Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ZUS

PIENIĄDZE Z TARCZ DO ZWROTU?

POLSKA NA LEWYM ZWOLNIENIU

ZUS pomylił się w rozliczaniu pomocy z tarcz – teraz żąda zwrotu pieniędzy od przedsiębiorców. Sprawa dotyczy szczególnie świadczeń postojowych – pisze serwis prawo.pl

Problem według prawo.pl wziął się z błędnego algorytmu, którym posługiwał się ZUS w rozdzielaniu pomocy. Błędnego – czyli jak wnioskuje BIZNES24 – niezgodnego z tym, co zapisano w ustawach i rozporządzeniach o pomocy dla przedsiębiorców.

Autorka artykułu, Grażyna Leśniak, powołuje się na źródło w ZUS, według którego w każdym z oddziałów zakładu powoływane są zespoły ludzi, którzy mają za zadanie kontrolować firmy, którym przyznano pomoc. Zdaniem źródła, na które powołuje się dziennikarka na razie listy firm do sprawdzenia są krótkie, żeby nie wywoływały zamieszania przed wyborami. Te właściwe centrala ZUS ma przysłać po wyborach.

Zapytaliśmy Zakład Ubezpieczeń Społecznych o to, czy rzeczywiście odbywają się, albo są planowane, zmasowane kontrole. Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski zaprzecza i zwiększeniu kontroli i rzekomym błędom w algorytmach.

W oświadczeniu rzecznika ZUS czytamy:

„System, który realizował w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych tarczę antykryzysową działał poprawie. Nie jest prawdą, że automat ZUS mylił się w przyznawaniu środków.”

„Nie jest prawdą również, że w ostatnim czasie w ZUS powstały supergrupy pracowników, którzy ręcznie weryfikują udzieloną pomoc.” – pisze w mailu do BIZNES24 Paweł Żebrowski. I dodaje, że „ZUS zakończył pilotażowy projekt, który ma pomóc oszacować ryzyka nadużyć. Dotyczy to również kwestii przekazywania fałszywych informacji do ZUS. Oddziały zostały oficjalnie zobowiązane do tego, aby nadal realizować ten projekt.”

Izabela Leśniewska, doradca podatkowy i ekspert Unii Przedsiębiorców Polski nie zgadza się z odpowiedzią z zusu, jak powiedziała na antenie BIZNES24: „Wiadomo, że były nieprecyzyjne informacje zarówno na stronach rządowych jak i oczywiście same druki budziły czasami wątpliwości”.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach i wachlarzu zamówień rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Krzysztofem Kosiorkiem-Sobolewskim, prezesem Zrembu Chojnice.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach Rainbow rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Maciejem Szczechurą, prezesem, Rainbow Tours.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach Trakcji rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Jerzym Pazurą, dyrektorem finansowym Trakcji.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach spółki Unibep rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Dariuszem Blocherem, prezesem Unibep s.a.