Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

FED PODNOSI STOPY I ZACIEŚNIA BILANS. ALE NIE AGRESYWNIE

Fed podnosi stopy o 50 punktów bazowych i ogłasza początek zacieśniania bilansu. Ale na razie nie zamierza agresywnie walczyć z inflacją.

Fed podnosi stopy Jerome Powell
Jerome Powell, szef Fed

Fed podnosi stopy o 50 punktów bazowych

Pierwszą i spodziewaną przez rynek decyzją Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (pełni w amerykańskim banku centralnym Fed taką rolę, jak Rada Polityki Pieniężnej w NBP) było podniesienie zakresu głównej stopy procentowej o 50 punktów bazowych. Podwyżka oznacza, że niezabezpieczone pożyczki typu overnight kosztować będą na amerykańskim rynku międzybankowym od 0.75 procent do 1 procenta w ujęciu rocznym.

Początek zmniejszania bilansu Fed

Drugą – też spodziewaną – decyzją jest start procesu zmniejszania bilansu Fed. To oznacza, że amerykańska Rezerwa Federalna nie tylko nie będzie kupować nowych obligacji (taki proces nazywany jest drukowaniem pieniędzy) – ale będzie się stopniowo pozbywać dotychczasowych. W rzeczywistości nie będzie zgadzać się na tzw. rolowanie obligacji które już posiada w portfelu, tylko zadowoli się gotówką wypłacaną przez emitenta obligacji.

Start procesu zmniejszania bilansu Fed oznaczył na początek czerwca. Jeszcze przed wakacjami bank centralny USA pozbędzie się obligacji wartych 47.5 miliarda dolarów, żeby w ciągu trzech miesięcy dojść do poziomu 95 miliardów dolarów miesięcznie. Sporo, ale przy bilansie Fed bliskim 9 bilionom dolarów (prawie 1/3 rocznego PKB Stanów Zjednoczonych) takie tempo oznaczałoby zejście do poziomu sprzed epoki wielkich interwencji (czyli do ok. 1 biliona dolarów) dopiero w okolicach 2029 roku.

Podwyżki o 75 punktów bazowych nie będzie

Fed zamierza więc zapobiegać zakorzenieniu się wysokiej inflacji – o tym Jerome Powell zapewniał kilkukrotnie w czasie środowej konferencji – ale nie zbyt agresywnie. Potwierdzeniem tego przeczucia była odpowiedź na pytanie jednego z dziennikarzy – czy możliwa jest jednorazowa podwyżka stóp o 75 punktów bazowych. „Nie rozważamy aktywnie takiej podwyżki” odpowiedział Powell, czym wywołał euforię na rynku akcji. Amerykańskie indeksy w ciągu kilkunastu kolejnych minut wyskoczyły z poziomów bliskich zera na ponad dwuprocentowe wzrosty. Osłabieniem zareagował dolar. Kurs euro do dolara po raz pierwszy raz od 26 kwietnia wzrósł powyżej 1.06.

Gdzie oglądać konferencje Fed

Transmisje konferencji szefa Fed Jerome’a Powella po polsku oglądać można tylko w telewizji BIZNES24. Transmitujemy je od stycznia tego roku we współpracy ze Biurem Arcus Link – dostawcą specjalistycznych i przysięgłych tłumaczeń dla biznesu.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

FED PODNOSI STOPY I ZACIEŚNIA BILANS. ALE NIE AGRESYWNIE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Frank powyżej 5 złotych, dolar najdroższy w historii. Ale to nie plany generałów Putina - tylko Fed i SNB tak osłabiły złotego.

RYNKI

Czy Fed zarządzi światową recesję? Dotychczasowe podwyżki stóp w USA na razie nie wystraszyły inflacji konsumenckiej, która co prawda nieco spadła - ale nie...

USA

Jastrzębi szef Fed. Jerome Powell w czwartek podtrzymał plan odważnego zacieśniania polityki monetarnej w USA.

USA

Powell w Jackson Hole: za wcześnie na pauzę w podwyżkach stóp. Szef Fed, czyli amerykańskiego banku centralnego, rozwiał nadzieje na spowolnienie tempa wzrostu stóp...

%d bloggers like this: