Connect with us

Hi, what are you looking for?

OTOCZENIE MAKRO

PIERWSZY OD DWÓCH LAT DEFICYT BIEŻĄCY

Polska w lipcu tego roku po raz pierwszy od dwóch lat więcej wydała – niż zarobiła na zagranicznych rynkach. Zarobiła w potocznym tego słowa znaczeniu. Saldo obrotów bieżących był ujemne i to 12-stokrotnie bardziej, niż spodziewali się tego ekonomiści.

Deficyt – czyli nadwyżka wydatków nad przychodami na rachunku obrotów bieżących – wyniósł ponad 1.8 mld euro. Rynek spodziewał się deficytu, ale w wysokości zaledwie 160 milionów euro. Powód – to znacznie szybsze tempo wzrostu importu, niż eksportu. W lipcu tego roku polskie firmy i konsumenci kupili za granicą aż o 22% więcej towarów i usług, niż rok wcześniej. A sprzedać za granicę udało się firmom tylko za 14% więcej, niż przed rokiem. W dużej mierze jest to efekt rosnących cen paliw – ponad dwukrotnie droższa niż przed rokiem ropa spowodowała, że żeby kupić tę samą liczbę baryłek – trzeba było wydać ponad dwa razy więcej dolarów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

OTOCZENIE MAKRO

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące bilansu handlowego i Polska po pierwszych 7 miesiącach 2021 roku ma dodatnie saldo, które ukształtowało się na poziomie...

KOMISJA EUROPEJSKA

Komisja Europejska wyemitowała po raz czwarty obligacje na sfinansowanie Funduszu Odbudowy i Odporności. W ten sposób pozyskała 9 miliardów euro.

OTOCZENIE MAKRO

Sierpniowa sprzedaż detaliczna państwa środka znowu mocno rozczarowała.

FINANSE

Jeden z największych Polskich producentów taboru kolejowego w pierwszym półroczu 2021 roku bez sukcesów, ponieważ wyniki są lekko gorsze niż przed rokiem.