Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

PMI DLA PRZEMYSŁU. DALEJ JEST ŹLE, ALE NIEWIELKI WZROST MIŁO ZASKOCZYŁ

Wskaźnik PMI, obrazujący koniunkturę w polskim przemyśle, piąty miesiąc z rzędu znajduje się poniżej ważnej granicy 50 punktów. Wynik okazał się jednak lepszy od prognoz.

PMI DLA PRZEMYSŁU. DALEJ JEST ŹLE, ALE NIEWIELKI WZROST MIŁO ZASKOCZYŁ

Wskaźnik nastrojów wśród menedżerów zakupowych przemysłu w Polsce wyniósł we wrześniu 43 pkt wobec 40,9 pkt w sierpniu.

Analitycy PKO BP zauważają, że za poprawę odpowiada nieco mniejsza skala spadku produkcji i zamówień. Ponownie jednak narasta presja kosztowa, a firmy ograniczają zapasy i najpewniej marże.

Analitycy Pekao podkreślają jednak, że wzrost jest na tyle niewielki, że można go potraktować jako szum. Miękkie indeksy mają wskazywać na znacznie gorszą sytuację niż twarde dane z gospodarki realnej.

Wskaźnik PMI powstaje na podstawie miesięcznej ankiety przeprowadzonej wśród kadry kierowniczej ponad 300 polskich firm, w której oceniane są zmiany zamówień, produkcji, zatrudnienia, prędkości dostaw oraz zapasów.

DANE PMI DLA EUROPY

Tymczasem nastroje w europejskim przemyśle spadły – wraz z gwałtownym spadkiem zamówień. Wskaźnik PMI spadł do 27-miesięcznego minimum – do 48,4 we wrześniu, to spadek o półtora punktu. Jest to czwarty miesiąc gdy wskaźnik znajduje się poniżej granicy 50 punktów.

Główny ekonomista S&P Global, Chris Williamson, zauważył, że połączenie spadku produkcji, nastrojów ze wzrostem inflacji to wyjątkowo paskudna kombinacja, która przełoży się na 60-procentowe szanse powitania w strefie euro recesji gospodarczej.

W Niemczech nastroje w przemyśle spadły trzeci miesiąc z rzędu o 1.3 do 47.8 punktów. Przyczyniły się do tego spadająca liczba zamówień i gwałtownie rosnące koszty energii. Co gorsza, ten drugi czynnik jeszcze bardziej napędza skalę spadających zamówień.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PMI DLA PRZEMYSŁU. DALEJ JEST ŹLE, ALE NIEWIELKI WZROST MIŁO ZASKOCZYŁ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że gospodarka wyraźnie hamuje i co nas czeka w tym roku rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Witoldem Orłowskim, głównym doradcą...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że osoby, które zatrudniały w ubiegłym roku na etat obywateli Ukrainy, mogą mieć problemy z ich rozliczeniem przed urzędem skarbowym rozmawiała Natalia...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że do 31 stycznia mija termin składania zeznania PIT-8AR czyli podatku z tytułu konkursów czy nagród w sprzedaży premiowanej rozmawiał Marcin Dobrowolski...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co przyczyniło się do tego, że nowych pieniędzy w polskiej gospodarce przybywa mniej rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z prof. Marianem Nogą...

%d bloggers like this: