JOLANTA PAWLAK, BIZNES24: Profesor Konrad Świrski, przewodniczący Rady Nadzorczej TTMS jest moim i Państwa gościem. Dzień dobry.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
KONRAD ŚWIRSKI, TTMS: Dzień dobry, witam serdecznie.
JP: No, to pytanie czy nie zniechęcił Was do wejścia na giełdę niezbyt udany debiut Żabki.
KŚ: My zawsze patrzymy długoterminowo, nie patrzymy na bieżące indeksy i tak naprawdę my traktujemy giełdę w taki sposób idealistyczny, jak traktują prawdziwi inwestorzy, ponieważ, no my jesteśmy founderami czy założycielami firmy, my jesteśmy głównymi właścicielami, więc wszyscy, osoby jakby operacyjne czy działające są wyłącznie właścicielami i emitujemy nowe akcje. My nie sprzedajemy naszych akcji w żadnym wypadku.
Natomiast na giełdę patrzymy jako na możliwość znalezienia nowych inwestorów, znalezienia kapitału i wykorzystania tego kapitału w szybkim rozwoju naszej firmy. Więc tak naprawdę patrzymy bardzo długoterminowo, liczymy, że długoterminowo wartość naszej spółki, która będzie notowana na giełdzie, będzie rosła. A przy okazji chciałbym zwrócić uwagę, że jest to spółka dywidendowa i liczymy też na dobre wypłaty dywidendy. Więc to może tak bardzo idealistycznie, nie jesteśmy finansistami, jesteśmy inżynierami.
JP: A proszę nam powiedzieć coś więcej o Waszym modelu biznesowym.
KŚ: To jest software house. To jest jedna spółka z naszej grupy, software house skierowany na produkcję oprogramowania dla wielkich koncernów zagranicznych. Ja jestem za tym, żeby były zawsze proste modele i powiem o takich trzech głównych fundamentach. Działamy przede wszystkim na trudnych rynkach to znaczy farmacja, przemysł, jakaś zdalna edukacja. Im ten rynek jest trudniejszy, tym dla nas jest lepiej. Działamy w najbardziej zaawansowanych technologii informatycznych, więc nie sprzedajemy prostego oprogramowania, tylko programowanie bardzo zaawansowane.
A po trzecie jesteśmy partnerami największych międzynarodowych korporacji. I im bliżej związani jesteśmy z tymi korporacjami, tym lepiej. Wielkie korporacje przemysłowe zamawiają naszych programistów czy zamawiają nasze zespoły, które tworzą dla nich rozwiązania. I te trzy fundamenty pozwalają nam na tym, że działamy na rynkach międzynarodowych i działamy bardzo długoterminowo i liczymy na to, że po prostu będziemy dostawać tych zleceń coraz więcej.
I rozwijamy się niezależnie od tego, jak się rozwija rynek, może. Ten rynek dla IT jest czasami dynamiczny, czasami idzie w górę, czasami był wyceniany lepiej czy gorzej. Natomiast, no kluczem dla nas jest, że firma co roku notuje większe obroty. Ja zresztą jestem takim trochę weteranem tego rynku, bo sam na rynku jestem ponad 30 lat i też zdarza się, że cała grupa, którą prowadzę co roku ma coraz większe przychody, więc tak, jesteśmy bardziej konserwatywni w stosunku do szybkich zmian rynkowych.
JP: Jak słyszę: międzynarodowe korporacje, oprogramowanie i tak dalej to przychodzi mi na myśl oczywiście to, że wyzwaniem jest na pewno to związane z presją płacową, bo w sektorze IT koszty pracowników rosną, co może negatywnie wpływać na marżę operacyjną.
KŚ: To jest oczywiste zawsze pytanie, które dostajemy. Tylko proszę spojrzeć na element naszej strategii. Sprzedajemy najbardziej zaawansowane oprogramowanie, więc sprzedajemy najbardziej zaawansowane usługi. I tam oczywiście presja czy jakby odbiór presji płacowej przez naszych klientów jest znacznie lżejszy. To znaczy te usługi muszą być dostarczone, a jesteśmy preferowanym dostawcą w stosunku na przykład do Indii czy Dalekiego Wschodu, więc tu wygrywamy taką zwinnością, elastycznością i przede wszystkim dobrą jakością i tym, że jesteśmy blisko klienta.
