Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

PIERWSZY OD DWÓCH LAT DEFICYT BIEŻĄCY

Polska w lipcu tego roku po raz pierwszy od dwóch lat więcej wydała – niż zarobiła na zagranicznych rynkach. Zarobiła w potocznym tego słowa znaczeniu. Saldo obrotów bieżących był ujemne i to 12-stokrotnie bardziej, niż spodziewali się tego ekonomiści.

PIERWSZY OD DWÓCH LAT DEFICYT BIEŻĄCY

Deficyt – czyli nadwyżka wydatków nad przychodami na rachunku obrotów bieżących – wyniósł ponad 1.8 mld euro. Rynek spodziewał się deficytu, ale w wysokości zaledwie 160 milionów euro. Powód – to znacznie szybsze tempo wzrostu importu, niż eksportu. W lipcu tego roku polskie firmy i konsumenci kupili za granicą aż o 22% więcej towarów i usług, niż rok wcześniej. A sprzedać za granicę udało się firmom tylko za 14% więcej, niż przed rokiem. W dużej mierze jest to efekt rosnących cen paliw – ponad dwukrotnie droższa niż przed rokiem ropa spowodowała, że żeby kupić tę samą liczbę baryłek – trzeba było wydać ponad dwa razy więcej dolarów.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PIERWSZY OD DWÓCH LAT DEFICYT BIEŻĄCY

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Wstępne wyniki spisu ludności 2021 są tematem rozmowy Marcina Dobrowolskiego z Dominikiem Rozkrutem, prezesem Głównego Urzędu Statystycznego.

GPW

Po ponad 8 procent traciły akcje największych giełdowych spółek energetycznych PGE, Eneii i Tauronu. To efekt ogłoszenia planów nowych emisji i znacznego rozwodnienia akcjonariatu...

FINANSE OSOBISTE

O 15% wzrósł dziś kurs akcji deweloperskiej spółki Develia po informacji o wezwaniu do sprzedaży na 2/3 akcji spółki.

GPW

Pierwszy debiut na GPW, a konkretnie na alternatywnym rynku NewConnect. Road Studio rozpoczęło notowania z 27 procentową przeceną.

%d bloggers like this: