Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

PIENIĘDZY ZNÓW PRZYBYWA SZYBCIEJ. INFLACJA JESZCZE WZROŚNIE?

Pieniędzy znów przybywa szybciej. Po trzech kolejnych miesiącach spadków – tempo wzrostu podaży pieniędzy przyspieszyło. Czy to oznacza, że powinniśmy się martwić powrót do wzrostów inflacji?

MNIEJ GOTÓWKI W OBIEGU

W styczniu podaż pieniądza M3 – to tzw. szeroka miara, obejmująca m.in. kredyty, lokaty i pieniądze które firmy i gospodarstwa domowe trzymają w gotówce i na rachunkach bieżących – wzrosła o 6.9 procent w ujęciu rocznym. To sporo powyżej oczekiwań ekonomistów, którzy obstawiali wzrost o 5.8 procent.

PODAŻ PIENIĄDZA M3 W POLSCE, DYNAMIKA ROCZNA
PODAŻ PIENIĄDZA M3 W POLSCE, DYNAMIKA ROCZNA, ŹRÓDŁO: TELEWIZJA BIZNES24

Spada wartość kredytów – zarówno hipotecznych, jak i konsumpcyjnych. Wysokie stopy odcięły część z nas, a zniechęciły innych do zaciągania kredytów – czyli stało się dokładnie tak, jak chciała tego Rada Polityki Pieniężnej podnosząc stopy procentowe.

Zdaniem prof. Eugeniusza Gatnara, byłego członka RPP, w opublikowanych dziś przez NBP danych widać, że pierwszy lęk gospodarstw domowych wywołany inflacją już minął – i kredyty konsumpcyjne znów zaczęły rosnąć. Chociaż ten wzrost jest na tyle słaby, że w danych zagregowanych maskuje go fakt, że wciąż więcej kredytów jest spłacanych – niż zaciąganych nowych.

Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PIENIĘDZY ZNÓW PRZYBYWA SZYBCIEJ. INFLACJA JESZCZE WZROŚNIE?

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy KPO, wzrost płac oraz likwidacja tarcz antyinflacyjnych podbiją poziom inflacji, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z profesor Joanną Tyrowicz, członkinią Rady...

CENY

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce stopniowo wychodzić z zamrażania cen. Szefowa resortu Paulina Hennig-Kloska szacuje, że najłagodniejszy z trzech obecnie analizowanych wariantów to podnoszenie...

FINANSE OSOBISTE

Wzrost płacy realnej powyżej wzrostu wydajności pracy może się przełożyć na na osłabienie procesu hamowania inflacji – ostrzega członek RPP, Ireneusz Dąbrowski. Jak napisał...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O najgłębszym spadku inflacji konsumenckiej w dotychczasowym cyklu, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z prof. Grażyną Ancyparowicz, byłą członkinią RPP i doradczynią prezesa NBP.