To tu powiem jeszcze o jednym elemencie naszej strategii. Po co nam są pieniądze z giełdy? Kupujemy spółki w Europie Zachodniej, ale nie kupujemy rynku. Kupujemy drzwi do klientów. Zrealizowaliśmy już dwie akwizycje z własnych środków i to jest spółka w Danii i spółka w Szwajcarii. I dzięki temu dla wielkich koncernów duńskich, a proszę zobaczyć na listę wielkich korporacji duńskich i one są już naszymi klientami. Proszę zwrócić uwagę na listę korporacji szwajcarskich.
My jesteśmy dla nich firmą lokalną. Firmą lokalną, która oferuje zaawansowane usługi informatyczne. Dzięki temu mamy lepszy dostęp do właśnie do tych korporacji. I ta kwestia, o której pani mówi – sama cena tych usług jest mniej istotna w stosunku do jakości obsługi w języku lokalnym i bezpośrednio dojścia do klienta. Więc tu jesteśmy spokojni.
JP: A jakie na horyzoncie przejęcia?
KŚ: Zrealizowaliśmy dwa przejęcia. Ja chciałbym zwrócić uwagę, że chcieliśmy wejść na giełdę już kilka lat temu, tylko było akurat to w tygodniu 22 lutego 2022, kiedy rozpoczęła się wojna w Ukrainie, byliśmy bardzo blisko. I ten cały rynek został zatrzymany. Ale wydaje mi się, że pomimo tego, że nie byliśmy na giełdzie, zrealizowaliśmy te cele, o których mówiliśmy przed tamtym wejściem.
A teraz jakby następny skok to znaczy zrealizowaliśmy między innymi sami (o czym mówiłem) dwa własne przejęcia w Europie Zachodniej, a teraz oczywiście chcemy powtórzyć ten model. To znaczy wiemy jak przejmować firmy, wiemy jak je integrować, wiemy jak zwiększać ich zyski i obroty. I teraz chcemy po prostu wykorzystać natychmiast te środki na kupno większych firm, które znowu nie dadzą nam rynku, ale dadzą takie drzwi do klienta, więc finalnie bardzo szybko podniosą nas, podniosą nasz obrót.
JP: Nie chcecie być Państwo takim drugim Comarchem?
KŚ: Nie. Nie, absolutnie. Realizujemy zupełnie unikatowy, inny model. Proszę zobaczyć, że TTMS jest częścią grupy kapitałowej Transition Technologies, którą ja kieruję i nasz model jest unikatowy. Nie jesteśmy hipermarketem, gdzie sprzedajemy wszystkie typy oprogramowania. Tylko poszczególne spółki starają się być najlepsze w swojej dziedzinie.
I TTMS jest najlepszą spółką typu Manage Services, czyli takiego zaawansowanego software house’u, który byłby na rynku i nie chcemy rozwijać się tylko w Polsce. Chcemy być najlepsi, jeśli chodzi o jakość, a działać na rynku międzynarodowym. Tamten ocean, te wszystkie możliwości są nieskończenie większe, niż ten, ten rynek lokalny.
I dodam do tego, że poza tą bazą, czyli kupowaniem tych spółek z zagranicznych i jakby kontynuacją tego naszego modelu, który powinien dawać taki stabilny wzrost to stawiamy na dwie rzeczy, które podkreślamy. To jest rozwój sztucznej inteligencji oraz sektor zbrojeniowy.
JP: Życzymy powodzenia, Panie przewodniczący. Prof. Konrad Świrski, przewodniczący Rady Nadzorczej TTMS.
KŚ: Szkoda, że nie mamy więcej czasu ale zapraszam do przeczytania prospektu emisyjnego.
JP: Bardzo dziękuję. Żałuję również.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV