Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

PŁACA MINIMALNA PO NOWEMU

PŁACA MINIMALNA

Rząd chce podwyższać, związki zawodowe chcą więcej, a pracodawcy podwyżek nie chcą w ogóle. O czym mowa? Oczywiście o przyszłorocznej płacy minimalnej.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szykuje zmiany w zasadach wyznaczania płacy minimalnej. Jeśli projekt resortu wejdzie w życie, minimalne wynagrodzenie będzie stanowiło 60 proc. przeciętnej polskiej pensji.

CZYTAJ TEŻ: WYNIKI PZU LEKKO POWYŻEJ PROGNOZ

Od 1 stycznia 2024 płaca minimalna w naszym kraju wynosi 4242 zł brutto, a 1 lipca ma zostać podniesiona do 4 300 zł brutto. Według majowych danych GUS przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w I kwartale 2024 r. wyniosło 8147 zł brutto, czyli osiągnęło najwyższy pułap w historii. Gdyby tę kwotę przyjąć jako bazę do wyliczenia płacy minimalnej według proponowanych reguł, ta wyniosłaby ok. 4888 zł.

Z kolei związki zawodowe złożyły do Ministerstwa Finansów pismo, w którym poinformowali o wspólnym stanowisku w sprawie wynagrodzeń w 2025 roku. Według związkowców płaca minimalna powinna wzrosnąć o co najmniej 350 zł , czyli nie mniej niż 8,14 proc.

Z kolei trzecia strona Rady Dialogu Społecznego, czyli pracodawcy nie chcą żadnej podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku.

Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PŁACA MINIMALNA PO NOWEMU

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSPORT

Jednym z głównych tematów na europejskich giełdach – obok amerykańskiej kampanii wyborczej jest kurs ikony tanich linii lotniczych. Ryanair znalazł się dzisiaj na imponującym...

DŁUG PUBLICZNY

Mocno rośnie zadłużenie w stosunku do PKB naszego kraju. I zdaniem ekonomistów będziemy zadłużać się coraz bardziej. CZYTAJ TEŻ: WIDMO WIBOROWEGO TSUNAMI NAD BANKAMI...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Mieszkanie we włoszech, albo dom we Włoszech. Jak bezpiecznie kupić nieruchomość nad Tybrem? Radzi Marcin Kwapiński, radca prawny, który jako polsko-włoski prawnik pomaga w...

INNE

Niewykluczone, że tarcze na pra zostaną z nami jeszcze w przyszłym roku. Rozmowy w tej sprawie zapowiedział Andrzej Domański, minister finansów.