Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ZUS

PIENIĄDZE Z TARCZ DO ZWROTU?

POLSKA NA LEWYM ZWOLNIENIU

ZUS pomylił się w rozliczaniu pomocy z tarcz – teraz żąda zwrotu pieniędzy od przedsiębiorców. Sprawa dotyczy szczególnie świadczeń postojowych – pisze serwis prawo.pl

Problem według prawo.pl wziął się z błędnego algorytmu, którym posługiwał się ZUS w rozdzielaniu pomocy. Błędnego – czyli jak wnioskuje BIZNES24 – niezgodnego z tym, co zapisano w ustawach i rozporządzeniach o pomocy dla przedsiębiorców.

Autorka artykułu, Grażyna Leśniak, powołuje się na źródło w ZUS, według którego w każdym z oddziałów zakładu powoływane są zespoły ludzi, którzy mają za zadanie kontrolować firmy, którym przyznano pomoc. Zdaniem źródła, na które powołuje się dziennikarka na razie listy firm do sprawdzenia są krótkie, żeby nie wywoływały zamieszania przed wyborami. Te właściwe centrala ZUS ma przysłać po wyborach.

Zapytaliśmy Zakład Ubezpieczeń Społecznych o to, czy rzeczywiście odbywają się, albo są planowane, zmasowane kontrole. Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski zaprzecza i zwiększeniu kontroli i rzekomym błędom w algorytmach.

W oświadczeniu rzecznika ZUS czytamy:

“System, który realizował w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych tarczę antykryzysową działał poprawie. Nie jest prawdą, że automat ZUS mylił się w przyznawaniu środków.”

“Nie jest prawdą również, że w ostatnim czasie w ZUS powstały supergrupy pracowników, którzy ręcznie weryfikują udzieloną pomoc.” – pisze w mailu do BIZNES24 Paweł Żebrowski. I dodaje, że “ZUS zakończył pilotażowy projekt, który ma pomóc oszacować ryzyka nadużyć. Dotyczy to również kwestii przekazywania fałszywych informacji do ZUS. Oddziały zostały oficjalnie zobowiązane do tego, aby nadal realizować ten projekt.”

Izabela Leśniewska, doradca podatkowy i ekspert Unii Przedsiębiorców Polski nie zgadza się z odpowiedzią z zusu, jak powiedziała na antenie BIZNES24: “Wiadomo, że były nieprecyzyjne informacje zarówno na stronach rządowych jak i oczywiście same druki budziły czasami wątpliwości”.

PIENIĄDZE Z TARCZ DO ZWROTU?

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell skrytykował dzisiaj oczekiwania rynku, który spodziewa się przyszłych agresywnych obniżek stóp procentowych. Rynek zareagował na to zupełnie odwrotnie niż...

KRYPTO

Schodzimy na ziemie,a konkretniej na murawę. Portugalczyk Cristiano Ronaldo, jeden z najbardziej znanych piłkarzy świata został pozwany za promocję giełdy kryptowalut Binance.

ZUS

"Przedsiębiorcze matki" będą miały problem ze zdobyciem wyższego zasiłku macierzyńskiego – otwierając działalność gospodarczą. >> Najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego – może być jednak kłopotem...

NBP

Prawo i Sprawiedliwość murem za prezesem Narodowego Banku Polskiego, Adamem Glapińskim.

%d bloggers like this: