Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

PEKABEX STAWIA NA MIESZKANIA. KONIEC KRYZYSU W DEWELOPERCE? (ROZMOWA)

O tym, czy kryzys w branży nieruchomości zostanie zażegnany, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Beatą Żaczek, wiceprezes Pekabexu i jednocześnie CFO spółki.

PEKABEX STAWIA NA MIESZKANIA. KONIEC KRYZYSU W DEWELOPERCE? (ROZMOWA)
Beata Żaczek, wiceprezes Pekabex, FOT. TOMASZ PIKULA, 06/12/2018

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Pekabex, roszę Państwa, czy to oznacza koniec kryzysu w branży nieruchomości? Beata Żaczek, wiceprezes Pekabex i jednocześnie CFO spółki jest z nami. Dzień dobry Pani prezes.

BEATA ŻACZEK, PEKABEX: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Dziękujemy za czas w ten mroźny, środowy poranek. Już mroźny. Pani Prezes, czy Wasze inwestycje, które ogłosiliście między innymi – budowy dwóch zakładów, które mają wykonywać te elementy, z których Wy słyniecie, czyli elementy budownictwa modułowego, czy to oznacza, że w Waszej ocenie kryzys w branży deweloperskiej się kończy?

BŻ: Trudno powiedzieć, czy kryzys się kończy. Natomiast na pewno jest duże ożywienie i widzimy duże zainteresowanie. To być może będzie zupełnie inny segment, który będzie się rozwijał, czyli ten segment bardziej dedykowany do ludzi, którzy będą zainteresowani programem rządowym i wsparciem finansowania 2%. Natomiast widzimy bardzo duże zainteresowanie, widzimy, że deweloperzy zaczynają coraz więcej projektów, więc wydaje nam się, że to jest bardzo dobry kierunek i inwestycja.

MD: Jak chcecie wzmocnić segment deweloperski, ma on mocniej ważyć w wynikach grupy od 2024 r. Jakich przychodów i zysków się spodziewacie?

BŻ: My działamy, jeśli chodzi o segment mieszkaniowy, działamy w dwóch segmentach. Po pierwsze jesteśmy wykonawcą i dostarczamy nasze elementy prefabrykowane do generalnych wykonawców, do deweloperów, ale z drugiej strony jesteśmy też deweloperem, więc zakładamy, że duża część przychodów naszych będzie pochodziła z tego segmentu. Czy to będzie w formule deweloperskiej, czyli budowa mieszkania na własny rachunek, czy w takiej zwykłej formule generalnego wykonawstwa, czy dostaw elementów prefabrykowanych, jak ten rynek będzie się kształtował, wszyscy stoimy w przededniu jakichś zmian, które na tym rynku na pewno się pojawią. My mamy ambicję być liczącym się graczem w tym segmencie.

MD: W Polsce? Czy również na innych rynkach, działacie również między innymi na rynku deweloperskim, na rynku niemieckim. W Bawarii macie fabrykę tych elementów modułowych. Czy tam również będziecie rozwijać deweloperkę?

PEKABEX STAWIA NA MIESZKANIA. KONIEC KRYZYSU W DEWELOPERCE? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

BŻ: W Niemczech mamy otwarty jeden z projektów pod Berlinem w Falkensee. Ten projekt jest bardzo małym projektem, ale jest takim pilotażowym projektem zbadania trochę rynku niemieckiego. Nasza fabryka w Niemczech produkuje elementy mieszkaniowe, więc jest duża szansa, że rzeczywiście będziemy również uczestniczyli w rynku mieszkaniowym w Niemczech.

Natomiast rynek niemiecki w tej chwili jest dosyć trudnej sytuacji. Myślę, że o wiele trudniejszej, niż w Polsce. Myślę, że w Polsce program rządowy, który w tej chwili ma ruszyć, bardzo będzie wspierał ten segment deweloperski. W Niemczech tego nie widzimy. W Niemczech na rynku deweloperskim jest duży chyba kryzys, jednak. Dlatego, że tam rynek był zupełnie inny. Tam rynek głównie oscylował wokół PRS i tam niestety te najmy zaczęły być trochę mniej opłacalne, ponieważ koszty wzrosły – zarówno koszty budowy, jak i koszty finansowania.

Natomiast czynsze są regulowane. W związku z tym inwestorom przestały się opłacać te inwestycje. Więc na rynku niemieckim na pewno chcemy też być w segmencie deweloperskim, natomiast to będzie to miało na pewno mniejszy udział w naszych przychodach.

MD: Pani prezes. Oczywiście, posiadacie portfel – portfel gotówki, bo kiedy rozmawiamy z deweloperami giełdowymi – giełdowych spółek w ostatnich miesiącach, to oni zwracają uwagę przede wszystkim na brak ziemi w dobrych cenach, na której mogliby budować. Czy taki portfel posiadacie? Czy będziecie się rozglądać? Macie środki na to, aby kupować grunty?

BŻ: My nie mamy jeszcze tego portfela zbudowanego. Mamy kilka ciekawych gruntów, na których w tej chwili te inwestycje wystartowały. Natomiast mamy też pomysł, jak sfinansować pewne nabycie gruntów i to jest nasz fundusz, który gdzieś tam wspólnie z zbudowaliśmy. Natomiast fakt jest taki, że oczywiście jest bardzo trudno o dobre grunty w tej chwili, więc ta część deweloperska na pewno będzie borykała się z problemem, jeśli chodzi o dobre grunty, ale docierają do nas różni ciekawi inwestorzy w różnej formule. Myślę, że jesteśmy w stanie realizować nasz strategiczny cel bycia w segmencie mieszkaniowym. Proszę też pamiętać, że my w Szwecji jesteśmy od wielu lat i głównie jesteśmy w mieszkaniówce. Więc tam ponad 200 mln naszych przychodów to jest segment mieszkaniowy tylko i wyłącznie na rynku szwedzkim.

MD: Nas cieszy zawsze, kiedy polskie spółki rozwijają się, przeprowadzają ekspansję za granicą. W kwietniu przejęliście tę spółkę szwedzką, która ma w portfelu kontrakt na 154 mieszkania. Jakie są perspektywy rozwoju na tym rynku? Ostatnie nasze pytanie.

BŻ: To też jest trudny rynek w tej chwili. O ile do tej pory był to bardzo rozwojowy rynek, kryzys, który tam się pojawił jest bardzo widoczny na rynku mieszkaniowym, więc w najbliższym czasie myślę, że ten rynek będzie jednak miał mniejszy udział w naszym portfelu.

MD: No dobrze, to już naprawdę na ostatnie pytanie: Polska, Niemcy, Szwecja – to, który rynek teraz?

BŻ: Myślę, że to są rynki europejskie na pewno. W zanadrzu mamy kontrakt, mam nadzieję, że za chwilę będziemy w stanie Państwu o tym powiedzieć, również w Europie. Nie w Niemczech, nie w Szwecji, ale najbliższa Europa.

MD: No dobrze, to będziemy czekać w takim razie na komunikat i od razu już teraz zapraszamy do BIZNES24. Z nami była Pani prezes Beata Żaczek, wiceprezes Pekabex i CFO spółki. Dziękuję pięknie, dobrego dnia.

BŻ: Dziękuję, do widzenia.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INFLACJA

Inflacja CPI we Włoszech 3 miesiąc ustabilizowana. W czerwcu wyniosła 0.8% – podał włoski urząd statystyczny. To ważna informacja z 3 największej gospodarki strefy...

INFLACJA

Ceny w sklepach znów przyspieszają – twierdzi Rzeczpospolita. I wylicza, że w czerwcu tempo wzrostu wyniosło 3.1 procent – czyli o 20 punktów bazowych...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak długo stopy procentowe pozostaną na niezmienionym wysokim poziomie i czy w ogóle jest szansa na obniżkę stóp w tym roku, rozmawiał...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co jest jasne a co nie jest w utrzymaniu stóp na niezmienionym poziomie, oraz jaką będziemy mieć inflację w 2024 i w...