Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

AZJA

PKB CHIN WYŻSZY OD PROGNOZ

CHIŃSKA GOSPODARKA
foto: pexels.com

Wzrost gospodarczy w Chinach okazał się wyższy od prognoz. Produkt krajowy brutto państwa środka wzrósł w trzecim kwartale o 4.9% rok do roku, o 0.4 punktu procentowego więcej niż wskazywały szacunki ekonomistów.

Szczególnie cieszyć może wzrost w ujęciu kwartalnym, który sięgnął 1.3%.

W ostatnich miesiącach Pekin podjął działania w celu pobudzenia m.in. konsumpcji indywidualnej oraz ustabilizowania rynku nieruchomości. Przed tamtejszym rządem wciąż stoi poważne wyzwanie realizacji obietnicy osiągnięcia 5% wzrostu w całym 2023 roku.

PKB CHIN
Produkcja przemysłowa w Chinach. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Produkcja przemysłowa, która napędzała chiński wzrost przez większość ostatnich lat, była we wrześniu o 4.5% wyższa rok do roku. To wynik nieznacznie lepszy od prognoz.

PKB CHIN
Sprzedaż detaliczna w Chinach. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

O 5.5% wzrosła sprzedaż detaliczna, spodziewano się wzrostu niższego o 0.6 punktu procentowego.

W Chinach trwa właśnie Forum Pasa i Szlaku, w którym uczestniczą przywódcy państw azjatyckich, m.in. Władimir Putin. W swoim przemówieniu przewodniczący Xi zapowiedział m.in. zwiększenie liczby wspólnych projektów naukowych, handlowych i infrastrukturalnych. Dla ich realizacji China Development Bank i Exim Bank of China utworzą fundusz wartości niespełna 50 mld dolarów.

CZYTAJ TEŻ: RYNEK IPO W EUROPIE WCIĄŻ SŁABY

Podczas wczorajszych obrad w Pekinie podpisano m.in. umowę o wolnym handlu między Pekinem a Belgradem. Na porozumienie zareagowała Bruksela przypominając, że starająca się o członkostwo w Unii Europejskiej Serbia będzie musiała wystąpić z tego porozumienia przed akcesją do Wspólnoty.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PKB CHIN WYŻSZY OD PROGNOZ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Amerykański konsument wydał w czerwcu ponad 704 miliardów dolarów na różnego rodzaju dobra. Niemniej dynamika sprzedaży detalicznej w tym miesiącu wyniosła okrągłe zero.

AZJA

Największa od dwóch lat nadwyżka handlowa Chin. W czerwcu wyniosła niemal 100 miliardów dolarów, znacznie przebijając oczekiwania analityków. Wojna handlowa z zachodu z Chinami...

INFLACJA

Ceny w sklepach znów przyspieszają – twierdzi Rzeczpospolita. I wylicza, że w czerwcu tempo wzrostu wyniosło 3.1 procent – czyli o 20 punktów bazowych...

HANDEL

Konsumpcja w Polsce notuje wyraźny wzrost w maju.