Connect with us

Hi, what are you looking for?

BANKI

PEKAO SA ZA WYPŁATĄ DYWIDENDY

Piątkowe walne zgromadzenie Banku Pekao zdecydowało o wypłacie do 3,21 zł dywidendy na akcję. Wypłata jest uzależniona od stanowiska Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącego polityki dywidendowej banków komercyjnych oraz zalecenia nadzorczego dla Banku Pekao w drugiej połowie 2021 roku.

Zgodnie z przyjętą uchwałą, gdy KNF zezwoli, by do 75 proc. zysku banku mogło być przeznaczone na wypłatę dywidendy, Pekao wypłaci akcjonariuszom kwotę 842 mln zł, co dawałoby 3.21 zł dywidendy na akcję. Kwota 283 mln zł przeznaczona zostanie na kapitał rezerwowy.

W przypadku, gdyby KNF dopuścił, by na dywidendę trafiło do 50 proc. zysku za 2020 roku, dywidenda wyniesie 2.14 zł, co dawałoby łączną kwotę 561 mln zł. Kwota 283 mln zł przeznaczona zostanie na kapitał rezerwowy, a pozostała część zysku – 280 mln zł – pozostanie niepodzielona.

Gdyby KNF zgodził się na przeznaczenie do 25 proc. zysku za 2020 rok, dywidenda z akcji Pekao wyniesie 1.07 zł, czyli łącznie 280 mln zł. Kwota 283.9 mln zł przeznaczona zostanie na kapitał rezerwowy, a pozostała część zysku – 561 mln zł – pozostanie niepodzielona.

Jeśli KNF nie wyrazi zgody na wypłatę dywidendy, zysk netto za 2020 rok w wysokości 1 MLD 130 MLN zł zostanie podzielony na prawie 284 mln zł z przeznaczeniem na kapitał rezerwowy a 842 i pół mln zł pozostanie niepodzielone.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BANKI

Akcjonariusze Banku Handlowego, lepiej znanego jako Citi Handlowy muszą złapać się za portfel. KNF nie zezwolił na wypłatę dywidendy z zysku za 2019 roku,...

GPW

Na jaką dywidendę ze spółki Unimot mogą w przyszłym roku liczyć inwestorzy? Rozmowa z prezesem spółki Adamem Sikorskim, reprezentującym w spółce największego udziałowca.

BANKI

Banki zarabiają świetnie - zdecydowanie lepiej, niż ich klienci na lokatach. Depozyty o zerowym oprocentowaniu w połączeniu z kredytami oprocentowanymi na 7 procent i...

BANKI

O prawie 70% poprawił kwartalny zysk Pekao SA, drugi co do wielkości aktywów bank w Polsce. Bank z żubrem zarobił na czysto w drugim...