Connect with us

Hi, what are you looking for?

FIRMA

PŁACA MINIMALNA W 2022 ROKU, ILE ZAPŁACĄ PRACODAWCY?

Rząd przygotował projekt rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku. 3 tys. złotych – to propozycja wysokości płacy minimalnej w 2022. Ile więcej zapłacą pracodawcy?

W projekcie proponuje się ustalenie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 3000 zł – to wzrost w stosunku do wysokości obowiązującej w roku bieżącym o 7,1 proc. Minimalna stawka godzinowa wynosi 19,60 zł. Rząd szacuje, że zmiany wysokości płacy minimalnej dotyczą 2,2 mln osób.

Obecnie minimalna krajowa wynosi 2800 złotych. Pracownik na umowie o pracę po odliczeniu wszystkich opłat i podatku dochodowego otrzymuje 2062 złotych, a relatywny koszt pracownika dla pracodawcy to 3377 złotych. W przyszłym roku pracownik otrzyma na rękę 141 złotych więcej, natomiast koszt pracownika wyniesie 3618 złotych. Oznacza to wzrost robocizny o 241 złotych. Można się spodziewać wzrostu kosztów wytworzonych produktów i kolejnej podwyżki cen produktów.

Koszt podwyżki płacy minimalnej w przyszłym roku dla małych i średnich firm to ponad 5 mld zł rocznie, a dla dużych przedsiębiorstw 789 mln zł – podano w ocenie skutków regulacji projektowanego aktu prawnego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

OTOCZENIE MAKRO

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące bilansu handlowego i Polska po pierwszych 7 miesiącach 2021 roku ma dodatnie saldo, które ukształtowało się na poziomie...

RYNKI

Komisja Europejska wyemitowała po raz czwarty obligacje na sfinansowanie Funduszu Odbudowy i Odporności. W ten sposób pozyskała 9 miliardów euro.

OTOCZENIE MAKRO

Sierpniowa sprzedaż detaliczna państwa środka znowu mocno rozczarowała.

GPW

Jeden z największych Polskich producentów taboru kolejowego w pierwszym półroczu 2021 roku bez sukcesów, ponieważ wyniki są lekko gorsze niż przed rokiem.