Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŚWIAT

PIERWSZE SPOTKANIE BIDEN-XI JINPING

Na szczycie G20 na Bali miało miejsce pierwsze spotkanie Biden-Xi Jinping.

SPOTKANIE BIDEN-XI JINPING

Prezydent USA Joe Biden oraz przywódca Chin Xi Jinping spotkali się dzisiaj na Bali, gdzie odbywa się szczyt G20. Rozmowa trwała około trzech godzin. Przywódcy dwóch największych światowych gospodarek spotkali się po raz pierwszy od czasu objęcia urzędu przez obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych w 2021 roku.

„Dobrze cię widzieć” – powiedział Biden do Xi, zanim dołączyli do reszty delegacji swoich krajów. Na początku spotkania Biden podkreślał konieczność „zarządzania różnicami” dzielącymi oba kraje i niedopuszczenia, by ich rywalizacja przerodziła się w „cokolwiek zbliżonego do konfliktu”.

CZYTAJ TEŻ: USA: DEMOKRACI Z WIĘKSZOŚCIĄ W SENACIE

Xi wyraził natomiast gotowość do „szczerej i dogłębnej wymiany opinii” i ocenił, że obaj przywódcy powinni „wytyczyć właściwy kurs” dla dwustronnych relacji. Biden i Xi zgodzili się również, że „wojny nuklearnej nigdy nie należy toczyć” i że sprzeciwiają się „użyciu lub groźbie użycia broni nuklearnej na Ukrainie”. Xi i chiński rząd niechętnie publicznie krytykują Rosję za inwazję na Ukrainę.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło w oświadczeniu po spotkaniu, że „tłumienie i powstrzymywanie tylko wzmocni wolę i podniesie morale narodu chińskiego”. „Rozpoczynanie wojny handlowej lub technologicznej, budowanie murów i barier oraz dążenie do rozdzielenia i zerwania łańcuchów dostaw jest sprzeczne z zasadami gospodarki rynkowej i podważa zasady handlu międzynarodowego” – dodał resort. „Takie próby nie służą niczyim interesom”.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PIERWSZE SPOTKANIE BIDEN-XI JINPING

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O Tym że ceny mieszkań zaczęły spadać i o tym, że zdolność kredytowa Polaków jest fatalna rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Antonem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O aneksach do umów kredytowych które dostają klienci banków rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Remigiuszem Stankiem, radcą prawnym w Stanek Legal Kancelaria Prawnicza.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że Sieć Badawcza Łukasiewicz zamierza zatrudnić przynajmniej 2000 nowych pracowników rozmawiał Radek Wróblewski z BIZNES24 z Piotrem Dardzińskim, prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz.

POLSKA

Ustawa o zamrożeniu cen gazu ma kosztować budżet państwa 30 miliardów złotych.

%d bloggers like this: