Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

PODATEK OD STRATY ZAPŁACĄ WSZYSCY. MINISTER OKŁAMAŁ PRZEDSIĘBIORCÓW

Minister zapowiada minimalny CIT tylko dla korporacji – ale publikuje projekt ustawy, który podatkiem od straty obejmuje wszystkie spółki. Gorzkie rozczarowanie po przebrnięciu przez 700 stron projektów zmian w podatkach, które Ministerstwo Finansów opublikowało wczoraj późnym wieczorem.

Polski Ład podniesie koszty wynagrodzeń
BYŁY MINISTER FINANSÓW TADEUSZ KOŚCIŃSKI / FOT. MF

Minimalny CIT oznaczać będzie, że jeśli dochód firmy z działalności operacyjnej będzie niższy, niż 1% przychodu – to spółka będzie musiała zapłacić podatek w wysokości 0.4% od całości przychodów. Także wtedy, kiedy firma wygenerowała stratę.

Minister finansów Tadeusz Kościński i jego zastępca Jan Sarnowski mówiąc o wprowadzeniu minimalnego CITu argumentowali, że ma to być rozwiązanie problemu bardzo agresywnej optymalizacji podatkowej ze strony ponadnarodowych korporacji. Jeszcze w środę – w czasie konferencji prezentującej zmiany – wiceminister Sarnowski mówił o podatku od korporacji. Ale po publikacji projektów okazało się, że każda spółka kapitałowa, niezależnie od poziomu przychodów, ma płacić minimalny CIT liczony od przychodów – jeśli ten liczony od zysków okazałby się zbyt niski – mówi w BIZNES24 Michał Wodnicki, ekspert podatkowy, partner w firmie Crido.

CZYTAJ TEŻ: DRASTYCZNA PODWYŻKA PODATKÓW JEDNAK TRAFI DO SEJMU.

Z minimalnego CIT zwolniona ma być tylko branża finansowa, czyli np. banki, czy ubezpieczyciele, oraz firmy działające krócej, niż 3 lata. Od podatku od straty można się się będzie uchronić tylko w sytuacji, kiedy stracie towarzyszył znaczny – co najmniej 30-stoprocentowy – spadek przychodów za dany rok podatkowy.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PODATEK OD STRATY ZAPŁACĄ WSZYSCY. MINISTER OKŁAMAŁ PRZEDSIĘBIORCÓW

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BIZNES I POLITYKA

Od 1 stycznia można będzie bliknąć podatek. Czyli opłacić go przelewem typu Blik.

POLSKA

Orlen założył spółkę w raju podatkowym - piszą dziennikarze Gazety Wyborczej. Chodzi o słynny szwajcarski kanton Zug, jedną z ulubionych podatkowych skrytek rosyjskich surowcowych...

POLSKA

Za rok faktury pod ścisłą kontrolą rządu. Będzie je można wystawiać wyłącznie elektronicznie - w systemie stworzonym przez Ministerstwo Finansów.

POLSKA

Ministerstwo finansów wyróżniło największych płatników CIT w 2021 roku. Firmom wręczono dyplomy.

%d bloggers like this: