Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

PEKAO Z MILIARDOWYMI ZYSKAMI. WYPŁACI DYWIDENDĘ? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Łączymy się z Pawłem Strączyńskim, wiceprezesem Banku Pekao S.A. Po dobrych wynikach trzeci kwartał obiecujący. Wszyscy pytają o dywidendę. Panie prezesie, jak duża będzie dywidenda za 2023 rok?


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


PAWEŁ STRĄCZYŃSKI, BANK PEKAO S.A.: Dzień dobry panie redaktorze, dzień dobry Państwu. Witam bardzo serdecznie. Wyniki oczywiście napawają dumą. Wynik odsetkowy, wynik poza odsetkowy – to są oczywiście te główne drivery wzrostu. Jak Pan redaktor już zauważył, znacząca różnica między poprzednim rokiem to brak zdarzeń jednorazowych, czyli brak wakacji kredytowych, brak wpłat na system ochrony banków komercyjnych, oraz fundusz wsparcia kredytobiorców. To są te wszystkie zdarzenia jednorazowe, które miały miejsce w roku 2022, a w roku 2023 miejsca nie miały.

Co do dywidendy: patrzymy z optymizmem. Przez wiele lat Bank Pekao S.A. Był Bankiem dywidendowym i takim bankiem dywidendowym pragnie pozostać. Współczynniki kapitałowe banku są na bardzo wysokich poziomach. Jesteśmy w trakcie przeprowadzania emisji pod wymogi MREL w programie EMTN, które ogłosiliśmy w zeszłym roku, który dodatkowo wzmocni pozycję kapitałową banku. Przeprowadziliśmy trzy emisje MREL-owe już w złotych polskich na polskim rynku.

To wszystko oznacza, że bank zachowuje jak najbardziej możliwości dywidendowe i mam nadzieję, że jeżeli nie będzie żadnych nadzwyczajnych zdarzeń, (bardziej myślę o zdarzeniach makroekonomicznych, bo sytuacja banku pozostaje stabilna) i perspektywy wynikowe na czwarty kwartał i również na przyszły rok pozostają optymistyczne; myślę, że zarząd będzie w stanie zarekomendować wypłatę dywidendy bliżej górnych widełek, które założyliśmy w strategii, czyli bliżej 75%, niż tych dolnych widełek 50%.

RM: No właśnie. Za 2022 rok to było około 70% zysków, prawda?

PS: 75% zysku za 2022 rok zostało wypłacone w roku 2023.

RM: Panie prezesie, a te pieniądze związane z wakacjami kredytowymi – to są rezerwy, które są takim zabiegiem księgowym? Czy to są pieniądze, które, że tak powiem, fizykalne nie wpływają do kasy? Jak ten koszt wygląda, gdybym mógł tak w 10 sekund prosić..?

PS: To są rezerwy, to jest działanie księgowe. W momencie, kiedy rozpoznajemy takie zdarzenie, zakładamy rezerwę, księgujemy rezerwę, z której następnie finansowane są te wydatki. To znaczy cashowo wakacje kredytowe wpływają w poszczególnych okresach…

RM: …Ujawniają się księgowo. Panie prezesie, macie prawie 5 tysięcy, 4 tysiące 919 spraw sądowych z frankowiczów i na jakieś miliard 600 milionów złotych. Ale twierdzicie, że macie A – dość pieniędzy odłożonych na rozwiązanie tych spraw i B – pojawiają się takie komunikaty ze strony banku, że szybko wszystkie sprawy rozwikłacie. Jaki jest na to pomysł?

PEKAO Z MILIARDOWYMI ZYSKAMI. WYPŁACI DYWIDENDĘ? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

PS: W październiku – na początku października, zaproponowaliśmy naszym klientom propozycję ugody, którą nazwaliśmy Bezpieczna Ugoda 2%. W skrócie polega to na tym, że kredyt frankowy traktujemy od początku, jako kredyt złotówkowy, oprocentowany na stałą stopę 2% bez żadnych dodatkowych marż, bez dodatkowych kosztów. 2%, czyli 2% i nic więcej.

