Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

PEKAO SA ZA WYPŁATĄ DYWIDENDY

Piątkowe walne zgromadzenie Banku Pekao zdecydowało o wypłacie do 3,21 zł dywidendy na akcję. Wypłata jest uzależniona od stanowiska Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącego polityki dywidendowej banków komercyjnych oraz zalecenia nadzorczego dla Banku Pekao w drugiej połowie 2021 roku.

PEKAO SA ZA WYPŁATĄ DYWIDENDY

Zgodnie z przyjętą uchwałą, gdy KNF zezwoli, by do 75 proc. zysku banku mogło być przeznaczone na wypłatę dywidendy, Pekao wypłaci akcjonariuszom kwotę 842 mln zł, co dawałoby 3.21 zł dywidendy na akcję. Kwota 283 mln zł przeznaczona zostanie na kapitał rezerwowy.

W przypadku, gdyby KNF dopuścił, by na dywidendę trafiło do 50 proc. zysku za 2020 roku, dywidenda wyniesie 2.14 zł, co dawałoby łączną kwotę 561 mln zł. Kwota 283 mln zł przeznaczona zostanie na kapitał rezerwowy, a pozostała część zysku – 280 mln zł – pozostanie niepodzielona.

CZYTAJ TEŻ: POLSKI ŁAD – JAKĄ ZALICZKĘ NA PIT ZAPŁACIĆ? (ROZMOWA)

Gdyby KNF zgodził się na przeznaczenie do 25 proc. zysku za 2020 rok, dywidenda z akcji Pekao wyniesie 1.07 zł, czyli łącznie 280 mln zł. Kwota 283.9 mln zł przeznaczona zostanie na kapitał rezerwowy, a pozostała część zysku – 561 mln zł – pozostanie niepodzielona.

Jeśli KNF nie wyrazi zgody na wypłatę dywidendy, zysk netto za 2020 rok w wysokości 1 MLD 130 MLN zł zostanie podzielony na prawie 284 mln zł z przeznaczeniem na kapitał rezerwowy a 842 i pół mln zł pozostanie niepodzielone.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).

BIZNES24 online

Chcesz widzieć ważne informacje, które publikujemy w serwisie biznes24.pl? Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych.


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FINANSE OSOBISTE

Akcjonariusze Banku Handlowego, lepiej znanego jako Citi Handlowy muszą złapać się za portfel. KNF nie zezwolił na wypłatę dywidendy z zysku za 2019 roku,...

GPW

Na jaką dywidendę ze spółki Unimot mogą w przyszłym roku liczyć inwestorzy? Rozmowa z prezesem spółki Adamem Sikorskim, reprezentującym w spółce największego udziałowca.

GPW

Banki zarabiają świetnie - zdecydowanie lepiej, niż ich klienci na lokatach. Depozyty o zerowym oprocentowaniu w połączeniu z kredytami oprocentowanymi na 7 procent i...

GPW

O prawie 70% poprawił kwartalny zysk Pekao SA, drugi co do wielkości aktywów bank w Polsce. Bank z żubrem zarobił na czysto w drugim...