Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

PGNIG: 14.6 MLD PRZYCHODÓW, 3.4 MLD ZŁ EBITDA, 1.75 MLD ZŁ ZYSKU NETTO (WYWIAD)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w pierwszym kwartale roku osiągnęło 14,6 mld zł przychodów, 3,4 mld zł EBITDA oraz 1,75 mld zł zysku netto – poinformowała spółka w raporcie. Wyniki spółki są zgodne z wcześniejszymi szacunkami.


UWAGA – TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA WYWIADU. MOŻLIWE POMYŁKI PISARSKIE


Roman Młodkowski: Polskie górnictwo naftowe i gazownictwo w pierwszym kwartale roku osiągnęło 14 miliardów 600 milionów złotych przychodów, 3 miliardy 400 milionów złotych zysku EBITDA, czyli przed amortyzacją i opodatkowaniem oraz jeden miliard 750 milionów złotych zysku netto pochwaliła się spółka w raporcie. Wyniki są zgodne z wcześniejszymi szacunkami. Dzięki rosnącym cenom węglowodorów bardzo dobre wyniki odnotował segment poszukiwania i wydobycie, niskie temperatury i związany z tym wzrost zapotrzebowania na gaz do celów grzewczych przełoży się na wyższe wolumeny sprzedaży i dystrybucji paliwa gazowego w segmentach, obrót i magazynowanie oraz dystrybucja. Warunki pogodowe miały również pozytywny wpływ na wolumen produkcji sprzedaży ciepła w segmencie wytwarzanie powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski, cytowany w komunikacie spółki. A my łączymy się z wiceprezesem do spraw finansowych PGNiG Przemysławem Wacławski. Witam bardzo serdecznie, panie prezesie.

Przemysław Wacławski: Witam pana, Witam państwa.

RM: No to chyba możemy gratulować dobrych wyników. Bardzo imponujące kwoty to są dane. Trochę, być może zadają kłam takiej tezie, która pojawiała się przed tą publikacją, że dobre wyniki w ubiegłym roku to był tak naprawdę tak zwany one-off, czyli jednorazowe zdarzenie związane z odszkodowaniem z Gazpromu. Czy będziecie w stanie utrzymać taki poziom dobrych wyników w kolejnych kwartałach?

PW: No to prawda, że te wyniki pierwszego kwartału 2021 to to jest kontynuacja naszej dobrej passy z roku ubiegłego. Faktycznie wyniki roku ubiegłego dużym stopniu opierały się na tym one-offie, na na wyniku sądu arbitrażowego w Sztokholmie, w szczególności na tym dużym przelewie. Natomiast ten wyrok również dla nas ważny ze względu na zmianę formuły cenowej gazu pozyskiwanego, wschodniego i ta cały czas ta forma obowiązuje. Czy będziemy w stanie te wyniki utrzymać? No na pewno kolejne kwartały nie będą tak jak kwartał pierwszy, dlatego, że co do zasady dla naszej firmy, w naszym przemyśle kwartał pierwszy jest tym najistotniejszym kwartałem roku i tym najlepszym kwartałem roku. Natomiast na pewno będziemy chcieli, żeby kolejne kwartały były nie gorsze niż niż niż drugi, trzeci, czwarty kwartał w latach ubiegłych. Na pewno ten pierwszy kwartał tego roku pokazał, że jest duża szansa na to naprawdę był to rekordowy kwartał. Był to rekordowy pierwszy kwartał w historii PGNiG. A gdybyśmy wyeliminowali te kwartały, w których były również jednorazowe zdarzenia, prawdopodobnie był to w ogóle rekordowych.

RM: No ale to sama prawdziwa zima w pierwszym kwartale to załatwiła. Czy są inne czynniki, które były tego przyczyną?

PW: Ja myślę, że kilka czynników się złożyło. Na pewno ta zima była dla nas bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Ta różnica 2,8 stopnia, tak naprawdę to była naprawdę mroźna zima. Nasza nasza spółka dystrybucyjna PSG rozdystrybuowała 15% więcej gazu niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W ciepłownictwie również mieliśmy wolumeny znacznie wyższe niż niż niż w roku ubiegłym. Natomiast tu się kilka czynników nakładało. Nie ukrywajmy, że spółka tak jak nasze dużym stopniu oparta też na upstreamie, czyli na wydobyciu no i w sytuacji, w której ceny węglowodorów rosną na rękach stał i to bardzo istotnie szczególności wzrastały ceny ceny gazu, bo przypomnę, że ceny gazu porównując kwartał pierwszego roku ubiegłego wzrosły o 79% tak, że to był ogromny wzrost. No to automatem wszystkie spółki upstreamowe, segment wydobywczy miał też bardzo dobre wyniki. Wiele wiele czynników się nakłada, również czynniki operacyjne, wyniki operacyjne nie zapominają, że to nie tylko ilość gazu, który był w dystrybucji. Dzięki temu, że było zimno, ale również zarówno wydobycie ropy naftowej wzrosła o 1% w grupie, wydobycie gazu wzrosło 7%. Głównie to był wpływ wydobycia norweskim szelfie kontynentalnym. Sprzedaż gazu nie tylko do odbiorców, również na Towarowej Giełdzie Energii w sumie wzrosła 6%. Także zaznaczył tutaj również bardzo dobre wyniki operacyjne.

RM: No właśnie, bo wydobywanie się bardzo opłaca znaczy, jeśli się jest więcej niż tylko dystrybutorem, importerem natychmiast przekłada się na wyniki. Ile ważą w tych wynikach zyski uzyskiwane dzięki temu, że wydobywacie gaz?

