Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA

PODATKI OD ZYSKÓW Z NIERUCHOMOŚCI A POLSKI ŁAD

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Dobry wieczór Państwu, to jest program Ład, Podatki i Praktyka w Biznes24. Marcin Dobrowolski. Witam Państwa. A razem ze mną jest Justyna Bauta-Szostak- doradca podatkowy, radca prawny w firmie MDDP. Dzień dobry, dobry wieczór Pani.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PODATKI OD ZYSKÓW Z NIERUCHOMOŚCI A POLSKI ŁAD

JUSTYNA BAUTA-SZOSTAK, MDDP: Dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Dużo zmian wprowadza Polski Ład w polskiej przestrzeni podatkowej. A jakie zmiany dla branży nieruchomości oznacza hasło Polski Ład?

JB-S: Wiele zmian, które dotyczą wszystkich podatników dotyczy również branży nieruchomości, tylko można powiedzieć trochę bardziej dotkliwie. Ponieważ jest to specyficzna branża, gdzie najczęściej nieruchomości są kupowane poprzez finansowanie długiem. Czy to długiem bankowym, czy to długiem z grupy od inwestorów. Więc wiele zmian, które dotyczą wszystkich podatników dotyka również spółki nieruchomościowe. Będą to przede wszystkim zmiany związane z kosztami finansowania. Podstawowa zmiana, która wchodzi od przyszłego roku w życie wiąże się z tym, że do kosztów podatkowych będzie można zaliczyć koszty finansowania nie przekraczające 3 mln zł lub/albo 30 proc. EBITDA. I tak, jak w tej chwili podatnicy według praktyki sądów administracyjnych mogą zaliczyć do kosztów sumę 3 mln zł oraz 30 EBITD-y, tak od przyszłego roku tylko jedną z tych pozycji: albo 3 miliony zł, albo 30 proc. EBITDA. Będzie to znacząca różnica jeżeli chodzi o koszty finansowania, które mogą być zaliczone do kosztów podatkowych. Kolejna zmiana, która jest związana z Polskim Ładem to płacenie podatku minimalnego. Ten minimalny powiem pokrótce dla przypomnienia: to ma być 10 proc. podatku w sytuacji, kiedy podatnik nie wykazuje zysku wyższego niż 1 proc. rentowności albo podatnik wykazuje stratę. I wówczas jest t wprowadzony taki sankcyjny podatek, który polegać będzie na tym, że przy rentowności mniejszej niż 1 proc. albo właśnie przy stracie podatkowej płatny będzie podatek minimalny, który będzie wynosił 10% od specjalnie ustalonej podstawy opodatkowania- ta podstawa opodatkowania to będzie między innymi suma 4 proc. przychodów, ale również suma kosztów finansowania przekraczającej mających trzy miliony złoty albo 30 proc. EBITD-y. A także suma wynagrodzenia za usługi niematerialne i prawne lub za należności licencyjne przekraczające określone kwoty przewidziane w przepisach. Tak więc jeszcze szereg składowych, które będą dotyczyły podatników. Niemniej jednak te spółki, które wykazują straty albo rentowność niższą niż 1 proc. będą musiały wyliczać dodatkowy podatek minimalny. I teraz być może Państwo już wiecie- te podmioty, które posiadają nieruchomości na wynajem płacą tzw. podatek minimalny od wynajmu budynków. Te podatki się teraz w pewien sposób na siebie nałożą, ponieważ będzie należny podatek od wynajmu budynków a również pewnych okolicznościach podatek minimalny od przychodów. No i oczywiście pozostaje stary podatek dochodowy 19% lub 9% w zależności od przychodów spółki. Więc ustawodawca tutaj przewiduje trzy rodzaje podatków.


PROGRAM ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA CODZIENNIE NA ANTENIE BIZNES24

  • PREMIERA O GODZINIE 17:30
  • ZOBACZ RÓWNIEŻ O 21:30, 23:00, 7:00 i 8:00

MD: To nie będzie tak, jak kiedyś przy okazji różnego rodzaju rabatów czy gratisów, że rabaty się nie sumują? Tutaj będzie? Tu będzie to sumowanie podatków?

JB-S: Nie. Mogą być takie sytuacje, kiedy one się na siebie nakładają. O ile minimalne od wynajmu można odliczyć od podatku dochodowego i jeżeli występuje strata w spółce, to można wystąpić o jego zwrot. To podatek minimalny od przychodów aczkolwiek też odliczalny od CIT-u zwykłego będzie mógł być rozliczony w kolejnych trzech latach, jeżeli dana spółka nie ma wystarczająco (…) żeby skompensować sobie w danym roku ten podatek minimalny. Natomiast ten podatek nie będzie do potrącenia z minimalnym od wynajmu budynków. Także podatek minimalny od wynajmu budynków, który wynosi 0,42 proc. rocznie. dalej płatny. A na koniec roku może się okazać, że będzie do zapłaty również podatek minimalny. Więc tutaj… ponieważ w każdym z tych przypadków występuje inna podstawa opodatkowania- inaczej się wpłaca ten podatek wymagają te zmiany istotnego przygotowania, ponieważ każdy z tych podatków będzie inaczej wyliczany. Kolejne zmiany istotne dla branży nieruchomości- to przede wszystkim ograniczenia w zakresie amortyzacji budynków.

CZYTAJ TEŻ: JAK OSZCZĘDZIĆ NA PODATKACH W POLSKIM ŁADZIE, CZYLI PODATKOWA GRUPA KAPITAŁOWA PO NOWEMU

MD: No właśnie- jakie są te ograniczenia w tym zakresie które wprowadza Polski Ład? Jeżeli chodzi o amortyzację?

JB-S: Mamy tutaj do czynienia z dwoma rodzajami ograniczeń. Pierwsze dotyczą budynków komercyjnych, drugie ograniczeniu budynków mieszkalnych. Jeżeli chodzi o budynki komercyjne to ustawodawca wprowadza ograniczenia dla amortyzacji podatkowej w ten sposób, że odpisy amortyzacyjne dla celów podatkowych mają nie przekraczać odpisów od środków trwałych dokonywanych zgodnie z ustawą o rachunkowości. A więc odpisy amortyzacyjne dla celów księgowych będą wyznaczały maksymalny pułap amortyzacji podatkowej. Dotychczas było często tak, że podatnicy ustalali inne stawki amortyzacji podatkowej a inne stawki amortyzacji dla celów księgowych. Jak również zdarzały się przypadki, gdy budynki w ogóle nie podlegały amortyzacji księgowej, tylko były ujmowane na koncie inwestycje. I wówczas nie dokonuje się od nich odpisów amortyzacyjnych tylko wykazuje się je w wartości godziwej. Zmiana ta powoduje, że nie wiadomo, czy dla tych budynków komercyjnych, które są ujmowane jako inwestycje amortyzacja nie będzie w ogóle możliwa, czy też należy ten przepis rozumieć w ten sposób, że gdy budynek jest ujmowany jako środek celów księgowych to wówczas jest limit dla amortyzacji podatkowej. Niestety ustawodawca w uzasadnieniu nie wskazuje tutaj uzasadnienia którą z tych opcji przyjąć. Czytając literalnie ustawę wydaje się, że jest pewne pole do argumentacji, że tam gdzie mamy budynki ujmowane jako inwestycje- to ograniczenie w amortyzacji podatkowej nie będzie miało zastosowania. Natomiast oczywiście wymagać pewnie ta sprawa będzie, czy to interpretacji ogólnej, czy może również wyroków na poziomie sądów administracyjnych. To są bardzo duże kwoty, bardzo poważne inwestycje (…)

PODATKI OD ZYSKÓW Z NIERUCHOMOŚCI A POLSKI ŁAD

MD: Pozostało nam bardzo niewiele czasu do końca rozmowy. Są jeszcze dwie kwestie o które chciałem zapytać: prosiłbym o krótką odpowiedź. Po pierwsze: jak to się dzieje i skąd ministerstwo finansów w ogóle ma wiedzę, czy dany podmiot ma nieruchomości, czy tej nieruchomości nie ma? I pytanie jak opodatkowany będzie sam najem nieruchomości dla osób fizycznych? Pozostała minuta poprosiłbym więc o szybką odpowiedź.

JB-S: Jeżeli chodzi o ten pierwszy temat- to ministerstwo zamierza stworzyć rejestr spółek nieruchomościowych. Do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego- czyli do końca marca z grubsza do 2022 r. podatnicy będą musieli wysłać informację o tym, czy są spółkami nieruchomościowymi i o swoich wspólnikach. Jak również wspólnicy mający więcej niż 5 proc. udziałów będą musieli przesłać do ministerstwa informację, czy mają udziały w spółkach nieruchomościowych. Te przepisy dotyczą zarówno posiadania udziałów bezpośrednio jak i pośrednio. A więc można założyć, że do końca marca przyszłego roku trafi bardzo dużo takich informacji do ministerstwa finansów. I na tej podstawie powstanie lista spółek nieruchomościowych.

MD: Mecenas Justyna Bauta-Szostak, MDDP była naszym gościem. Ład, Podatki i Praktyka. Zapraszamy na kolejny odcinek już jutro.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak i kiedy wejdą w życie zmiany umożliwiające przekształcenie lokali użytkowych w mieszkalne rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z wiceministrem rozwoju Piotrem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co najbardziej niepokoi polskich przedsiębiorców i co rząd robi aby utrzymać dostawy energii i pomóc w problemie enrgetycznym - rozmawiał Marcin Dobrowolski...

POLSKA

Dzisiaj o północy mija termin składania JPK VAT.

POLSKA

Już niebawem część właścicieli działek będzie z utęsknieniem wypatrywać opadów. I to nie tylko dlatego, że mają dość uciążliwego w suszy podlewania, a z...

%d bloggers like this: