Connect with us

Hi, what are you looking for?

BANKI

PEKAO SA ZA WYPŁATĄ DYWIDENDY

Piątkowe walne zgromadzenie Banku Pekao zdecydowało o wypłacie do 3,21 zł dywidendy na akcję. Wypłata jest uzależniona od stanowiska Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącego polityki dywidendowej banków komercyjnych oraz zalecenia nadzorczego dla Banku Pekao w drugiej połowie 2021 roku.

Zgodnie z przyjętą uchwałą, gdy KNF zezwoli, by do 75 proc. zysku banku mogło być przeznaczone na wypłatę dywidendy, Pekao wypłaci akcjonariuszom kwotę 842 mln zł, co dawałoby 3.21 zł dywidendy na akcję. Kwota 283 mln zł przeznaczona zostanie na kapitał rezerwowy.

W przypadku, gdyby KNF dopuścił, by na dywidendę trafiło do 50 proc. zysku za 2020 roku, dywidenda wyniesie 2.14 zł, co dawałoby łączną kwotę 561 mln zł. Kwota 283 mln zł przeznaczona zostanie na kapitał rezerwowy, a pozostała część zysku – 280 mln zł – pozostanie niepodzielona.

Gdyby KNF zgodził się na przeznaczenie do 25 proc. zysku za 2020 rok, dywidenda z akcji Pekao wyniesie 1.07 zł, czyli łącznie 280 mln zł. Kwota 283.9 mln zł przeznaczona zostanie na kapitał rezerwowy, a pozostała część zysku – 561 mln zł – pozostanie niepodzielona.

Jeśli KNF nie wyrazi zgody na wypłatę dywidendy, zysk netto za 2020 rok w wysokości 1 MLD 130 MLN zł zostanie podzielony na prawie 284 mln zł z przeznaczeniem na kapitał rezerwowy a 842 i pół mln zł pozostanie niepodzielone.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Dobre dane z Niemiec. W maju indeks instytutu ZEW przekroczył 84 punkty. To znacznie powyżej oczekiwań, które wyniosły niespełna 71 punktów.

RYNKI

Szyfrowany komunikator, BigShortBets ma wyrównać szanse na rynku kapitałowym - twierdzi inicjator jego powstania, Rafał Zaorski. Narzędzie budzi kontrowersje, ale może przyczynić się do rewolucyjnych zmian...

GAMING

Zaledwie 32 i pół miliona złotych wyniósł zysk netto CD Projektu w pierwszym kwartale 2021 roku. To ponad dwa razy mniej niż oczekiwali analitycy...

RYNKI

JSW nie jest zainteresowana kupnem ani nieodpłatnym przejęciem kopalń od Tauronu i innych spółek górniczych - poinformowała JSW w oświadczeniu.

Copyright © 2021 BIZNES24 sp. z o.o.