Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

TRANSKRYPCJA WYWIADU

„PIENIĄDZE DO WZIĘCIA” – DOTACJE DLA ŚLĄSKICH PRZEDSIĘBIORCÓW NA SZKOLENIA DLA PRACOWNIKÓW Z UKRAINY

Mali i średni przedsiębiorcy z woj. śląskiego mogą składać wnioski o dotacje na szkolenia językowe i zawodowe dla pracowników z Ukrainy. O szczegółach mówił w BIZNES24 Piotr Kucharski,  naczelnik wydziału zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Katowicach.

"PIENIĄDZE DO WZIĘCIA" - DOTACJE DLA ŚLĄSKICH PRZEDSIĘBIORCÓW NA SZKOLENIA DLA PRACOWNIKÓW Z UKRAINY

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Śląscy przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie wojewódzkich urzędów pracy w sprawie szkoleń i dotacji na szkolenia, które mają zwiększać kwalifikacje zatrudnianych przez nich pracowników z Ukrainy. Naszym gościem jest Piotr Kucharski, naczelnik Wydziału Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w Urzędzie Pracy w Katowicach. Dzień dobry Panie naczelniku. Witam w BIZNES24. Czy już wystartowały te szkolenia, dotacje i jaki to ma być system? W jaki sposób on ma działać?


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


PIOTR KUCHARSKI, NACZELNIK WYDZIAŁU ZARZĄDZNIA EUROPEJSKIM FUNDUSZEM SPOŁECZNYM W URZĘDZIE PRACY W KATOWICACH: Od wczoraj przyjmujemy wnioski od przedsiębiorców zainteresowanych przeszkoleniem pracowników z Ukrainy. W tej chwili zainteresowanie nie jest jeszcze takie duże. Wpłynęło do nas wczoraj pięć wniosków, ale wiemy że ten system jest przyjazny dla przedsiębiorców i będą z niego korzystali, ponieważ mamy doświadczenia z podobnych naborów. Nabór jest otwarty do wyczerpania środków. No i podstawowa zasada jest taka, że przeszkalamy pracowników z Ukrainy zatrudnionych w śląskich mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach. Tu można uzyskać nawet 80% dofinansowania na usługi rozwojowe. Są to usługi szkoleniowe. Przede wszystkim stawiamy na szkolenia z zakresu nauki języka polskiego, oraz szkolenia zawodowe. To jest dla nas bardzo istotne, ponieważ szkolenia zawodowe mają pomóc pracownikom z Ukrainy dostosować ich kwalifikacje do wymagań polskiego rynku pracy. Ale oczywiście język polski też jest bardzo istotny. Co nam zgłaszali przedsiębiorcy.

MD: Jak wielu pracowników z Ukrainy jest obecnie zatrudnionych w śląskich firmach?

PK: Panie redaktorze, na terenie województwa śląskiego przybyło 100 tysięcy osób z Ukrainy. Takie mamy dane dotyczące rejestracji numerów PESEL. Około 50% to są osoby małoletnie, więc z tego wynika, że około 50 tysięcy osób to potencjalny zasób siły roboczej. Z czego wiemy że mamy 10 tysięcy osób już zgłoszonych przez przedsiębiorców jako osoby zatrudnione. Więc mówiąc o tej fali migracyjnej, która się pojawiła po 24 lutego mówimy o około dziesięciu tysiącach osób już zatrudnianych przez śląskich przedsiębiorców.

MD: Ile będzie miejsc na tych szkoleniach, które będą organizowane i kiedy będą one się odbywały?

PK: Te szkolenia będą się odbywały około dwa miesiące po zgłoszeniu wniosków. To jest taki maksymalny termin. Natomiast mogą się też odbywać wcześniej w miarę potrzeb. Mamy ponad 6 milionów złotych, więc tutaj te miejsca będą uzależnione od kosztu danej usługi rozwojowej. Natomiast przewidujemy, że nie mniej niż 300-400 miejsc będzie dostępnych. Z doświadczeń związanych z cenami usług wiemy, że tych miejsc może się pojawić więcej.

MD: Europejski Fundusz Społeczny to jest fundusz, jak rozumiem Unii Europejskiej, który wspiera różnego rodzaju działania realizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy – czy na tego typu szkolenia będzie można liczyć również w innych województwach? Według Pana oceny, według Pana informacji od kolegów, koleżanek z innych urzędów?

PK: Tak, naturalnie. Trzeba powiedzieć, że w tej chwili w zeszłym tygodniu została przeprocedowana zmiana związana z możliwością wspierania właśnie obywateli Ukrainy. W funduszach tego typu będzie można zastosować specjalne warunki dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli po 24 lutego. W przypadku zarówno szkoleń językowych, co jest bardzo istotne i zgłaszane przez przedsiębiorców dla osób, które z własnej inicjatywy chciałyby podnieść swoje kwalifikacje w zakresie nauki języka ukraińskiego. Taka możliwość będzie również w przypadku szkoleń dedykowanych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Można tutaj zastosować odstępstwo właśnie spowodowane tymi warunkami związanymi z sytuacją wojenną na Ukrainie. My już mamy doświadczenia w stosowaniu takich odstępstw. One na podobnych zasadach były stosowane w  podczas kryzysu covidowego. Więc tutaj taka możliwość jak najbardziej jest. O szczegóły odsyłam Państwa do instytucji zarządzających danymi programami operacyjnymi, przede wszystkim do urzędów marszałkowskich danych województw. Tam należy się dowiadywać, czy już te rozwiązania zostały zastosowane. Tak, jak powiedziałem informacja i możliwość jest świeża, więc dopiero teraz będą te rozwiązania wdrażane. Także zachęcam do kontaktu bezpośrednio z urzędami marszałkowskimi danych województw, gdzie Państwo prowadzicie swoją działalność gospodarczą.

MD: Panie naczelniku, jak wygląda z Pana oceny pracy w urzędzie sytuacja zatrudniania Ukraińców w Polsce? Czy jest duże zainteresowanie pracodawców zatrudnianiem tej grupy pracowników? Czy oni sami zgłaszają się do urzędów w poszukiwaniu pracy? Gdzie widzi Pan największe problemy?

PK: Przede wszystkim przedsiębiorcy, z którymi się spotykamy zwracali nam uwagę na kwestie językowe. Brak znajomości języka polskiego może oznaczać to, że tacy pracownicy będą przyjmowali pracę poniżej swoich kwalifikacji i właśnie na tym nam zależy i dlatego stworzyliśmy taki program. Do urzędów pracy województwa śląskiego zgłosiło się 3 i pół tysiąca osób z Ukrainy, które przybyły do nas po 24 lutego. Także nie jest to jakaś bardzo duża grupa biorąc pod uwagę to, ile tych osób przybyło, a w urzędach pracy jest im udzielana właśnie taka pomoc. To, co my oferujemy to ta pomoc z drugiej strony – pomoc dla tych osób, które są już bezpośrednio zatrudnione. Na przestrzeni wcześniejszych lat pracownicy z Ukrainy byli bardzo chętnie przyjmowani przez śląskich przedsiębiorców. My organizowaliśmy szereg spotkań, które pokazywały w jaki sposób legalizować pobyt i pracę obywateli Ukrainy, których chcemy zatrudnić. No i takie branże w których byli zatrudniani pracownicy z Ukrainy w naszym województwie to transport, logistyka, branża budowlana oraz przetwórstwo przemysłowe. Tutaj najczęściej, najwięcej było właśnie takich zgłoszeń związanych z zatrudnieniem obywateli Ukrainy. Obecnie ta fala uchodźców i te osoby, które po 24 lutego do nas trafiły i które szukają zatrudnienia najczęściej są zatrudniane w pracach związanych z pracą magazynową, w pracach prostych oraz w pracach w miejscu zamieszkania.


Inwestujesz? Nie przegap ważnych informacji z rynku!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

BIZNES24 ONLINE
BIZNES24 ONLINE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

O nowych wytycznych Komisji Europejskiej dla krajów wspólnoty, w sprawie wsparcia przedsiębiorstw rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Dominiką Taranko ze Związku Przedsiębiorców i...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym kiedy i w jakiej wysokości otrzyma dodatek węglowy dla mieszkańców gmina Niepołomice rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Michałem Hebdą, wiceburmistrzem Niepołomic.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jakie wyzwania stoją przed pełnomocnikiem premiera do spraw czystego powietrza rozamwiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Pawłem Mirowskim, wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak będą się kształtować ceny prądu dla odbiorców indywidualnych w 2023 roku oraz ile to jest 200 kilowatogodzin rozmawiał Marcin Dobrowolski z...

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: