Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

ETAT KOSZTUJE JUŻ PONAD 8 TYS. ZŁ. PENSJE W POLSCE NIE ROSŁY TAK SZYBKO OD 2008 ROKU

STARSI DYSKRYMINOWANI NA RYNKU PRACY
FOT.: Amy Hirschi / Unsplash

Pensje w Polsce nie rosły w takim tempie od 2008 roku. Brak chętnych pracy i inflacja – która winduje oczekiwania płacowe – przycisnęły firmy do ściany. W grudniu 2021 roku przedsiębiorcy zatrudniający powyżej 9 osób płacili średnio pracownikom o aż 11.2% więcej, niż przed rokiem.

Pensje w Polsce – tempo wzrostu w 2021 roku

PENSJE W POLSCE DWUCYFROWY WZROST PŁAC
PENSJE W POLSCE NIE ROSŁY TAK SZYBKO OD 2008 ROKU. DWUCYFROWY WZROST PŁAC

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA W POLSCE PRAWIE NAJWYŻSZA W CAŁEJ UNII. GORZEJ TYLKO W DWÓCH KRAJACH

Przeciętne wynagrodzenie podane przez GUS wyniosło w grudniu 6 644 złote. Takie przeciętne wynagrodzenie oznacza, że koszt pracodawcy pierwszy raz w historii przekroczył 8 tysięcy złotych, a miesięczny przelew na konta pracowników wyniósł średnio 4 773 złote.

KOSZT ETATU KOSZT PRACODAWCY
PRZECIĘTNY ETAT KOSZTUJE PRACODAWCĘ PIERWSZY RAZ W HISTORII POWYŻEJ 8 TYS. ZŁ

Cała różnica między tym, co wychodzi z konta firmy a tym, co dociera na konto pracownika – w grudniu 2021 roku było to 3 231 złotych – trafia do ZUS, NFZ i Urzędu Skarbowego. To oznacza, że Skarb Państwa (i jego agencje) dostają z pracy etatowców aż 67% tego, co zarabiają sami pracownicy.

CZYTAJ TEŻ: ILE ZARABIA LEKARZ? ILE ZARABIA PIELĘGNIARKA? I ZA ILE GODZIN

Pensje w Polsce rosną tak szybko nie tylko przez inflację – ale przede wszystkim dlatego, że firmy mają mnóstwo zamówień i zwiększają swoją produkcję. Także w piątek GUS podał świetne dane z przemysłu i budowlanki.

Produkcja przemysłowa w grudniu 2021 roku wzrosła o 16.7 procent i był to wynik o blisko cztery punkty procentowe wyższy niż oczekiwania rynku. To najwyższa dynamika produkcji od lipca.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA W POLSCE
PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA W POLSCE ROŚNIE DWUCYFROWO

W ujęciu rocznym wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 30 spośród 34 działów przemysłu w grudniu 2021 roku, poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Produkcja sprzedana rosła między innymi w produkcji metali – o 42.7 procent, w produkcji wyrobów chemicznych – o 33.8 procent, ale także w produkcji napojów, w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń, w produkcji papieru i wyrobów metalowych – czytam w komunikacie GUS.

Jeśli chodzi o spadki, odnotowano je w czterech działach, a największy – o 9.7 procent – w produkcji odzieży.

Produkcja budowlano-montażowa w grudniu 2021 r. wzrosła o 3.1 procent w ujęciu rocznym. A w porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrosła o 22.9 procent.

To znacznie poniżej oczekiwań analityków ankietowanych przez Polską Agencję Prasową. W ankiecie PAP średnia oczekiwań wzrostu produkcji budowlano-montażowej wyniosła 9 procent miesiąc do miesiąca i prawie 30% rok do roku.

W całym 2021 roku deweloperzy oddali 141.7 tys. mieszkań – o tysiąc mniej, niż rok wcześniej.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ETAT KOSZTUJE JUŻ PONAD 8 TYS. ZŁ. PENSJE W POLSCE NIE ROSŁY TAK SZYBKO OD 2008 ROKU

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

OTOCZENIE MAKRO

Nie potwierdziły się obawy ekonomistów o spowolnienie konsumpcji w Polsce. Sprzedaż detaliczna w kwietniu wzrosła w ujęciu realnym o imponujące 19% r/r wobec prognoz...

POLSKA

Polska gospodarka wyraźnie zwalnia. Jak podał dzisiaj GUS produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła znacznie słabiej niż oczekiwał rynek i niż to miało miejsce w...

POLSKA

Takiego wzrostu cen towarów i usług w kwietniu nikt się nie spodziewał. Według wstępnego odczytu Głównego Urzędu Statystycznego inflacja konsumencka wzrosła do 12,3 proc.,...

POLSKA

Polska inflacja w marcu wyniosła 11% rok do roku - wynika z danych opublikowanych przez GUS.

%d bloggers like this: