Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

PIERWSZA WIZYTA XI W EUROPIE OD 5 LAT

Trwa wizyta przywódcy Chin Xi Jinpinga w Europie. Pierwsza – od pięciu lat. W jej trakcje Prezydent Francji Emmanuel Macron i szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen apelowali, by stosunki handlowe między Europą, a Chinami były oparte na równych zasadach.

PIERWSZA WIZYTA XI W EUROPIE OD 5 LAT
zdjęcie: european union

Konflikty handlowe – które źle wpływały na stosunki dyplomatyczne między Europą a Chinami – dotyczą na przykład wprowadzania na unijny rynek chińskich aut elektrycznych. Jak podkreślała szefowa Komisji, potrzebna jest równowaga w relacjach handlowych bo rynek europejski nie może być zalewany chińskimi produktami.

Jak podkreślali wcześniej eksperci, sama wizyta to próba ocieplenia wizerunku Chin na świecie a także potrzeba zdobycia partnerów gospodarczych.

Chiński przywódca podczas spotkania w Paryżu podkreślał, że Chiny postrzegają Europę jako priorytetowy obszar swojej polityki zagranicznej i patrzą na swoje relacje z Unią Europejską ze strategicznej i długoterminowej perspektywy.

Ursula Von der Leyen zaznaczała, że Unia Europejska liczy również na to, że Chiny wywrą presję na Rosję, aby ta zakończyła swoją wojnę w Ukrainie.

Xi tłumaczył natomiast, że Chiny nie są sprawcą kryzysu w Ukrainie, ale pracują od dawna, aby doprowadzić do rozmów pokojowych z Rosją.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INFLACJA

Inflacja CPI we Włoszech 3 miesiąc ustabilizowana. W czerwcu wyniosła 0.8% – podał włoski urząd statystyczny. To ważna informacja z 3 największej gospodarki strefy...

GOSPODARKA

W maju nastąpił spadek polskiego eksportu we wszystkich kategoriach, najmocniej, środków transportu - podał Narodowy Bank Polski.

USA

Akcje Trump Media rosły momentami nawet o ponad 50% w handlu przedsesyjnym, kilkadziesiąt godzin po próbie zamachu na byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po starcie...

USA

Do rekordu wszechczasów doleciał kurs akcji Goldman Sachs w handlu przedsesyjnym. Wszystko za sprawą rewelacyjnych wyników jakie podał bank za drugi kwartał tego roku.