Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UE

PIS-TOLET DO GŁOWY? MORAWIECKI OSKARŻA W FT KOMISJĘ EUROPEJSKĄ

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikiem „Financial Times” zarzucił Komisji Europejskiej, że stawia Polsce żądania, „przystawiając jej pistolet do głowy”. Wezwał Brukselę, by – jeśli chce rozwiązać spór wokół praworządności – wycofała groźby sankcji prawnych i finansowych.

Premier Mateusz Morawiecki w Parlamencie Europejskim

W opublikowanym dzisiaj wywiadzie premier Morawiecki zapowiedział, że do końca roku zlikwidowana zostanie Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, którą Trybunał Sprawiedliwości UE uznał za nielegalną. Ostrzegł jednak, że jeśli KE rozpocznie trzecią wojnę światową, wstrzymując obiecane Polsce pieniądze, będzie bronił naszych praw wszelką bronią, jaka jest w naszej dyspozycji.

Strona ww.ft.com wyświetlana 25.10.2021 z komputerów w Polsce

Światowe media z uwagą śledzą spór między Polską a Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim. Podważenie przez Trybunał Konstytucyjny na czele którego stoi Julia Przyłębska zasady pierwszeństwa prawa unijnego przed krajowym – jak ujęli to dziennikarze Agencji Bloomberg – rozpuszcza klej, którym zlepiony jest wspólny unijny rynek. Ten klej to jednolite, minimalne zasady ochrony prawnej we wszystkich państwach UE. To z powodu ich istnienia wszystkie kraje zgadzają się traktować towary i usługi pochodzące z innych krajach tak samo, jak własne.

W ostatni czwartek Parlament Europejski przegłosował rezolucję wzywającą KE do wstrzymania zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy dla Polski, oraz uruchomienia mechanizmu pieniądze za praworządność, co może poskutkować wstrzymaniem wszystkich unijnych dotacji dla Polski.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Komisja Europejska może zablokować WSZYSTKIE pieniądze dla Polski. Rzecznik generalny TSUE wydał opinię, w której uznał, że należy oddalić skargi Polski...

OTOCZENIE MAKRO

Niemiecka gospodarka zwalnia po postpandemicznym wystrzale- ale do poziomu znacznie powyżej wieloletniej średniej wzrostu.

UE

Czy Polska otrzyma blisko 5 miliardów euro zaliczki z Krajowego Planu Odbudowy? Rozmowy polskiej strony z przedstawicielami Komisji Europejskiej odbędą się w tej sprawie...

POLSKA

Polska jest na końcowym etapie rozmów z Czechami ws. Turowa - poinformował we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio, po zakończeniu rozprawy ws....