PW: Najbardziej obrazowo, że odniosę się może do wyniku EBITDA, żebyśmy wiedzieli jaki jaki wpływ na wynik na wynik końcowy miał miał nasz segment wydobycia w tym pierwszym kwartale roku 2021. Wynik tego segmentu, stanowił aż 40% tego rekordowego wyniku 3,4 miliarda złotych wyniku grupy kapitałowej. Natomiast dla porównania pamiętamy sytuację z roku ubiegłego. Pierwszy pierwszy kwartał 2020 roku załamanie na rynku na rynkach pandemia bardzo duży spadek cen węglowodorów na świecie. Wtedy segment poszukiwań wydobycia osiągnął pozytywny wynik w PGNiG SA, ale było to niewiele ponad 70 milionów złotych. Niestety mamy tylko 3% wyniku, także jest to jest jest to dosyć taki segment, który który potrafi mocno mocno reagować na zmianę czynników makroekonomicznych potrafi być tak im turbodoładowaniem.

RM: Gazprom się dzisiaj chwalił to agencja Reutera z międzynarodowego rynku informacyjnego podawała, że Gazprom chwalił się, że na dzisiejszej konferencji prasowej, że prowadzą z rozmowy z Polską w sprawie nowej umowy gazowej prowadzą.

PW: Panie redaktorze, no ja takiej wiedzy nie ma, więc chyba muszę to zdementować. No ja mojego z mojej strony ze strony PGNiG SA nie prowadzimy rozmów z Gazpromem w sprawie nowej umowy. Faktycznie tą informację tam chyba my nie jesteśmy podani z nazwy firmą więc może może z kimś innym. Ja nie mam takiej [wiedzy], jak prowadzą z Polską to ok, ale mogą prowadzić z kimś innym. Nie, nie potrafię tego powiedzieć. Jeśli chodzi o PGNiG SA, myślę, że nie.

RM: A dla tych, którzy sobie teraz pomyśleli o jej, to skąd będziemy czerpać resztę gazu, bo gaz rosyjski to jest chyba wciąż powyżej 50% tego, który jest dystrybuowany w Polsce.

PW: Tak należy pamiętać, że my cały czas do końca dwutysięcznego 22 roku mamy aktualny i działający tak zwany kontrakt jamalski i w tym kontrakcie mamy też formułę take-or-pay, czyli jesteśmy zobligowani do pozyskiwania z kierunku wschodniego określonych określonych ilości gazu. Gdybyśmy tego nie robili, tak musimy za to zapłacić. Natomiast pamiętajmy, że w ogóle w strategii naszej grupy PGNiG dywersyfikacja dostaw gazu jest kluczowym elementem. Również zabezpieczenie bezpieczeństwa energetycznego w Polsce i od i od roku 2022 – 2023 wchodzą nam nowe, bardzo istotne źródła pozyskiwania gazu. Przede wszystkim będzie się zwiększał sukcesywnie import gazu skroplonego LNG ze Stanów Zjednoczonych. Mamy podpisane nowe kontrakty, natomiast równocześnie pamiętajmy, to też było wielokrotnie komunikowane, rozpoczęła się budowa rurociągu. Rozpoczyna się budowa rurociągu Baltic Pipe, który będzie łączył orweski szelf kontynentalny poprzez Danię z Polską i również tym tym gazociągiem będzie płynął do Polski gaz. Ten gaz mamy ambicje przynajmniej istotnej części zapełnić z naszego własnego wydobycia. Natomiast oczywiście rozmawiamy też partnerami na szelfie, żeby żeby część tego gazu prostu było kupowane i będzie transportowane tym tym gazociągiem.

RM: Panie prezesie na inwestorzy pewnie czekają, kiedy zapytam o dywidendę, w ubiegłym roku było 9 groszy na akcje.

PW: Tutaj decyzja nie jest jeszcze podjęta. To co ja mogę obiecać to to, że decyzja zostanie podjęta decyzja odnośnie naszej rekomendacji, bo pamiętajmy oczywiście, że zarząd składa pewną rekomendację i to walne zgromadzenie akcjonariuszy zatwierdza finalnie wysokość wypłacanej dywidendy. Nasza rekomendacja pojawi się dosłownie w przeciągu najbliższych kilku dni, no przyszłym tygodniu myślę, że na pewno pracujemy nad tym i kilka dni, proszę jeszcze poczekać.

RM: Będzie rekomendacja i nawet nie może pan powiedzieć, czy będzie więcej niż te 9 groszy w tej rekomendacji?

PW: Myślę, że byłoby nie fair z mojej strony, bo ta rekomendacja to nie jest rekomendacja jednej osoby. Jest to decyzja całego zarządu, więc myślę, że tą decyzję co kolegialnie podejmować.

RM: No to myślę, że cały rynek będzie z napięciem czekał na ten moment. Bardzo serdecznie dziękuję. Przemysław Wacławski, wiceprezes do spraw finansowych PGNiG, był naszym gościem. Udanego popołudnia dziękujemy bardzo za rozmowę.

PW: Dziękuję bardzo

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji w polskim lotnictwie cywilnym rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Andrzejem Kobielskim z linii lotniczych Enter Air.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że indeks PMI dla przemysłu w Polsce zwiastuje niewielką nadzieję rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z ekonomistą Markiem Zuberem.

POLSKA

LiveChat z lepszymi wynikami.

POLSKA

Mercator Medical z dużo mniejszym zyskiem niż w 2021 roku.

%d bloggers like this: