Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

PASSUS DEBITUJE NA GPW (ROZMOWA)

O zapowiadanym debiucie informatycznej spółki Passus rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Tadeuszem Dudkiem, prezesem spółki Passus.

PASSUS DEBITUJE NA GPW (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MARCIN DOBROWOLSKI,BIZNES24: Informatyczna spółka Passus jest o krok od przeniesienia notowań na rynek główny GPW. Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła właśnie prospekt związany z tym procesem. Z nami jest Tadeusz Dudek, prezes Passus. Dzień dobry.

TADEUSZ DUDEK, PASSUS: Dzień dobry, witam Państwa serdecznie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Panie prezesie, to poproszę o konkretną datę. Kiedy debiut na Głównym rynku?

TD: Chcielibyśmy, żeby to się wydarzyło w pierwszej połowie stycznia, ale nie mamy jeszcze konkretnej daty, więc musimy poczekać.

MD: A więc do wyboru mamy pierwszy albo drugi tydzień stycznia. Fajnie by było, gdyby tak się udało. Czy planujecie dodatkową emisję w związku z tym debiutem? Jakieś zwiększenie płynności?

TD: Na tę chwilę nie planujemy żadnej emisji. Chcemy poczekać, aż poprawią się warunki, jeśli chodzi o otoczenie makroekonomiczne. No i wtedy wrócimy do tematu emisji pewnie.

MD: A w takim razie czym chcecie przekonać inwestorów do tego, aby inwestowali właśnie w Wasze akcje?

TD: Tym, że cały czas konsekwentnie od momentu kiedy w ogóle weszliśmy na NewConnect parę lat temu, wszystkie zyski reinwestujemy w produkt własny. I ta trzecia gałąź przychodów, która nam się pojawiła z produktów własnych, ona dosyć mocno tutaj nam rośnie. I dalej zamierzamy się rozrastać głównie w ten sposób, czyli poprzez ekspansję tego swojego produktu za granicą. Zresztą w tym roku udało nam się już dokonać trzech sprzedaży. Dwie w Rumunii i jedną w Czechach. Mnie osobiście ta w Czechach najbardziej cieszy, bo tam jest nasz konkurent, więc to taki „gol zliczony na wyjeździe, liczy się podwójnie.”

MD: Ok, Passus jest obecny w Czechach, ale czy planujecie przyjmować w innych krajach naszego regionu Europy Środkowo-Wschodniej i na Bałkanach, tam gdzie operujecie?

TD: Na razie nie widzimy żadnych takich okazji inwestycyjnych. Śledzimy to, co się dzieje na rynku. Natomiast na skutek tego, co się dzieje my działamy głównie w tym obszarze cyber security i monitoringu wydajności aplikacji i sieci. To wyceny utrzymują się bardzo wysokie w związku z zagrożeniami, które się pojawiają. Najpierw pandemia, później wojna w Ukrainie. Te spółki są mocno, wysoko wyceniane, więc jakby nie widzimy tutaj okazji inwestycyjnych. Raczej rozbudowujemy swoje siły sprzedażowe i techniczne, po prostu otwierając kolejne oddziały. Mamy w Pradze w tym roku pewnie na początku roku ruszy oddział w Rumunii. I tak będziemy w ten sposób tę ekspansję budować. Powoli, ale bardziej organicznie.

MD: Bardziej organicznie. Czy to oznacza, jeżeli biorąc pod uwagę to, że otwieracie nowe oddziały, powiedział Pan między innymi w Rumunii. Czy to oznacza, że będziecie rekrutować tylko miejscowych inżynierów-informatyków? Czy także planujecie np. eksport polskich usług i polskich pracowników, również z Polski tam do oddziałów, który otwieracie?

TD: Nie, nie chcielibyśmy iść taką drogą bycia w pewnym sensie software housem. Dla nas to, co zamierzamy eksportować, co już eksportujemy, to jest nasz własny produkt i w regionie chcemy się opierać o miejscowe siły. W tych kontaktach B2B ten język lokalny, ciągle jest jeszcze ważny, więc chcemy mieć siły sprzedażowe i inżynierów mówiących w lokalnym języku.

MD: A widzicie większe zainteresowanie cyberbezpieczeństwem w związku z tym, co się dzieje, jeżeli chodzi o sytuację geopolityczną, zwiększone ataki na polską sieć? My na naszej antenie mówimy często o tym, o konieczności zabezpieczania firm przed cyberatakami, ale pytanie, czy ze strony firm również takie zainteresowanie się pojawia, czy ono jest zwiększone?

TD: To są bardzo mocne wzrosty, jeżeli chodzi o ilość zagrożeń, prób cyberataków, wyłudzeń w takiej czy w innej formie. To są raczej w procentach mierzone trzycyfrowe wzrosty, i to nie dotyczy tylko Polski, ale w ogóle całego regionu, przynajmniej tam, gdzie my operujemy, to mogę powiedzieć. Zresztą wyniki naszej spółki to potwierdzają, że dużo się dzieje w tym obszarze i jakby też firmy mocno zwiększyły nakłady inwestycyjne w związku z tym.

MD: Wzrost ataków jest, ale czy takie zainteresowanie ze strony firm również występuje? Czy te firmy, które przychodzą do Was, one – to raczej dopinanie zabezpieczenia, czy to jest raczej sytuacja taka, w której musicie od samych podstaw to zabezpieczenie budować?

TD: Na szczęście aż tak źle nie jest. Od podstaw nie. Dużo firm ma te podstawowe zabezpieczenia, żeby nie powiedzieć, że prawie każda chyba w tej chwili. Tutaj raczej mówimy o takim kierunku, który się jakby rodzi. Przynajmniej my głównie tego typu usługi świadczymy, gdzie spinamy te różne systemy bezpieczeństwa w jedną całość, jakby tworzymy taką ciągłość na zasadzie. Bardzo często jest tak, że firmy mają różne departamenty. Każdy z tych departamentów ma swoje narzędzia. One różnie się komunikują ze sobą, czasem lepiej, czasem gorzej. Ale niewykorzystany jest ten potencjał, jeśli chodzi o wymianę informacji pomiędzy poszczególnymi narzędziami, bo to daje lepszy i taki bardziej dokładny obraz. I to jest to, czym my się zajmujemy, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo. W dużej mierze usprawniamy ten przepływ informacji po to, żeby szybciej wykrywać zagrożenia i przeciwdziałać.

MD: A stawiacie bardziej na sektor prywatny czy publiczny? Tylko w grudniu podpisaliśmy dwie duże umowy ze spółkami, z podmiotami należącymi do Skarbu Państwa. To jest kierunek, w którym chcecie się jakoś szczególnie rozwijać?

TD: Ja bym powiedział tak: Nie faworyzujemy żadnego z naszych klientów. Nie, nie mamy jakichś preferencji, jeśli chodzi o to, czy to jest sektor publiczny, czy sektor prywatny. No, akurat tak się złożyło, że w końcówce roku to był sektor publiczny. Ale obsługujemy również sektor komercyjny, głównie finanse operatorów telekomunikacyjnych i sektor utilities, czyli energia w takiej czy innej formie.

MD: Bardzo Panu dziękuję i trzymamy kciuki za to, żeby debiut Passus na głównym parkiecie Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych miał miejsce. Przypomnę – pierwszy jak najszybciej miał miejsce w pierwszej połowie stycznia. Passus chce być na głównym parkiecie dostępny, to jest 9 sesji między 2 a 13 stycznia. Trzymamy kciuki i powodzenia. Tadeusz Dudek, prezes spółki Passus, był z nami. Dzięki wielkie.

TD: Dziękuję Panu, Dziękuję Państwu. Pozdrawiam.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PASSUS DEBITUJE NA GPW (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

"Pieniądze zostaw na Ziemi" - mówi dawny najbogatszy Ziemianin do obecnie najbogatszego Ziemianina. Założyciel Microsoftu Bill Gates skrytykował plany podboju Marsa snute przez Elona...

CENY

Rafineryjna marża Orlenu znowu rośnie.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że nastąpił trzeci z rzędu spadek rocznej dynamiki cen konsumpcyjnych i Inflacja HICP w strefie euro wyniosła osiem i pół procent rok...

INNE

Inflacja w Turcji wyhamowuje już drugi miesiąc.

%d bloggers like this: