Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GOSPODARKA

PIE:INWESTYCJE NAPĘDZĄ WZROST PKB W 2023

ZYSKI BANKÓW ROSNĄ
foto: pixabay.com

Inwestycje wracają nad Wisłę i będą napędzać wzrost gospodarczy w tym roku.Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj prognozami Polskiego Instytutu Ekonomicznego inwestycje urosną o 2,6% i odpowiadać będą za niemal 66% wzrostu PKB.

Na początku roku najbardziej wzrosną nakłady przedsiębiorstw. W II połowie obserwować będziemy już jednak zmianę tendencji – silniejsza kontrybucja wystąpi po stronie nakładów publicznych, odbiją również wydatki gospodarstw domowych na rynku mieszkaniowym” – mówią szacunki instytutu.Ekonomiści PIE spodziewają się, że spowolni tempo wzrostu inwestycji przedsiębiorstw. Ich zdaniem, końcówka ubiegłego roku przyniosła duży wzrost wydatków związany z ograniczeniem zużycia energii. Badanie Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje, że tego typu działania podjęło około 60% ankietowanych firm. Po 2 latach stagnacji po pandemii COVID-19 odbudowały się też inwestycje mniejszych podmiotów.

Początek roku będzie charakteryzowała stagnacja, a bardziej wyraźny wzrost zobaczymy dopiero w IV kwartale, zaznacza PIE.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Po zakończeniu dzisiejszej sesji, swoimi wynikami podzielił się obuwniczy gigant z Polkowic.

UNIA EUROPEJSKA

Komisja Europejska uważa, że blokowanie przez polskich transportowców polsko-ukraińskiej granicy jest nie do zaakceptowania i grozi Polsce postawieniem przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

KREDYTY

Już 8 stycznia Bank gospodarstwa Krajowego może ogłosić koniec środków na program bezpieczny kredyt na 2%. Jak ocenia prezes PKO Banku Hipotecznego Katarzyna Kurkowska-Szczechowicz-...

USA

Amerykańska gospodarka ma się jeszcze lepiej niż przewidywał rynek. W 3 kwartale tego roku PKB tego kraju w ujęciu annualizowanym wzrosło aż o 5.2%.

%d bloggers like this: