Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

PO DŁUŻSZYCH KALKULACJACH ZA 1000 ZŁ. TANI WĘGIEL OD SAMORZĄDÓW

Będzie tani węgiel dla Polaków. Formalnie za 2 tysiące złotych – plus dodatek węglowy. To zakłada przyjęta właśnie przez Sejm projekt tzw. ustawy węglowej. W dystrybucji czarnego złota mają pośredniczyć samorządy.

SPRZEDAŻ WĘGLA BRUNATNEGO
foto: wikipedia.org/Anton Lefterov

W myśl ustawy, gminy i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, by następnie sprzedawać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Pozostałe 500 ma wystarczyć na pokrycie kosztów dystrybucji – w tym transportu.

Aby kupić węgiel od samorządu, mieszkańcy będą składali do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Rozwiązanie jest skierowane do osób, które mają prawo do dodatku węglowego – to znaczy gdy główne źródło ogrzewania ich domostwa, wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, to kocioł węglowy. Rząd kalkuluje, że po wykorzystaniu dodatku, faktyczna cena za tonę węgla wyniesie 1000 złotych.

Na dopłaty do węgla dystrybuowanego przez samorządy budżet wyda ok. 3 mld zł. Środki na ten cel mają pochodzić z tegorocznego budżetu. Po surowiec będzie można się zgłaszać – jeszcze w tym roku – po 1,5 tony oraz w przyszłym po kolejnych 1,5 tony.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PO DŁUŻSZYCH KALKULACJACH ZA 1000 ZŁ. TANI WĘGIEL OD SAMORZĄDÓW

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Tona węgla w Holandii kosztuje znacznie mniej niż w Polsce.

CENY

Rafineryjna marża Orlenu znowu rośnie.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że nastąpił trzeci z rzędu spadek rocznej dynamiki cen konsumpcyjnych i Inflacja HICP w strefie euro wyniosła osiem i pół procent rok...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy obniżka zapowiadana przez rząd pomoże piekarniom rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Grzegorzem Putką, prezesem zarządu Piekarni Putka.

%d bloggers like this: