotych brutto z umowy o pracę- stracimy tzw. ulgę dla klasy średniej.

I tutaj może w grudniu być ciekawa sytuacja, np. patrząc na nauczycieli – wielu z nich odmówi udzielania korepetycji, czy też tłumaczenia jakichś dzieł literatury zagranicznej, czy też niechętnie przyjmie podwyżkę, czy też premię, ponieważ przekroczenie tego progu choćby o złotówkę skutkuje utratą ulgi dla klasy średniej, a tym samym wzrostem obciążeń podatkowych. I tak naprawdę to, co dzisiaj obserwujemy jest dopiero początkiem niespodzianek, które nas czekają w kolejnych miesiącach. A największe niespodzianki mogą czekać podatników w kwietniu przyszłego roku, kiedy będą dopłacać znaczący podatek dochodowy.

Podatki – czy są niższe?

RM: Dopłacać? Dlaczego? Przecież są niższe podatki.

AM: Nie, podatki są wyższe – to sobie od razu powiedzmy.

RM: Składka zdrowotna jest wyższa.

AM: Składka zdrowotna, czyli podatek zwany składką na ubezpieczenie zdrowotne wzrósł poprzez brak możliwości potrącenia od podatku dochodowego. Natomiast podniesiono kwotę wolną, oraz wprowadzono tę ulgę dla klasy średniej, gdzie dla znacznej części podatników nie nastąpi wzrost obciążenia. Ale założono to na podstawie wynagrodzeń z zeszłego roku. A pamiętajmy, że w dobie inflacji i rosnącej presji na wzrost wynagrodzeń- one będą rosły. Tylko, że jak będą rosły – to może się okazać, że jest to niekorzystne dla pracownika- ponieważ mimo formalnej podwyżki dostanie on wypłatę niższą, bo utraci prawo do ulgi dla klasy średniej, która ma charakter stały, kwotowy, wpisany w ustawie. I w kolejnych latach coraz szersze grupy podatników będą obciążone tą podwyżką podatków.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA W POLSCE JESZCZE WZROŚNIE. STOPY TEŻ (KONFERENCJA PREZESA NBP)

RM: Czy są już w miarę jasne widełki, w których warto przechodzić z podatku liniowego na rozliczenie w skali podatkowej? A za to, np. uzyskiwać możliwość wspólnego rozliczania z małżonkiem? Czy tego typu rozwiązania już eksperci podatkowi mają w tym nowym systemie, w tej nowej rzeczywistości, że tak powiem ogarnięte?

AM: Tutaj muszę niestety zmartwić naszych widzów, ponieważ w przypadku każdego podatnika trzeba analizować sytuację jego indywidualnie. Dlatego, że może on uzyskiwać dochody z pracy, z umowy-zlecenia, z umowy o dzieło, z innej działalności wykonywanej osobiście, czy też działalności gospodarczej. I tutaj nie zawsze przejście na opodatkowanie według skali podatkowej dochodów z działalności gospodarczej jest opłacalne, bo łączymy wtedy te dochody z innymi dochodami, np. z pracy. I może to być niekorzystne, także w zakresie opodatkowania dochodów z pracy.

Tutaj mamy wiele takich sytuacji, w których podatnicy już dzisiaj zastanawiają się, czy nie zrezygnować z dodatkowego etatu, czy nie zrezygnować z dodatkowych form działań, właśnie takich jak chociażby umowy zlecenia. Jeżeli natomiast chodzi o działalność gospodarczą w przypadku każdego podatnika jest to pewna symulacja oparta na wynikach z zeszłego roku, ale w przypadku zmiany tej symulacji – np. kiedy rosną nam koszty podatkowe, rosną nam przychody – może się okazać, że wybrana przez nas forma rozliczenia podatkowego była niekorzystna. Więc tak naprawdę mamy bardzo duży chaos, zarówno informacyjny – bo to, co dzisiaj się dzieje z nauczycielami to jest błąd rządowy – brak informacji o tych przepisach, i co trzeba wybrać i chaos co do skutków w przyszłości.

RM: Kończymy nasz program. Bardzo serdecznie dziękujemy.

AM: Dziękuję bardzo.

BIZNES24 online
Telewizja BIZNES24 również online – oglądaj na https://biznes24.tv
Podatki w Polskim Ładzie 2022
Prof. Adam Mariański, podatki w Polskim Ładzie
JAK SKORZYSTAĆ Z ULGI PODATKOWEJ IKZE (INDYWIDUALNE KONTO ZABEZPIECZENIA EMERYTALNEGO)

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego tempo wzrostu cen w czerwcu było jeszcze wyższe niż w poprzednich miesiącach. Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6%. To...

UE

W czerwcu została odnotowana rekordowa inflacja w strefie euro.

POLSKA

Kolejni operatorzy mogą wprowadzić obniżki na kolejnych stacjach benzynowych.

POLSKA

Od sześciu miesięcy spada indeks PMI przemysłu - czy to znaczy, że nadchodzi recesja w polskim przemyśle?

%d bloggers like this: