Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

PIENIĄDZE ZAMIAST DO SKLEPU, ZACZYNAMY ZANOSIĆ DO BANKU. PODAŻ PIENIĄDZA M3 +5.4% R/R

Pieniędzy w Polsce przybywa najwolniej od września 2017 roku. To dobra wiadomość dla zmęczonych inflacją — wyraźnie ubywa paliwa do wzrostu cen.

PODAŻ PIENIĄDZA M3
foto: pixabay.com

Jak podał Narodowy Bank Polski, suma pieniędzy krążących w polskiej gospodarce wyniosła na koniec ubiegłego roku 2 biliony 91 miliardów złotych – czyli o 5.4 proc. więcej, niż przed rokiem.

PIENIĄDZE ZAMIAST DO SKLEPU, ZACZYNAMY ZANOSIĆ DO BANKU. PODAŻ PIENIĄDZA M3 +5.4% R/R
Podaż pieniądza M3 w grudniu. Opracowanie: Telewizja BIZNES24


Grudzień, mimo że to miesiąc wydatków, nie uszczuplił lokat w bankach. Depozyty gospodarstw domowych wzrosły miesiąc do miesiąca o prawie 2 proc., a rok do roku po ponad 3 procent. Prawie czterokrotnie mocniej, bo o 11 proc. rok do roku, wzrosły depozyty firm. Co oznacza, że przedsiębiorcy boją się inwestować i tworzą sobie poduszkę finansową.

Boimy się też brać kredyty – i to zarówno przedsiębiorcy, jak i gospodarstwa domowe. Rok do roku kredyty jeszcze rosły, ale w grudniu w porównaniu z listopadem były niższe: o 2 procent w przypadku kredytów firmowych i 1 procent w przypadku kredytów prywatnych (mimo że wiele gospodarstw domowych korzystało w grudniu z ustawowych wakacji kredytowych).

CZYTAJ TEŻ: INFLACJI KOŃCZY SIĘ PALIWO. JUŻ DAWNO PIENIĘDZY NIE PRZYBYWAŁO TAK POWOLI

Zdaniem profesora Mariana Nogi z WSB we Wrocławiu, byłego członka Rady Polityki Pieniężnej, do wyhamowania tempa przyrostu pieniądza w obiegu, przyczyniło się racjonalne zachowanie polskich gospodarstw domowych.

– Jeżeli połączyć to z danymi o sprzedaży detalicznej, która rok do roku wzrosła tylko o 0,2 procent, a porównując listopad 2022 do grudnia 2022 zanotowano aż 5-proc. spadek, to widać wyraźny sprzeciw Polaków wobec tak wysokiej inflacji – powiedział profesor.

CZYTAJ TEŻ: KOŃCZY SIĘ „PALIWO” INFLACYJNE? (ROZMOWA)


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PIENIĄDZE ZAMIAST DO SKLEPU, ZACZYNAMY ZANOSIĆ DO BANKU. PODAŻ PIENIĄDZA M3 +5.4% R/R

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O załamaniu na rynku kredytów hipotecznych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK.

FIRMA

Wyższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców już od lutego.

GOSPODARKA

Stare auta niemile widziane w centrum Warszawy.

RYNEK PRACY

Związkowcy Jastrzębskiej Spółki Węglowej zaczęli przygotowania do manifestacji w Warszawie. Przypomnijmy, domagali się 25-proc. podwyżki. Zarząd powiedział nie.

%d bloggers like this: