Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

PASSUS: PRZYCHODY W GÓRĘ, ALE ZYSK W MIEJSCU (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Grupa Passus, specjalizująca się w rozwiązaniach IT z obszaru cyberbezpieczeństwa, utrzymania sieci oraz usługach związanych z chmurą publiczną, miała w całym ubiegłym roku ponad 89 mln złotych przychodów, czyli o 17% więcej, niż rok wcześniej. Natomiast zysk utrzymał się praktycznie na niezmienionym poziomie około 4 milionów 700 tysięcy złotych. Wczoraj kurs akcji spółki wzrósł o prawie 20%. No a dzisiaj mamy sporą korektę tego wzrostu. Spółka traci prawie 10%. Moim i Państwa gościem jest teraz Tadeusz Dudek, prezes Passusa. Dzień dobry.

TADEUSZ DUDEK, PASSUS: Dzień dobry pani, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: To może od tych wyników zacznijmy. Dlaczego zysk nie wzrósł, skoro macie Państwo większe – rekordowe przychody?

TD: Cały czas inwestujemy te pieniądze. Staramy się mieć ten zysk na takim zdrowym poziomie, żeby nie wprowadzać tutaj niepotrzebnych emocji. Natomiast chociażby po amortyzacji i paru innych rzeczach widać, że te pieniądze, nawet, jeśli rosną nam przychody, to staramy się reinwestować ciągle.

NG: Rok 2023 jest pierwszym rokiem obecności Passusa na rynku głównym warszawskiej giełdy i w tym samym roku macie Państwo wspomniane już przeze mnie rekordowe przychody ze sprzedaży. Czy obecność na GPW pomogła Państwu osiągnąć ten wzrost? Może kontrahenci patrzą jakoś bardziej przychylnie?

TD: Dla nas dwa obszary są istotne. Wiarygodność to jest zdecydowanie rzecz, którą ciężko tutaj wycenić, ale ona istnieje nie tylko w tych relacjach. Być może w Polsce nawet odgrywa to mniejszą rolę, dlatego że tutaj na tym rynku jesteśmy rozpoznawalni. Natomiast na pewno bardzo pomaga nam przy tej ekspansji zagranicznej. Spółka publiczna z natury rzeczy budzi większe zaufanie, chociażby ze względu na pewne wymogi, jeśli chodzi o pokazywanie tych danych wyników finansowych. I to jest jeden obszar. Na pewno też ma to znaczenie w przypadku programów motywacyjnych dla pracowników. To jest też rzecz, której nie można przecenić w IT i w takich spółkach jak nasza ludzie to jest jeden z najważniejszych kapitałów, jakie można posiadać.

NG: To a propos ludzi. W ubiegłym roku sporo się słyszało o zwolnieniach w branży IT, a nawet o spowolnieniu w tej branży. Czy w związku z tym planowaliście Państwo, planujecie redukować załogę chociażby z powodu wzrostu minimalnego wynagrodzenia? Jak to wpłynęło na podniesienie Waszych kosztów?

TD: Ja myślę, że nasza najniższa pensja w spółce jest daleka od minimalnego wynagrodzenia, więc to raczej jest problem, który akurat nas nie dotyka. Jeżeli chodzi o redukcję – nie, nie zredukowaliśmy się w skali całej firmy. Tutaj raczej mówimy o sytuacji takiej, że my ciągle zatrudniamy. W tej chwili też mamy parę wakatów i poszukujemy ludzi, więc my raczej wzrastamy, jeśli chodzi o zatrudnienie.

NG: Zaglądam jeszcze w raport. Największą dynamikę wzrostu wykazał segment usług świadczonych w oparciu o chmurę Amazon Web Services, który wzrósł w ubiegłym roku niemal dwukrotnie do prawie 19,5 miliona złotych. Jaki jeszcze potencjał widzicie Państwo w tym obszarze?

TD: Ja myślę, że to jest takie miejsce, które nie jest jeszcze wyeksploatowane przez nas do końca. Myślimy, że jesteśmy raczej gdzieś pomiędzy początkiem a środkiem tej drogi, jeśli chodzi o rozwój usługi publicznej. Te dane, które na całym świecie są pokazywane przez różne instytuty, chociażby Gartnera i tak dalej, wskazują na dalszy rozwój chmury obliczeniowej w szczególności. My jesteśmy tego beneficjentem i staramy się utrzymać to tempo wzrostu. To jest dla nas w tej chwili kluczowe na najbliższe lata.

NG: Ale natomiast sprzedaż produktów własnych spółki, którymi są dla Państwa rozwiązania IT dla dużych i średnich firm, utrzymała się w ubiegłym roku na poziomie zbliżonym do 2022 roku. Wyniosła niecałe trzy i pół miliona złotych. Skąd zastój, wyhamowanie w tym obszarze i czy w tym roku widać jakieś symptomy ożywienia?

TD: Jeżeli chodzi o produkty własne, to jesteśmy w trakcie podejmowania decyzji. Chcemy troszeczkę przebudować ten plan. Sposób w jaki chcemy budować swoją pozycję głównie na rynkach zagranicznych i myślę, że niebawem poinformujemy bardziej szczegółowo naszych inwestorów, w jaki sposób zamierzamy to dokładnie zrobić.

NG: No, to jak już jesteśmy przy zagranicy, w jakich kierunkach przede wszystkim planujecie się Państwo rozwijać? Jak czytałam, ważny jest dla Państwa np. rynek niemiecki, no i też inne rynki europejskie. Czy nie obawiacie się Państwo spowolnienia w tych krajach? W Niemczech już mamy recesję. Jak spoglądacie na tę kwestię?

TD: Działamy w dwóch obszarach i w tych obszarach raczej nie widzimy recesji. Wręcz przeciwnie, jeśli chodzi o nakłady na poszczególnych rynkach, one rosną wszędzie. Tu mówimy głównie o cyberbezpieczeństwie i nawet w sytuacji, o ile nie mówimy o jakiejś mocnej recesji, ale o spowolnieniu, to tutaj te nakłady będą się utrzymywały czy prognozy nawet mówią o wzroście tych nakładów i to jest związane z obecną sytuacją geopolityczną, jeśli chodzi o bezpieczeństwo o to, że bardzo dużo tego biznesu już jest w taki czy inny sposób oparte o online i jego trzeba zabezpieczyć, bo jego ciągłość działania jest tutaj absolutnie kluczowa. Więc tu raczej patrzymy z nadzieją, tak bym chyba to skomentował.

NG: W raporcie czytamy również, że w tym roku będziecie Państwo stawiać na oferowanie usług aplikacji z wykorzystaniem komercyjnych modeli generative AI. Jakich aplikacji? Jakich produktów?

TD: Teraz wszyscy mówią o AI. To jest bardzo modny temat. My poszliśmy taką nieco inną drogą, a mianowicie postawiliśmy na to, że jesteśmy specjalistami, jeśli chodzi o przygotowanie środowiska chmurowego pod użyciem modeli AI, czyli nie konkurujemy do końca na rynku algorytmów przetwarzania danych, nie mamy takiej ilości danych jak ci najwięksi. Natomiast to, co potrafimy bardzo dobrze robić i czego potwierdzeniem jest choćby jedno z pierwszych wdrożeń, jeśli chodzi o AWS gen AI i to jest koncern chemiczny w Europie. Budujemy infrastrukturę pod to i całe modele, żeby te dane, które mają firmy mogły być wykorzystywane i wspierane, jeśli chodzi o obróbkę tych danych przez AI. A to jest decyzja, którą podjęliśmy dwa i pół roku temu, inwestując w zespół w spółce Chaos Gears, czyli tej zajmującej się public cloudem. No i to jest taki moment, w którym zaczynamy zbierać pierwsze owoce tego.

NG: To już tak zupełnie na koniec. Mamy decyzję o dywidendzie 2,92 na akcję. A jak wygląda Państwa strategia dywidendowa szerzej na najbliższe lata?

TD: Jeśli chodzi o szczegóły na najbliższe lata, to na pewno opublikujemy tę politykę dywidendową w przeciągu kwartału. Natomiast to nie jest tajemnicą o tym mówiliśmy wielokrotnie, ten zysk, który wypracowujemy pomimo inwestycji, jest na tyle duży. Zamknęliśmy też swoją największą inwestycję, jeśli chodzi o produkty własne, więc ten zysk jest na tyle duży, że będziemy chcieli się dzielić z inwestorami. Czyli przyjmujemy taki bardziej na najbliższe lata zrównoważony model rozwoju, jeśli chodzi o politykę dywidendową, starając się dzielić pomiędzy tymi zyskami z akcjonariuszami i część na dalsze inwestycje, jeśli chodzi o wzrost.

NG: Tadeusz Dudek, prezes Passus był moim i Państwa gościem. Dziękuję bardzo za spotkanie i za rozmowę.

TD: Dziękuję ślicznie, do widzenia.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

PASSUS: PRZYCHODY W GÓRĘ, ALE ZYSK W MIEJSCU (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV