Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

PODATEK OD STRATY ZAPŁACĄ WSZYSCY. MINISTER OKŁAMAŁ PRZEDSIĘBIORCÓW

Minister zapowiada minimalny CIT tylko dla korporacji – ale publikuje projekt ustawy, który podatkiem od straty obejmuje wszystkie spółki. Gorzkie rozczarowanie po przebrnięciu przez 700 stron projektów zmian w podatkach, które Ministerstwo Finansów opublikowało wczoraj późnym wieczorem.

Polski Ład podniesie koszty wynagrodzeń
Minister Finansów Tadeusz Kościński, FOT.: MF

Minimalny CIT oznaczać będzie, że jeśli dochód firmy z działalności operacyjnej będzie niższy, niż 1% przychodu – to spółka będzie musiała zapłacić podatek w wysokości 0.4% od całości przychodów. Także wtedy, kiedy firma wygenerowała stratę.

Minister finansów Tadeusz Kościński i jego zastępca Jan Sarnowski mówiąc o wprowadzeniu minimalnego CITu argumentowali, że ma to być rozwiązanie problemu bardzo agresywnej optymalizacji podatkowej ze strony ponadnarodowych korporacji. Jeszcze w środę – w czasie konferencji prezentującej zmiany – wiceminister Sarnowski mówił o podatku od korporacji. Ale po publikacji projektów okazało się, że każda spółka kapitałowa, niezależnie od poziomu przychodów, ma płacić minimalny CIT liczony od przychodów – jeśli ten liczony od zysków okazałby się zbyt niski – mówi w BIZNES24 Michał Wodnicki, ekspert podatkowy, partner w firmie Crido.

CZYTAJ TEŻ: DRASTYCZNA PODWYŻKA PODATKÓW JEDNAK TRAFI DO SEJMU.

Z minimalnego CIT zwolniona ma być tylko branża finansowa, czyli np. banki, czy ubezpieczyciele, oraz firmy działające krócej, niż 3 lata. Od podatku od straty można się się będzie uchronić tylko w sytuacji, kiedy stracie towarzyszył znaczny – co najmniej 30-stoprocentowy – spadek przychodów za dany rok podatkowy.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).

BIZNES24 online

Chcesz widzieć ważne informacje, które publikujemy w serwisie biznes24.pl? Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych.


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BIZNES I POLITYKA

Uwaga - składki na ZUS trzeba zapłacić najpóźniej do dziś.

ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA

Tematem rozmowy w BIZNES24 jest wspólne rozliczenie małżonków, w tym m.in. ulga klasy średniej.

PODATKI

Roman Młodkowski z BIZNES24 w rozmowiem z prof. Adamem Mariańskim, ekspertem BCC, prezesem KIDP, omawia podatki w 2022 roku.

ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA

Tematem rozmowy Romana Młodkowskiego i Rafała Frączyka z CRIDO jest ulga dla klasy średniej.