Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

NA CO NIE ZGODZIŁ SIĘ ROŚCISZEWSKI? ZNAMY KULISY REZYGNACJI PREZESA PKO BP

Powiązane artykuły:

Według źródła zbliżonego do zarządu (w starym składzie) Rościszewski nie zgodził się na pełnieni oddanie faktycznych sterów banku Maciejowi Łopińskiemu, przewodniczącemu Rady Nadzorczej PKO BP, od lat związanemu z PiS (w latach 2007 – 2010 Łopiński był szefem gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, później posłem, członkiem KP PiS). Taka sytuacja – w której bankiem faktycznie zarządzałby przewodniczący RN – byłaby m.in. niezgodna z zasadami ładu korporacyjnego.

Wersję o konflikcie o władzę w banku między Rościszewskim a Łopińskim potwierdza również źródło BIZNES24 w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Ale to, co źródło zbliżone do byłego zarządu określa jako brak zgody na zarządzanie PKO BP przez Łopińskiego – źródło w MAP nazywa „brakiem współpracy ze strony prezesa Rościszewskiego”. Nasze źródło w ministerstwie potwierdza również informację, którą około południa podało Radio ZET – że Rościszewskiego zastąpić ma Iwona Duda, aktualnie prezes kontrolowanego przez PZU Alior Banku.

Dzisiejsza reakcja rynku na dymisję prezesa PKO BP jest bardzo umiarkowana w porównaniu do przeceny wywołanej w maju odejściem Zbigniewa Jagiełło. Tuż po ogłoszeniu dymisji kurs BP zanurkował o około 2%. Wkrótce odrobił jednak część strat – o 15:30 akcje PKO BP handlowane były na warszawskiej giełdzie po ok. 46.5 zł, czyli 1.5% poniżej środowego zamknięcia. To umiarkowana reakcja rynku w porównaniu do przeceny wywołanej w maju odejściem Zbigniewa Jagiełło*.

CZYTAJ TEŻ: OFICJALNE: PREZES PKO BP ZREZYGNOWAŁ

Wówczas kurs PKO BP w ciągu dwóch sesji spadł o 9.2%. Rosnący rynek szybko jednak zniwelował te straty. Potrzebnych było zaledwie 9 kolejnych giełdowych dni, żeby kurs banku PKO BP wrócił do poziomu sprzed dymisji prezesa Jagiełło.

O 13:02 W Elektronicznym Systemie Powiadamiania Inwestorów pojawił się komunikat banku potwierdzający informacje, które wcześniej podało Radio ZET.

Zarząd PKO Banku Polskiego „Bank” informuje, że 14 października 2021 r. Pan Jan Emeryk Rościszewski złożył rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu Banku, jak również ze składu Zarządu Banku z dniem 22 października 2021 r.

Źródło: ESPI

Kwadrans później bank przekazał również informację o dymisji dwóch wiceprezesów.

Zarząd PKO Banku Polskiego S.A. „Bank” informuje, że Rada Nadzorcza Banku odwołała z Zarządu Banku Pana Rafała Antczaka i Pana Jakuba Papierskiego.

Źródło: ESPI

Według dziennikarzy Radia ZET Jana Emeryka Rościszewskiego w fotelu prezesa ma zastąpić Iwona Duda, obecna prezes kontrolowanego przez PZU Alior Banku.

CZYTAJ TEŻ: MEGA-DYWIDENDA Z PKO BP? ZOBACZ DEBIUT PREZESA J.E. ROŚCISZEWSKIEGO

Jan Emeryk Rościszewski prezesem PKO BP został na początku czerwca tego roku. Zastąpił wówczas PKO BP Zbigniewa Jagiełło. Rynek odczytywał to jako porażkę premiera Mateusza Morawieckiego, którego Jagiełło był długoletnim współpracownikiem. Rościszewski kojarzony był natomiast z twardym jądrem PiS, czyli ludźmi związanymi z rządzącą obecnie partią od początku jej istnienia.

CZYTAJ TEŻ: PKO BP – ODCHODZĄCY JAGIEŁŁO DOSTAŁ OWACJĘ OD PRACOWNIKÓW (WIDEO)


* Redakcja BIZNES24 zdaje sobie sprawę, że wg ogólne przyjętych norm językowych nazwisko „Jagiełło” w dopełniaczu brzmi „Jagiełły”, jednak norma kolizyjna mówi, że należy przestrzegać odmiany preferowanej przez osobę noszącą dane nazwisko.