Następnie porównujemy spłaty dokonane przez klientów z tym teoretycznym wyliczeniem kredytowym. Jeżeli powstaje nadpłata, taką nadpłatę zwracamy. Wyrażamy zgodę na wykreślenie zapisów w hipotece i uznajemy umowę za rozliczoną. Jeżeli saldo nadal pozostaje dodatnie, czyli pozostaje kwota do spłaty, proponujemy naszym klientom w okresie najbliższych pięciu lat utrzymanie stałej stawki 2%. Tego typu ugody, tego typu propozycji ugody na polskim rynku do tej pory nie było.

Mamy w tej chwili duże zainteresowanie ze strony klientów, więc mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych 15, może 18 miesięcy temat kredytów frankowych w banku zostanie ostatecznie rozwiązany, zarówno po stronie tych klientów, którzy jeszcze się nie zdecydowali na wnoszenie pozwu przeciwko bankowi, jak i również w stosunku do klientów, którzy rozważą wycofanie pozwu i podpisanie ugody.

RM: A ktoś już zdecydował wycofać pozew i dogadać się z Wami w ramach tej oferty 2%?

PS: Mamy takie przypadki. Skierowaliśmy przez miesiąc 1000 propozycji, 10% mamy odmów. 20% klientów przyjęło naszą propozycję. W tej grupie są klienci, którzy wnieśli pozew do sądu. Pozostałe 70% klientów jeszcze nie udzieliło nam odpowiedzi.

PS: A to jest drogie rozwiązanie dla banku? Bardzo dużo będziecie musieli dopłacić do tych umów?

PS: Mamy to policzone. Ta kwota rezerw, która dzisiaj jest utworzona przez bank, wystarczy w zupełności na realizację programu Bezpieczna Ugoda 2%. W scenariuszu skrajnym, gdyby nie było zainteresowania ugodami, to trzeba by było dowiązać kilkaset milionów jeszcze dodatkowych rezerw na pokrycie całego ryzyka.

RM: Panie Prezesie, w grupie PZU jest inny bank, który zrobił się popularny negatywnie wśród osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, ponieważ postanowił, że dochodów z JDG nie będzie traktował, jako zapewniających zdolność kredytową. Czy w Pekao S.A. Również przygotowujecie, a może już postanowiliście, że JDG nie zapewniają dochodu pozwalającego wziąć kredyt?

PS: Nie, nie trwają takie prace. Nie ma takich pomysłów. W Banku Pekao S.A. nie ma w ogóle planów na podobne postępowania.

RM: A proszę mi powiedzieć jednolity paszport europejski – taki ewidentny ruch w kierunku działalności za granicą to tylko polskie korporacje sprzedające, czy robiące interesy w Unii Europejskiej? Czy to jest jakiś szerszy pomysł ekspansyjny?

PS: To jest element programu internacjonalizacji, czyli wyjścia banku z działalnością poza granice Polski. Natomiast w tym pierwszym etapie na pewno idziemy tam, czy będziemy proponowali nasze usługi tam, gdzie są potrzeby naszych klientów. Naturalnym takim kierunkiem, myślę, że wiele osób się zgodzi, jest Litwa. Jesteśmy po spotkaniu z przedstawicielami zarówno sektora bankowego, jak i sektora rządowego Litwy. Te rozmowy – one były bardzo interesujące. Litwa jest bardzo zainteresowana, aby rozszerzyć sektor bankowy na Litwie również o polskie banki. A nasi klienci? Wielu naszych klientów również prowadzi interesy na Litwie, również zainteresowani byli takimi usługami.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

PEKAO Z MILIARDOWYMI ZYSKAMI. WYPŁACI DYWIDENDĘ? (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV