Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

PKB NIEMIEC SPADŁO W IV KWARTALE 2023. KIEDY ODBICIE? (ROZMOWA)

O danych z niemieckiej gospodarki za IV kwartał 2023 roku rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Piotrem Andrzejewskim, gł. analitykiem instytutu Zachodniego ISP Polskiej Akademii Nauk.

PKB NIEMIEC SPADŁO W IV KWARTALE 2023. KIEDY ODBICIE? (ROZMOWA)
dr Piotr Andrzejewski, Instytut Zachodni

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Produkt krajowy brutto w Niemczech spadł o 0,3% w czwartym kwartale w stosunku do poprzedniego kwartału. To wszystko i tak po skorygowaniu cenowym i kalendarzowym. A więc po trzech kwartałach stagnacji mamy kwartał spadku niemieckiego PKB.

A z nami jest dr Piotr Andrzejewski, główny analityk Instytutu Zachodniego ISP Polskiej Akademii Nauk. Dzień dobry Panu, witam w BIZNES24.

PIOTR ANDRZEJEWSKI, INSTYTUT ZACHODNI ISP POLSKIEJ AKADEMII NAUK: Dzień dobry. Bardzo dziękuję za zaproszenie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Mamy złe dane z niemieckiej gospodarki. Po trzech kwartałach stagnacji, kwartał recesji: 0,3%. To w ujęciu kwartalnym. Czy w Pana ocenie ta recesja będzie się pogłębiać? Przypominam Państwu, że jedna trzecia niemalże polskiej gospodarki pracuje we współpracy z niemiecką. Dlatego to jest dla nas tak ważne.

PA: Nie mam niestety dobrych wiadomości, ponieważ wszystkie najważniejsze instytuty ekonomiczne w Niemczech spodziewają się dalszego spadku niemieckiej gospodarki w pierwszym kwartale 2024 roku. Czy będzie to spadek podobnego rzędu wielkości, czyli 0,3-0,4% w ujęciu kwartalnym, to się okaże. Niemniej jednak tendencja jest taka, że na odbicie oczekiwane już od dawna przecież, (bo to, co kwartał od roku słyszę już, że w następnym kwartale nastąpi odbicie) teraz ono przesunęło się na drugi kwartał 2024 roku. I do tego instytut ifo z Monachium dzisiaj rano właśnie obniżył prognozę wzrostu gospodarczego na cały rok 2024 do 0,7% PKB niemieckiego, a z kolei instytut badawczy Handelsblatt, czyli najważniejszego dziennika gospodarczego w Niemczech, spodziewa się jeszcze mniejszego wzrostu: 0,3.

Tak, że ewidentnie studzone są oczekiwania co do wyników niemieckiej gospodarki w tym roku i nie byłbym wcale zaskoczony, gdyby drugi kwartał wcale nie okazał się kwartałem odbicia tylko stagnacji, jeśli nie dalszej recesji.

MD: Panie doktorze, Niemcy spadają z bardzo wysokiego konia, tak można powiedzieć, z bardzo wysokiego poziomu życia, dużych wydatków socjalnych, zwłaszcza po pandemii, kiedy widzieliśmy mocne wsparcie dla gospodarki ze strony rządu federalnego. Czym to się może skończyć w takim społeczno-politycznym znaczeniu? To znaczy, czy jest zagrożenie, że partie skrajne mogą przejąć władzę w Niemczech, nie tylko we wschodnich landach, ale również na zachodzie Niemiec? I jaki to miałoby skutek dla naszego gospodarczego otoczenia?

PKB NIEMIEC SPADŁO W IV KWARTALE 2023. KIEDY ODBICIE? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

PA: Przede wszystkim tutaj akurat mam troszkę lepsze wiadomości i chciałbym uspokoić. Jest istotnie pewne niezadowolenie w Niemczech. Obserwowaliśmy protesty rolników, obserwowaliśmy protest kolejarzy w ostatnich tygodniach w Niemczech i to są rzeczywiście protesty na dużą skalę, które w Niemczech wcale nie zdarzają się tak często.

No, bo z reguły kraj wielkiej stabilności społecznej. Natomiast, jeśli chodzi o tą politykę, która podsyca niepewność gospodarczą, wzrosty partii takich, jak Alternative für Deutschland – AfD, czy ostatnio z lewej strony pojawiła się nowa partia systemowa, czyli Sojusz Sahry Wagenknecht, to tutaj bym chciał ostudzić emocje. Niemiecki system polityczny jest zaprojektowany w taki sposób i został zaprojektowany przez aliantów po II wojnie światowej, bo to oni przecież narzucili Niemcom nową konstytucję – ustawę zasadniczą, żeby partie skrajne, partie radykalne miały bardzo trudno i długą drogę muszą przejść, żeby uzyskać realny wpływ na rządy w Niemczech.

Jedyny realny scenariusz przejęcia władzy w AfD, który widzę obecnie, dotyczy Turyngii – niewielkiego lesistego Landu w byłej NRD ze względu na pewne polityczne przetasowania i próbę rozłamu z CDU. I to byłby jedyny Land, jedyny kraj związkowy, w którym AfD mogłaby realnie rządzić.

We wszystkich innych Landach najprawdopodobniej powstanie jakaś zaporowa koalicja głównych partii socjaldemokratów i Unii chrześcijańsko-Demokratycznej, tzw. wielka koalicja, która będzie blokować politycznie AfD. Dlatego nie sądzę, żeby. Akurat ten czynnik polityczny oczywiście będzie wpływał negatywnie na indeks managerów i na projekcje gospodarcze i wzmacniał niestabilność. Możemy się spodziewać kolejnych protestów.

Natomiast nie, to nie AfD, to nie system polityczny jest największym problemem. Największym problemem są zawirowania na globalnych rynkach dostaw. To jest problem dla niemieckiej gospodarki, który może eskalować bardziej. Sam fakt, że kontenerowce muszą teraz opływać Afrykę, już odciska swoje negatywne piętno na prognozach wzrostu dla Niemiec.

MD: Bardzo dziękuję Panu za ten komentarz. Gościem naszym był dr Piotr Andrzejewski, główny analityk Instytutu Zachodniego. Dziękuję pięknie za rozmowę.

PA: Dziękuję bardzo.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PKB NIEMIEC SPADŁO W IV KWARTALE 2023. KIEDY ODBICIE? (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Nie tylko Donald Trump uważa, że FED nie powinien obniżać kosztu pieniądza w tym roku. Podobnego zdania jest także Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

GPW

W tym tygodniu zdecydowanie przybyło niedźwiedzi na warszawskim parkiecie. Z kolei pogłowie byków pozostaje praktycznie bez zmian od ubiegłotygodniowego badania inwestorów indywidualnych.

USA

Amerykański Departament Pracy podał najnowsze dane o sytuacji na rynku pracy i są one znacznie gorsze od oczekiwań analityków.

INNE

Tym razem Europejski Bank Centralny postanowił pozostawić stopy procentowe w eurolandzie na niezmienionym poziomie czyli w przypadku stopy refinansowej na poziomie 4.25% a stopę...