Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GOSPODARKA

PIE:INWESTYCJE NAPĘDZĄ WZROST PKB W 2023

INFLACJA W POLSCE
foto: pixabay.com

Inwestycje wracają nad Wisłę i będą napędzać wzrost gospodarczy w tym roku.Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj prognozami Polskiego Instytutu Ekonomicznego inwestycje urosną o 2,6% i odpowiadać będą za niemal 66% wzrostu PKB.

Na początku roku najbardziej wzrosną nakłady przedsiębiorstw. W II połowie obserwować będziemy już jednak zmianę tendencji – silniejsza kontrybucja wystąpi po stronie nakładów publicznych, odbiją również wydatki gospodarstw domowych na rynku mieszkaniowym” – mówią szacunki instytutu.Ekonomiści PIE spodziewają się, że spowolni tempo wzrostu inwestycji przedsiębiorstw. Ich zdaniem, końcówka ubiegłego roku przyniosła duży wzrost wydatków związany z ograniczeniem zużycia energii. Badanie Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje, że tego typu działania podjęło około 60% ankietowanych firm. Po 2 latach stagnacji po pandemii COVID-19 odbudowały się też inwestycje mniejszych podmiotów.

Początek roku będzie charakteryzowała stagnacja, a bardziej wyraźny wzrost zobaczymy dopiero w IV kwartale, zaznacza PIE.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach i wachlarzu zamówień rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Krzysztofem Kosiorkiem-Sobolewskim, prezesem Zrembu Chojnice.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach Rainbow rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Maciejem Szczechurą, prezesem, Rainbow Tours.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach Trakcji rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Jerzym Pazurą, dyrektorem finansowym Trakcji.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach spółki Unibep rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Dariuszem Blocherem, prezesem Unibep s.a.