Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

PŁACA MINIMALNA 2022 – ILE ZAPŁACĄ PRACODAWCY?

Rząd przygotował projekt rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku. 3 tys. złotych – to propozycja wysokości płacy minimalnej w 2022.

Płaca minimalna 2022
Płaca minimalna 2022

Płaca minimalna 2022 – o ile więcej zapłacą pracodawcy?

W projekcie proponuje się ustalenie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 3000 zł – to wzrost w stosunku do wysokości obowiązującej w roku bieżącym o 7,1 proc. Minimalna stawka godzinowa wynosi 19,60 zł. Rząd szacuje, że zmiany wysokości płacy minimalnej dotyczą 2,2 mln osób.

Płaca minimalna 2022 – o ile więcej otrzymają pracownicy?

Obecnie minimalna krajowa wynosi 2800 złotych. Pracownik na umowie o pracę po odliczeniu wszystkich opłat i podatku dochodowego otrzymuje 2062 złotych, a relatywny koszt pracownika dla pracodawcy to 3377 złotych.

Płaca minimalna 2022

W przyszłym roku pracownik otrzyma na rękę 141 złotych więcej, natomiast koszt pracownika wyniesie 3618 złotych. Oznacza to wzrost robocizny o 241 złotych. Można się spodziewać wzrostu kosztów wytworzonych produktów i kolejnej podwyżki cen produktów.

Koszt podwyżki płacy minimalnej w przyszłym roku dla małych i średnich firm to ponad 5 mld zł rocznie, a dla dużych przedsiębiorstw 789 mln zł – podano w ocenie skutków regulacji projektowanego aktu prawnego.


BIZNES24 online
Telewizja BIZNES24 również online – oglądaj na https://biznes24.tv

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Po ponad 8 procent traciły akcje największych giełdowych spółek energetycznych PGE, Eneii i Tauronu. To efekt ogłoszenia planów nowych emisji i znacznego rozwodnienia akcjonariatu...

FINANSE OSOBISTE

O 15% wzrósł dziś kurs akcji deweloperskiej spółki Develia po informacji o wezwaniu do sprzedaży na 2/3 akcji spółki.

GPW

Pierwszy debiut na GPW, a konkretnie na alternatywnym rynku NewConnect. Road Studio rozpoczęło notowania z 27 procentową przeceną.

GPW

Potwierdziły się doniesienia mediów o tym, że węgierski MOL odkupi od Orlenu część stacji Lotosu po fuzji obu firm, a naftowy koncern Saudi Aramco...