Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

POCZĄTEK WYMIANY ZARZĄDÓW W SPÓŁKACH SKARBU PAŃSTWA. RZĄD SKORZYSTA Z HEADHUTERÓW? (ROZMOWA)

O tym, że w najbliższych tygodniach nastąpi proces wymiany zarządów spółek Skarbu Państwa, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Tomaszem Magdą, partnerem w firmie Amrop Polska.

POCZĄTEK WYMIANY ZARZĄDÓW W SPÓŁKACH SKARBU PAŃSTWA. RZĄD SKORZYSTA Z HEADHUTERÓW? (ROZMOWA)
Tomasz Magda, partner w AMROP Polska

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: W najbliższych tygodniach radzę Państwu odbierać wszystkie telefony, na nieodebrane oddzwaniać. To może być bowiem zaproszenie do np. rekrutacji na wysokie stanowiska w spółkach Skarbu Państwa. Czas właściwy, aby porozmawiać o tym, jak wyglądają takie rekrutacje. Z nami jest Tomasz Magda, partner w firmie Amrop Polska. To jest firma executive research, czyli taka, która poszukuje menedżerów na najwyższe stanowiska. Dzień dobry Panie Tomaszu.

TOMASZ MAGDA, AMROP POLSKA: Dzień dobry panu. Dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Mówicie o sobie headhunterzy?

TM: Tak.

MD: Dobrze. Czyli to Pan… Świetnie. Zacznijmy od tematu tej wymiany kadrowej w spółkach. Czy na mieście słychać o tym, aby ministerstwa korzystały z usług rekruterów poszukując np. kandydatów do zarządów spółek?

TM: Na tzw. mieście chodzą informacje o pewnej giełdzie kandydatów, natomiast nie mam informacji o tym, aby spółki headhunterskie były już przez ministerstwo zatrudniane. To najczęściej dzieje się na późniejszym etapie, kiedy już wybrane są rady nadzorcze, które korzystają z podmiotów wyspecjalizowanych do rekrutacji członków zarządu.

MD: No właśnie. Przypominamy Państwu, że kolejne spółki Skarbu Państwa ogłaszają terminy nadzwyczajnych walnych zgromadzeń akcjonariuszy, na których mają być podjęte decyzje m.in. o wymianie ciał nadzorczych takich, jakimi są rady nadzorcze. One, te rady nadzorcze będą z kolei później szukać kandydatów do zarządów. Dużo mówiło się o odpolitycznieniu spółek Skarbu Państwa. Nawet w umowie koalicyjnej partii wchodzących w skład tego porozumienia zapisano: W największych polskich firmach muszą pracować najlepsi specjaliści i menedżerowie, a nie osoby wybierane z klucza partyjnego lub rodzinnego. Strony koalicji będą wspólnie działać na rzecz wdrażania najwyższych standardów ładu korporacyjnego w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa.

Pięknie brzmią te słowa i w zasadzie każdy kolejny rząd mógłby się pod nimi podpisać. To proszę nam wytłumaczyć, jaka w Pańskiej ocenie powinna być kwalifikacja ludzi, którzy zgłaszają się do rad nadzorczych, czy będą wskazywali do rad nadzorczych i zarządów?

TM: Powinna być przede wszystkim zgodna z wymaganiami danego przedsiębiorstwa. Więc tutaj ważne jest doświadczenie, reputacja, referencje, osiągnięcia zawodowe. Oczywiście nieco inaczej wygląda to w przypadku osób nominowanych do rad nadzorczych przez właściciela. W tym przypadku – rozumiem stosowne ministerstwo. W przypadku wybranych spółek Skarbu Państwa, inaczej wygląda to w kontekście zarządu.

Ale chciałoby się wierzyć, iż osoby będą dobierane według tak zwanego klucza merytorycznego. Ja dodam, że informacje o odpolitycznieniu tego procesu słyszymy przy każdych wygranych wyborach. Ja niezmiennie pozostaję optymistą, aczkolwiek po 30 latach ten optymizm ten optymizm bywa poddawany każdorazowo ciężkim próbom.

MD: Pierwszy kwartał będzie kluczowy prawdopodobnie dla wymiany przynajmniej tych najważniejszych z tego wyższego managementu. Czy taki okres – trzech miesięcy, dwóch miesięcy wystarcza firmom, które zajmują się executive research do poszukiwania kandydatów na najwyższe stanowiska największych korporacji? Ile potrzebujecie czasu, żeby takiego prezesa zrekrutować?

TM: Z założenia od momentu złożenia zlecenia firmie headhunterskiej do momentu przyjścia do pracy kandydata potrzeba około sześciu miesięcy. Zakładając, że poszukiwana osoba jest obecnie zatrudniona i ma trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Oczywiście w przypadku spółek Skarbu Państwa i nominowania do nich prezesów ten okres bywa niekiedy krótszy, gdyż kandydaci są często gotowi na renegocjowanie swoich okresów wypowiedzeń.

Też muszę dodać, że w przypadku najwyższych i największych spółek Skarbu Państwa i stanowisk numer jeden w tych spółkach w zarządzie, mówię tutaj o stanowiskach prezesa, najczęściej osoby te są nominowane bezpośrednio przez stosownego ministra. I tutaj najczęściej firmy headhunterskie nie są do tego procesu angażowane.

MD: I tyle będzie z tego odpolitycznienia chyba… A gdyby do Pana zgłosił się jednak (w świecie idealnym) minister aktywów państwowych, (tak to się teraz nazywa) i chciał znaleźć kandydata na prezesa największej polskiej firmy o przychodach, niemal dorównujących połowie przychodów budżetowych państwa polskiego, z siecią stacji paliwowych do tego. To to gdzie by się Pan udał najpierw? Gdzie by Pan postawił pierwsze kroki? W którą stronę by Pan poszedł?

TM: Zastanowiłbym się nad osobami, które rozumieją uwarunkowania tejże spółki, uwarunkowania biznesowe, geopolityczne. Zastanowiłbym się nad osobami, które mają w doświadczeniu kierowanie z sukcesem podobnych organizacji czy spółek o porównywalnej skali. Oczywiście w Polsce bardzo trudno o spółki o skali porównywalnej, ale…

MD: Szukałby Pan za granicą?

TM: Być może zastanowiłbym się nawet nad Polakami, którzy pracują za granicą. I tak często bywa i bywało w podobnych procesach. Natomiast, jeżeli pytanie jest, czy szukałbym obcokrajowca, to wydaje mi się, że ta spółka, o której pan mówi, nie jest dzisiaj z wielu powodów na obcokrajowca gotowa.

MD: Bardzo Panu dziękuję za ten krótki komentarz. Przypominam Państwu, że zaczyna się wymiana kadrowa w spółkach Skarbu Państwa. Jeżeli mają Państwo takie cechy, o których mówił przed chwilą pan Tomasz Magda, to proszę się spodziewać, być może zadzwoni telefon z propozycją zostania prezesem albo prezeską Orlenu. Tomasz Magda, partner w Amrop Polska był naszym gościem. Bardzo dziękuję za rozmowę.

TM: Dziękuję bardzo. Dziękuję Państwu.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

POCZĄTEK WYMIANY ZARZĄDÓW W SPÓŁKACH SKARBU PAŃSTWA. RZĄD SKORZYSTA Z HEADHUTERÓW? (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UKRAINA

Premier Ukrainy Denys Szmyhal, powiedział, że sprawa blokowania przejść granicznych przez polskich rolników powinna zostać rozwiązana do 28 marca. Obecnie po obu stronach granicy...

KREDYTY

Jeśli inflacja w lutym lub w marcu spadnie do 3,5 procent to rząd nie wprowadzi wakacji kredytowych - pisze money.pl

ENERGETYKA

Nie będzie szukania nowej lokalizacji pod budowę elektrowni jądrowej. Decyzja mówiąca o tym, ze powstanie w gminie Choczewo jest ostateczna - stwierdził dziś pełnomocnik...

KPO

Odblokowanie funduszy europejskich dla Polski wzmocni aktywność inwestycyjną i wzrost gospodarczy - pisze Piotr Bujak główny ekonomista PKO BP i prognozuje, że PKB Polski...