Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

PIT ZA 2023 ROK. CO SIĘ ZMIENIA I Z JAKICH ULG WARTO SKORZYSTAĆ? (ROZMOWA)

O rozliczeniu podatków za 2023 rok, ulgach i zmianach obowiązujących w tym roku, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Grzegorzem Grochowiną, Deputy Directorem KPMG Polska.

PIT ZA 2023 ROK. CO SIĘ ZMIENIA I Z JAKICH ULG WARTO SKORZYSTAĆ? (ROZMOWA)

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: A my przechodzimy do tych, którzy są prawdziwymi sprinterami w zeznaniach podatkowych i już teraz, pod koniec stycznia, mogą przystąpić do tego, aby zeznanie podatkowe indywidualne, czyli PIT, rozliczyć. Z nami jest Grzegorz Grochowina, Deputy Director KPMG Polska. Dzień dobry, witam w BIZNES24.

GRZEGORZ GROCHOWINA, KPMG POLSKA: Dzień dobry panu, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Panie Grzegorzu, zacznijmy od tematu ulgi mieszkaniowej, bo ona też się pojawiła i od niej mielibyśmy zacząć. Pojawiły się takie głosy, że w uldze mieszkaniowej można rozliczyć takie wydatki jak np. wyposażenie domu, wyposażenie mieszkania m.in. lodówka czy zmywarka. To jest pytanie konkretne nawet naszego widza. Pytanie czy to prawda. Czy możemy rozliczyć się w ramach ulgi mieszkaniowej?

GG: No tak, pojawiły się takie komunikaty, takie objaśnienia Ministerstwa Finansów. Tutaj mówimy oczywiście o uldze mieszkaniowej, czyli w przypadku sprzedaży nieruchomości. Tutaj należy zaznaczyć, że ma to tylko wtedy miejsce, jeżeli nie przeznaczymy tych środków ze sprzedaży nieruchomości na inną nieruchomość, bo wtedy korzystamy ze zwolnienia. Jeżeli, powiedzmy sprzedaliśmy w 2023 roku mieszkanie, to możemy w deklaracji PIT-39, (bo o niej mówimy) zaznaczyć, że wszystkie środki, które uzyskaliśmy ze sprzedaży tego mieszkania, przeznaczymy na inną nieruchomość i wtedy jesteśmy zwolnieni z opodatkowania.

Natomiast panie redaktorze, jeżeli okaże się, że faktycznie sprzedaliśmy to mieszkanie, nie obowiązuje nas żadne zwolnienie to od tego przychodu, który uzyskaliśmy ze sprzedaży, możemy odliczyć koszty. I tutaj, jak pan redaktor słusznie zauważył, oprócz takich podstawowych kosztów jak koszty nabycia czy koszty notarialne, czy koszty podatku od czynności cywilnoprawnych, pojawiły się informacje, że również faktycznie te wyposażenia mieszkania, które podnosiły, jako taką jego wartość, również możemy, co do zasady zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, a tym samym zmniejszyć ten podatek, który będzie do zapłaty.

MD: To już wiemy. W takim razie przejdźmy do tego, jak rozliczyć PIT za 2023 rok, w tym roku – 2024. Dla tych, którzy pewnie mają w głowie pytanie czy coś się istotnie zmienia, jeżeli chodzi o to rozliczenie ubiegłego roku? Rok temu mieliśmy Polski Ład, który nam trochę namieszał. Teraz Polskiego Ładu nie ma, więc jest chyba trochę więcej ładu?

źródło: BIZNES24, YouTube

GG: Jest trochę więcej ładu. I mam też ciekawostkę dla naszych widzów-przedsiębiorców, ponieważ od tego roku, czyli za rozliczenie za 2023 rok, ministerstwo przygotuje wstępne zeznanie również dla przedsiębiorców. Czyli w przeciwieństwie do lat poprzednich, gdzie tylko można się było rozliczyć przez e-PIT my, jako osoby fizyczne nieprowadzące jednoosobowe działalności gospodarczej tak od zeznania za 2023 rok również Ministerstwo Finansów przygotowało taką niespodziankę dla przedsiębiorców i przedsiębiorcy rozliczający się zarówno na skali podatkowej, na podatku liniowym czy też na ryczałcie, mogą korzystać w e-urzędzie skarbowym ze wstępnego rozliczenia, czyli swojego zeznania podatkowego.

Natomiast, panie redaktorze, każdy kij ma dwa końce. I o ile faktycznie to zeznanie jest wstępnie przygotowane, to ilość zawartych w nim danych tutaj nie jest do końca taka, którą by oczekiwali pewnie przedsiębiorcy. Bo w przypadku przedsiębiorców ministerstwo czy urzędy są w stanie podać dane identyfikujące, czyli imię i nazwisko, PESEL, są w stanie podać wpłacane zaliczki czy też ryczałt w przypadku podatku zryczałtowanego, natomiast nie mają informacji na temat przychodów i kosztów.

Czyli tutaj sami musimy zakasać rękawy, mówiąc kolokwialnie i to zeznanie wypełnić. Więc widzimy, że to nie jest do końca jeden do jednego, tak jak w przypadku, powiedzmy osoby, która ma umowę o pracę. Bo w takim przypadku, no tutaj praktycznie taka osoba ma wszystkie dane wypełnione w usłudze e-PIT.

No tak, ale przypominam Państwu, że jeszcze więcej informacji będą miały urzędy skarbowe i administracja skarbowa, kiedy tylko wypije KSeF. Jak wiemy wejdzie, jeszcze nie wiemy kiedy. Pewnie od 1 stycznia przyszłego roku. Ale to się jeszcze okaże.

GG: Dodam, panie redaktorze, że oprócz jeszcze KSeF-u (wchodzę w słowo) w następnych latach, bodajże w 2025 roku pojawi się coś na wzór JPK tylko w CIT i w PIT. Czyli tutaj ta kontrola będzie faktycznie z każdej strony i te dane będą napływały nie tylko z podatku VAT do urzędów, ale również w przypadku podatków dochodowych.

MD: Panie Grzegorzu, to pierwsze spotkanie w tym roku, w którym rozmawiamy z ekspertami o przystąpieniu i przygotowaniu do rozliczenia podatkowego. Bardzo Panu dziękuję za to pierwsze spotkanie. Grzegorz Grochowina, KPMG Polska był naszym gościem. Dziękuję.

GG: Dziękuję bardzo.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PIT ZA 2023 ROK. CO SIĘ ZMIENIA I Z JAKICH ULG WARTO SKORZYSTAĆ? (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy czeka nas szok cenowy w stawkach za energię rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Wojciechem Jakóbikiem, redaktorem naczelnym biznesalert.pl.

EUROPA

Właściciel sieci sklepów Żabka, amerykański fundusz CVC Capital Partners ogłosił zamiar wejścia na giełdę w Amsterdamie. Oferta ma objąć akcje nowej emisji – cel...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak rozliczyć zyski z inwestycji kapitałowych rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Piotrem Juszczykiem, gł. doradcą podatkowym w inFakcie.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy rozbudowa lotnisk Chopina oraz Modlin ma sens i czy może ona zastąpić powstanie CPK, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Maciejem...