Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

PIT STOP: JAK ROZLICZYĆ PIT ZA 2023 ROK (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Od dziś można rozliczać elektronicznie PIT. Teoretycznie można, bo system tradycyjnie, jak co roku padł. Tak czy owak rozpoczynamy pitowy maraton. A my w BIZNES24 mamy dla Państwa nowy cykl PIT STOP, w którym dajemy Państwu techniczną przerwę na poukładanie sobie zagmatwanej wiedzy. Dzisiaj moim i Państwa gościem będzie Wojciech Hałucha, doradca podatkowy w Axelo Prawo i Podatki. Dzień dobry.

WOJCIECH HAŁUCHA, AXELO PRAWO I PODATKI: Dzień dobry. Bardzo mi miło.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: W tym roku mamy nowość: prezent od skarbówki, czyli Twój e-PIT dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Księgowi i doradcy podatkowi odnoszą się do tego jednak dość sceptycznie. Czy Pan również jest w tej grupie?

WH: Potwierdzam. To przygotowanie pitu dla przedsiębiorców w porównaniu dla osób, które uzyskują dochody na przykład z umowy o pracę, zdecydowanie się różni. Po pierwsze, w picie dla przedsiębiorców są wskazane chociażby zaliczki, które odprowadzamy w ciągu roku na podatek, ale samodzielnie musimy wpisać kwotę przychodów, kosztów uzyskania przychodu, dochód do opodatkowania. Bez tego nie jesteśmy w stanie złożyć deklaracji PIT. Tak, że można i jest to przygotowane. Teoretycznie Ministerstwo Finansów przygotowuje nam, przedsiębiorcom tą deklarację, ale ona jest zdecydowanie uboższa niż dla reszty podatników.

NG: A kto wciąż patrząc na to z drugiej strony, przez rządowy system rozliczyć się nie może?

PIT STOP: JAK ROZLICZYĆ PIT ZA 2023 ROK (ROZMOWA)
Wojciech Hałucha, doradca podatkowy Axelo Prawo i podatki.

WH: Przede wszystkim, jeżeli chcemy rozliczyć się razem z naszym małżonkiem, to jest to możliwe, ale musimy też samodzielnie wprowadzić tą zmianę w deklaracji. Poza tym w pewnym sensie przedsiębiorcy, jeżeli nie wprowadzą sami, nie wypełnią i nie wprowadzą tych zmian, też ta deklaracja nie zostanie automatycznie przesłana do Ministerstwa Finansów. Dlatego, że jeżeli mamy umowę o pracę i nic z tą deklaracją nie zrobimy, to ona automatycznie 30 kwietnia zostanie przesłana. Natomiast przedsiębiorcy takiej możliwości nie mają.

NG: A propos rozliczania się ze współmałżonkiem. Tu sprawa w ogóle nie jest prosta, bo trzeba uwierzytelnić sobie współmałżonka. Na czym to polega?

WH: Uwierzytelnienie to musimy w praktyce w systemie wprowadzić, wskazać tam, że rozliczamy się z małżonkiem i tam system jak dobrze pamiętam każe nam jakby wskazać tam małżonka, jego dane i tam po prostu uwierzytelnić te dane.

Przyznam, że dzisiaj sam będę się rozliczał z moją małżonką, ale tylko chciałbym sprawdzić przed naszą rozmową, czy ten system działa. Bo tak, jak pani redaktor wspomniała, na początku były problemy techniczne z tym. Na razie tego uwierzytelnienia nie dokonałem, ale zachęcam do jak najszybszego zabrania się do dokonania tej deklaracji, bo można wcześniej otrzymać zwrot podatku.

NG: Będziemy pisać po programie i pytać Pana o wrażenia jak z tym uwierzytelnienie poszło. A tak ogólnie czy rozliczanie się ze współmałżonkiem opłaca się zawsze? Czy to jest też taka kwestia, którą warto sobie jakoś przeliczyć?

WH: Niestety nie zawsze. Ponieważ po pierwsze nie zawsze mamy do tego prawo, bo musimy mieć opodatkowane, jako przedsiębiorcy, bo dzisiaj głównie o przedsiębiorcach rozmawiamy. Musimy być rozliczani na skali podatkowej i to opłaca się wtedy, kiedy nasz współmałżonek osiąga dochody odpowiednio niskie. Czyli dzięki temu, że rozliczamy się z naszym współmałżonkiem możemy załapać się na ten mniejszy podatek 12%. Nie wchodzimy w drugi próg podatkowy, czyli 32%.

Tak, że opłaca się to tylko w niektórych przypadkach. I sam znam też takie sytuacje, kiedy przedsiębiorca ma możliwość rozliczania się ze współmałżonkiem. Ten współmałżonek nawet nie osiąga wysokich dochodów, ale na przykład bardziej opłaca się opodatkować swoje dochody mimo wszystko ryczałtem. Tak, że ta sytuacja nie jest niestety taka czarnobiała.

NG: A jeszcze wspomniał Pan o tych szybszych zwrotach, czyli tej głównej korzyści z rozliczenia się przez system Twój e-PIT. No, ale tutaj może być kolejne rozczarowanie w tym roku, bo te zwroty takie szalone, jak w roku ubiegłym raczej nie będą.

WH: Potwierdzam. W tamtym roku w 2022 mieliśmy zdecydowanie szaleństwo legislacyjne, szczególnie właśnie, jeśli chodzi o podatek PIT. Przepisy zmieniały się kilkukrotnie na początku roku, zmieniły się bardzo mocno w połowie roku i te zwroty sięgały bardzo dużych kwot. Łączna suma zwrotów jak dobrze pamiętam, to było około 27 miliardów złotych.

Ten rok – 2023 był zdecydowanie spokojniejszy, jeżeli chodzi o zmiany w przepisach. Więc automatycznie myślę, że niestety nie ma co liczyć na duże zwroty. Przy czym ogólnie też chciałbym zwrócić uwagę, że złożenie takiej deklaracji PIT za rok ubiegły moim zdaniem powinno być taką refleksją na temat swoich rozliczeń i opodatkowania odpowiednio swoich dochodów na rok 2024.

Do 20 lutego mamy możliwość, jako przedsiębiorcy wybrać chociażby formę opodatkowania. Zostało jeszcze trochę czasu, więc wchodząc np. przez weekend na serwis e-PIT, sprawdzając czy mamy zwrot czy nie, czy może mamy podatek do zapłaty, warto może podejść też jakby pomyśleć o tym nadchodzącym roku, czy możemy coś zrobić, żeby tego podatku płacić odrobinę mniej.

NG: Wojciech Chałucha, doradca podatkowy Axelo Prawo i podatki był moim i Państwa gościem. Dziękuję bardzo za spotkanie i za rozmowę.

WH: Dziękuję bardzo.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

PIT STOP: JAK ROZLICZYĆ PIT ZA 2023 ROK (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV