Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UE

JUROVA: USTAWA DUDY NIE SPEŁNIA WARUNKÓW. PIENIĘDZY Z KPO NIE BĘDZIE (ZOBACZ WIDEO)

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova uważa, że Polsce nie należą się pieniądze z KPO. Czeska komisarz skrytykowała w Parlamencie Europejskim prezydencką nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, bo jej zdaniem nie spełnia kamieni milowych planu naprawczego. Polski rząd może mieć teraz poważny problem. Mateusz Morawiecki apeluje jednak o „oddramatyzowanie sytuacji”.

O to, czy nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wypełnia warunki określone w Krajowym Planie Odbudowy, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova została zapytana w czwartek podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego.

„Nie, nie wypełnia (…) Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami i jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy. Ale powtarzam jedynie to, co szefowa Komisji już powiedziała”.

Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej

Przypomnijmy, chodzi o ciągnący się konflikt UE i rządu PiS w sprawie praworządności. Jednym z jego zarzewi było m.in. działanie Izby Dyscyplinarnej w polskim Sądzie Najwyższym, którą KE uznała za zagrożenie dla niezawisłości sędziów. Izba została zlikwidowana nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym, która została uchwalona przez Sejm i podpisana przez prezydenta wiosną tego roku. Zawarte w niej zapisy, według wielu komentatorów – i przedstawicieli komisji – nie gwarantują jednak jednoznacznie zachowania niezawisłości.

CZYTAJ TEŻ: EUROPA SZUKA ROPY I GAZU

Co trzeba podkreślić, po słowach wiceszefowej Komisji Europejskiej o sprawę został zapytany rzecznik komisji Christian Wigand. A on przekazał dziennikarzom, że KE nie jest jeszcze na etapie dokonywania oceny polskich ustaw pod kątem kamieni milowych, więc nie można powiedzieć czy je spełniają, czy nie.

A Mateusz Morawiecki zaapelował o „oddramatyzowanie” sytuacji. – Niektóre wykonuje się w 100 procentach, inne trochę mniej. Potem następuje proces dyskusji. Dziś potrzebujemy jedności i wspólnego frontu wobec tego kraju, który rzucił rękawice porządkowi geopolitycznemu i naruszył pokój w Europie – podkreślał premier.

„Jak ktoś po aptekarsku będzie chciał mierzyć wskaźniki i cele, to oczywiście, że coś tam może nie pasować, ale my będziemy walczyli o swoje racje. Ja jestem dobrej myśli, że na przełomie tego i przyszłego roku pierwsze środki – pojawią się na konkretne programy”.

Mateusz Morawiecki, Premier RP


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

JUROVA: USTAWA DUDY NIE SPEŁNIA WARUNKÓW. PIENIĘDZY Z KPO NIE BĘDZIE (ZOBACZ WIDEO)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że w poniedziałek zacznie działać embargo Unii Europejskiej na rosyjską ropę rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Jakubem Boguckim, analitykiem rynku...

BIZNES I POLITYKA

Ropa Putina po 60 dolarów za baryłkę. Limit cenowy na rosyjską ropę coraz bliżej. Polska ostatecznie zgodziła się by wynosił on 60 dolarów za...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji w polskim lotnictwie cywilnym rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Andrzejem Kobielskim z linii lotniczych Enter Air.

GPW

Jednym z wygranych na fuzji Orlenu i Lotosu jest inna paliwowa firma czyli Unimot. Dzięki przejęciu m.in. spółki Lotos Terminale spółka z Opolszczyzny chce...

%d bloggers like this: