Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

PKB POLSKI 2021 W GÓRĘ NAJMOCNIEJ OD 2007 ROKU. ALE PO PIERWSZEJ OD 30 LAT RECESJI

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA
Źródło: Pexels

PKB Polski urósł w 2021 roku o 5.7% – podał o 10:00 Główny Urząd Statystyczny. To nieco mocniej, niż spodziewał się rynek. Analitycy oczekiwali wzrostu o 5.6%. I najmocniej od 15 lat, czyli od od 2007 roku, kiedy to napędzane niedawnym przystąpieniem do Unii Europejskiej PKB Polski wzrósł o prawie 7 procent.

CZYTAJ TEŻ: TO OSTATNIA NIEDZIELA. USZCZELNIONY ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELĘ OD 1 LUTEGO

Ale ubiegłoroczny silny wzrost to jednak w dużej mierze efekt statystyczny. W 2020 roku Polska miała pierwszą od 1991 roku recesję, czyli spadek wartości PKB. Więc średni wzrost z ostatnich dwóch lat to około 3 procent.

Ile wynosi PKB Polski

Plus 5.7 procent to wbrew powszechnym wyobrażeniem nie jest wartość Produktu Krajowego Brutto, ale dynamika jego wzrostu w 2021 roku w porównaniu do 2020 roku. Główny Urząd Statystyczny poda liczoną w złotówkach wartość PKB dopiero późną wiosną tego roku. Ale wstępnie możemy go wyliczyć na ok. 2.46 biliona złotych – tyle wychodzi z pomnożenia wartości PKB z 2020 roku (czyli 2.33 bln zł) przez 1.057, czyli podany dziś przez GUS wskaźnik wzrostu gospodarczego.

Jak GUS liczy PKB

Produkt Krajowy Brutto to w pewnym uproszczeniu wartość wszystkich towarów i usług wyprodukowanych w danym kraju w ciągu roku. Ale wiedzieć czym jest to jeszcze nie to samo, co umieć go policzyć. Urzędy statystyczne stosują kilka wzorów do obliczania PKB, ale sprowadzają się one w zasadzie do jednego wzoru

PKB = konsumpcja prywatna + inwestycje firm + zmiana zapasów + zakupy rządowe i samorządowe + (eksport – import)


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PKB POLSKI 2021 W GÓRĘ NAJMOCNIEJ OD 2007 ROKU. ALE PO PIERWSZEJ OD 30 LAT RECESJI

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

O wynagrodzeniach i ich wysokości rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Anną Czarczyńską z Katedry Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego.

POLSKA

Główny Urząd Statystyczny poinformował , że w trzecim kwartale było więcej rejestracji i mniej upadłości firm w porównaniu z 2021 rokiem.

POLSKA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2022 r. wzrosły rdr o 17,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,6 proc. –...

POLSKA

Polskie sklepy sprzedają mniej produktu w cenie większego.

%d bloggers like this: