Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

PIENIĄDZE NA ZAŁOŻENIE FIRMY. SKĄD? OD BGK. (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił tysiąca pożyczek na założenie własnej firmy. Tysiąca pożyczek o łącznej wartości 111 milionów złotych. Jeszcze są środki dla kolejnych osób, które chcą założyć działalność gospodarczą, bo wartość projektu, z którego finansowane są pożyczki, to 674 miliony złotych.

Kto i na jakich warunkach może starać się o pieniądze z Banku Gospodarstwa Krajowego, zapytamy teraz Michała Kopcia, dyrektora Departamentu Programów Europejskich w BGK. Witam bardzo serdecznie.

MICHAŁ KOPEĆ, BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO: Dzień dobry panu, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: No, więc to jest fantastyczna informacja, że można dostać pieniądze, kiedy się zakłada działalność gospodarczą. Pytanie, czy to jest działalność gospodarcza, która musi być szczególnie innowacyjna albo na szczególnie dotkniętych bezrobociem terenach, albo jakie są inne takie wstępne warunki otrzymania tego wsparcia?

MK: Nie określamy obszarów czy nie określamy działalności, na które można otrzymać dofinansowanie. Kluczowe są dwie sprawy. Po pierwsze, kluczowe jest to, żeby być w tak zwanej grupie dedykowanej odbiorców. To jest instrument publiczny finansowany z funduszy europejskich dla rozwoju społecznego, gdzie ze wsparcia mogą skorzystać po pierwsze osoby niepracujące, na przykład osoby bezrobotne, studenci ostatniego roku studiów, lub poszukujący pracy opiekunowie osób z niepełnosprawnością.

Po drugie, mogą również skorzystać z tego wsparcia osoby pracujące, zarabiające poniżej przeciętnego wynagrodzenia, czyli w tej chwili troszkę ponad 8000 złotych. I takie osoby, jeżeli są zainteresowane własną działalnością, myślą o tym, żeby otworzyć własny biznes, mogą otrzymać preferencyjną pożyczkę ze środków europejskich.

RM: No i to są dwa warunki, które muszą być spełnione łącznie?

MK: Nie, to jest albo-albo.

Drugi warunek kluczowy to jest to, żeby ta działalność gospodarcza, którą chce się założyć i ten biznesplan, który się ma gdzieś w głowie, on dawał szansę na spłatę tej pożyczki. W związku z tym trzeba oczywiście przygotować biznesplan. To jest prosty biznesplan, prosty wniosek, natomiast on musi dawać szansę na spłatę tego finansowania i na trwałość działalności.

RM: Typowo, jakiego rodzaju działalności mają największe szanse? Pytam no bo wie Pan, pomysły biznesowe mogą być bardzo, bardzo różne. Od takich klasycznych: nieduży sklepik za rogiem czy jakaś na przykład działalność usługowa polegająca na szkoleniu w czymś, czy usługowa typu na przykład zakład fryzjerski, aż po próby uruchamiania jakichś startupów, robienia ambitnych apek na smartfony, które będą rozwiązywały jakiś konkretny problem ich użytkowników. Co ma szanse? Co uznajecie, jako bank za biznesplan, który daje nadzieję na zarobienie pieniędzy, które pozwolą pożyczkę spłacić?

PIENIĄDZE NA ZAŁOŻENIE FIRMY. SKĄD? OD BGK. (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MK: Te działalności, które są finansowane w ramach programu, są bardzo szerokie. Tutaj też trudno powiedzieć, że mamy jakiś jeden dominujący zakres działalności. To oczywiście są takie bardzo mocno lokalne sklepy. To tak, jak pan redaktor powiedział, to są salony fryzjerskie, salony kosmetyczne.

Natomiast to, co też widzimy i co wynika z samej natury instrumentu, to jest to, że finansujemy działalności, które nie są bardzo kapitałochłonne przy ich uruchamianiu. Tutaj mówimy o tym, że maksymalna kwota pożyczki to jest 20 krotność przeciętnego wynagrodzenia. W tej chwili to jest łącznie 163 tysiące złotych. W związku z tym, jeżeli ktoś ma pomysł na biznes, który by wymagał dużo większych nakładów, no to musi poszukać również innych źródeł finansowania.

RM: No, ale 160 tysięcy złotych w kontekście drobnej, osobistej działalności biznesowej to nie są małe pieniądze, szczególnie jeśli mówimy o działalności usługowej. A jak do tych 160 tysięcy ma się mieć proporcja spodziewanych przychodów i zysków? To znaczy, innymi słowy ile lat na przykład te 160 tysięcy, gdyby ktoś dostał maksymalną kwotę, można by spłacać?

MK: Można spłacać tą pożyczkę przez 7 lat. Można otrzymać roczną karencję w spłacie kapitału, gdzie do obsługi pozostają tylko i wyłącznie odsetki. I to też warto powiedzieć o dwóch chyba głównych zaletach tego instrumentu. Po pierwsze to jest pożyczka preferencyjna. Oprocentowanie jest na poziomie 1/4 stopy redyskonta weksli.

W związku z tym oprocentowanie tej pożyczki to jest 1,42% w skali roku. To jest mało. To jest bardzo mało, dużo mniej, niż finansowanie komercyjne. Jeżeli ktoś chciałby skorzystać z pożyczki na 100 tysięcy złotych, te koszty odsetkowe, czyli te odsetki, ten koszt finansowania, które musi faktycznie co miesiąc płacić, to jest około 118 złotych, przy maksymalnej kwocie pożyczki to jest niecałe 190 złotych.

RM: Plus rata kapitałowa, oczywiście.

MK: Plus rata kapitałowa. Natomiast stąd jest też ten okres karencji roczny, żeby był okres, gdzie to obciążenie finansowe jest na minimalnym poziomie.

RM: Żeby można było się rozpędzić?

MK: Na rozkręcenie działalności. Tak, żeby móc zacząć zarabiać. Natomiast druga zaleta tego instrumentu; pan dyrektor BGK udzielił tych pożyczek. My obsługujemy instrument, natomiast działamy za pośrednictwem innych instytucji finansowych, takich instytucji niebankowych. Banki mają swoje bardzo skomplikowane procedury, są pod nadzorem KNF i możliwość uzyskania finansowania na założenie działalności gospodarczej jest dosyć w bankach jednak ograniczona.

Tutaj mówimy o funduszach pożyczkowych, które są wyspecjalizowane w udzielaniu pożyczek dla przedsiębiorców albo na założenie działalności gospodarczej, które mają możliwość prowadzenia też osób, które chcą założyć własną działalność, tak trochę za rękę, łącznie ze świadczeniem bezpłatnych usług doradztwa i szkoleń związanych z ubieganiem się o pożyczkę czy później z prowadzeniem tej działalności gospodarczej.

RM: Bardzo zachęcająco to brzmi dla wszystkich przedsiębiorczych osób, szczególnie młodych, które na przykład zaczynają swoją przygodę z biznesem. Michał Kopeć, dyrektor Departamentu Programów Europejskich Banku Gospodarstwa Krajowego był naszym gościem. Dziękuję bardzo serdecznie za rozmowę. Udanego dnia.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

PIENIĄDZE NA ZAŁOŻENIE FIRMY. SKĄD? OD BGK. (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV