Pensje w Polsce nie rosły w takim tempie od 2008 roku. Brak chętnych pracy i inflacja – która winduje oczekiwania płacowe – przycisnęły firmy do ściany. W grudniu 2021 roku przedsiębiorcy zatrudniający powyżej 9 osób płacili średnio pracownikom o aż 11.2% więcej, niż przed rokiem.
Pensje w Polsce – tempo wzrostu w 2021 roku
CZYTAJ TEŻ: INFLACJA W POLSCE PRAWIE NAJWYŻSZA W CAŁEJ UNII. GORZEJ TYLKO W DWÓCH KRAJACH
Przeciętne wynagrodzenie podane przez GUS wyniosło w grudniu 6 644 złote. Takie przeciętne wynagrodzenie oznacza, że koszt pracodawcy pierwszy raz w historii przekroczył 8 tysięcy złotych, a miesięczny przelew na konta pracowników wyniósł średnio 4 773 złote.
Cała różnica między tym, co wychodzi z konta firmy a tym, co dociera na konto pracownika – w grudniu 2021 roku było to 3 231 złotych – trafia do ZUS, NFZ i Urzędu Skarbowego. To oznacza, że Skarb Państwa (i jego agencje) dostają z pracy etatowców aż 67% tego, co zarabiają sami pracownicy.
CZYTAJ TEŻ: ILE ZARABIA LEKARZ? ILE ZARABIA PIELĘGNIARKA? I ZA ILE GODZIN
Pensje w Polsce rosną tak szybko nie tylko przez inflację – ale przede wszystkim dlatego, że firmy mają mnóstwo zamówień i zwiększają swoją produkcję. Także w piątek GUS podał świetne dane z przemysłu i budowlanki.
Produkcja przemysłowa w grudniu 2021 roku wzrosła o 16.7 procent i był to wynik o blisko cztery punkty procentowe wyższy niż oczekiwania rynku. To najwyższa dynamika produkcji od lipca.
W ujęciu rocznym wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 30 spośród 34 działów przemysłu w grudniu 2021 roku, poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Produkcja sprzedana rosła między innymi w produkcji metali – o 42.7 procent, w produkcji wyrobów chemicznych – o 33.8 procent, ale także w produkcji napojów, w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń, w produkcji papieru i wyrobów metalowych – czytam w komunikacie GUS.
Jeśli chodzi o spadki, odnotowano je w czterech działach, a największy – o 9.7 procent – w produkcji odzieży.
Produkcja budowlano-montażowa w grudniu 2021 r. wzrosła o 3.1 procent w ujęciu rocznym. A w porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrosła o 22.9 procent.
To znacznie poniżej oczekiwań analityków ankietowanych przez Polską Agencję Prasową. W ankiecie PAP średnia oczekiwań wzrostu produkcji budowlano-montażowej wyniosła 9 procent miesiąc do miesiąca i prawie 30% rok do roku.
W całym 2021 roku deweloperzy oddali 141.7 tys. mieszkań – o tysiąc mniej, niż rok wcześniej.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV