Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GOSPODARKA

PKB POLSKI GORSZE OD OCZEKIWAŃ

PKB Polski w czwartym kwartale 2022 roku wzrósł o 2% rok do roku.

SPADA PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA
źródło: pixabay.com

Polska gospodarka w ostatnim kwartale ubiegłego roku skurczyła się znacznie bardziej niż oczekiwano.

Zgodnie z informacją opublikowaną przez Główny Urząd Statystyczny w ostatnim kwartale minionego roku produkt krajowy brutto wzrósł o 2 procent, to 0.2 punktu procentowego mniej niż oczekiwano. Znacznie gorzej wygląda dynamika kwartalna, bowiem w tym ujęciu nastąpił spadek aż o 2.4%, to aż 2 punkty procentowe większa strata gospodarki niż przewidywali ankietowani ekonomiści.

CZYTAJ TEŻ: BANKI PODWOIŁY ZYSKI W 2022

Analitycy ING komentując tak słabe dane zauważają, że wysoka inflacja negatywnie wpływa na realne dochody do dyspozycji gospodarstw domowych, co przekłada się na ograniczenie konsumpcji. Z kolei wysokie stopy procentowe i słabsze perspektywy popytu krajowego i zagranicznego ciążą na planach inwestycyjnych przedsiębiorstw. Wsparciem dla inwestycji może być w 2023 roku sektor publiczny, w tym wydatki na zbrojenia, które jednak jednocześnie podbiją import. Analitycy ING spodziewają się średniorocznego wzrostu PKB Polski o 1 procent.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, czy polscy przedsiębiorcy boją się technologii cyfrowych, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Rafałem Boguszewskim, ekspertem Departamentu Badań i Analiz BGK.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach finansowych i planach rozwoju Grupy Klepsydra rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Markiem Cichewiczem, prezesem Grupy Klepsydra.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O akcjach Kernela i decyzji o obniżeniu kapitału zakładowego, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Jarosławem Dominiakiem, prezesem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O rosnących zarobkach w Polsce i o tym jak te wzrosty wpłyną na gospodarkę rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Kazimierzem Sedlakiem, dyrektorem...