Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

PIERWSZY OD DWÓCH LAT DEFICYT BIEŻĄCY

Polska w lipcu tego roku po raz pierwszy od dwóch lat więcej wydała – niż zarobiła na zagranicznych rynkach. Zarobiła w potocznym tego słowa znaczeniu. Saldo obrotów bieżących był ujemne i to 12-stokrotnie bardziej, niż spodziewali się tego ekonomiści.

PIERWSZY OD DWÓCH LAT DEFICYT BIEŻĄCY

Deficyt – czyli nadwyżka wydatków nad przychodami na rachunku obrotów bieżących – wyniósł ponad 1.8 mld euro. Rynek spodziewał się deficytu, ale w wysokości zaledwie 160 milionów euro. Powód – to znacznie szybsze tempo wzrostu importu, niż eksportu. W lipcu tego roku polskie firmy i konsumenci kupili za granicą aż o 22% więcej towarów i usług, niż rok wcześniej. A sprzedać za granicę udało się firmom tylko za 14% więcej, niż przed rokiem. W dużej mierze jest to efekt rosnących cen paliw – ponad dwukrotnie droższa niż przed rokiem ropa spowodowała, że żeby kupić tę samą liczbę baryłek – trzeba było wydać ponad dwa razy więcej dolarów.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).

BIZNES24 online

Chcesz widzieć ważne informacje, które publikujemy w serwisie biznes24.pl? Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych.


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Po ponad 8 procent traciły akcje największych giełdowych spółek energetycznych PGE, Eneii i Tauronu. To efekt ogłoszenia planów nowych emisji i znacznego rozwodnienia akcjonariatu...

FINANSE OSOBISTE

O 15% wzrósł dziś kurs akcji deweloperskiej spółki Develia po informacji o wezwaniu do sprzedaży na 2/3 akcji spółki.

GPW

Pierwszy debiut na GPW, a konkretnie na alternatywnym rynku NewConnect. Road Studio rozpoczęło notowania z 27 procentową przeceną.

GPW

Potwierdziły się doniesienia mediów o tym, że węgierski MOL odkupi od Orlenu część stacji Lotosu po fuzji obu firm, a naftowy koncern Saudi Aramco...