Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

PKB W USA W GÓRĘ, ALE SŁABIEJ OD PROGNOZ

PKB W USA W GÓRĘ, ALE SŁABIEJ OD PROGNOZ

Produkt krajowy brutto (w ujęciu zanualizowanym) w USA wzrósł o 2,1% w II kwartale 2023 r., podał Departament Handlu, prezentując zrewidowane dane.

Jest to nieco lepiej niż w I kwartale tego roku kiedy amerykańska gospodarka urosła o 2%.

PKB W USA W GÓRĘ, ALE SŁABIEJ OD PROGNOZ

Konsensus rynkowy zakładał wzrost w drugim kwartale o 2.4%. To obok słabszych danych z rynku pracy kolejny powód dla amerykańskiej rezerwy Federalnej, aby utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Chwilę po publikacji danych rynek zaczął wyceniać utrzymanie kosztu pieniądza w USA na niezmienionym poziomie z 90% pewnością, co stanowi wzrost od wczoraj o ponad 5 punktów procentowych.

Mocniej od prognoz spadł jeden z najważniejszych wskaźników na które patrzy FED czyli inflacja bazowa, która w drugim kwartale tego roku wyniosła 3.7% wobec oczekiwanych 3.8%.
W teorii dane te powinny utwierdzić Jerome Powella w przekonaniu, że amerykańska gospodarka zaczyna łapać zadyszkę, a więc dalsze zacieśnianie polityki monetarnej nie będzie konieczne by zahamować wzrost cen.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

Znamy już przebieg listopadowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Wynika z niego, że rada obawia się polityki fiskalnej i regulacyjnej nowego rządu, gdyż będzie ona...

UNIA EUROPEJSKA

Jeszcze w tym miesiącu do Polski wpłynie 5 miliardów euro zaliczki z KPO- poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

FIRMA

PGNIG skierowało notę obciążeniową do konsorcjum w skład, którego wchodzi m.in Polimex Mostostal na kwotę prawie 245 milionów złotych. Chodzi o karę umowną z...

INNE

Sebastian Skuza nowym zastępcą przewodniczącego KNF - powołał go na wniosek szefa KNF premier Mateusz Morawiecki.

%d