MARCIN DOBROWOLSKI,BIZNES24: Informatyczna spółka Passus jest o krok od przeniesienia notowań na rynek główny GPW. Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła właśnie prospekt związany z tym procesem. Z nami jest Tadeusz Dudek, prezes Passus. Dzień dobry.
TADEUSZ DUDEK, PASSUS: Dzień dobry, witam Państwa serdecznie.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Panie prezesie, to poproszę o konkretną datę. Kiedy debiut na Głównym rynku?
TD: Chcielibyśmy, żeby to się wydarzyło w pierwszej połowie stycznia, ale nie mamy jeszcze konkretnej daty, więc musimy poczekać.
MD: A więc do wyboru mamy pierwszy albo drugi tydzień stycznia. Fajnie by było, gdyby tak się udało. Czy planujecie dodatkową emisję w związku z tym debiutem? Jakieś zwiększenie płynności?
TD: Na tę chwilę nie planujemy żadnej emisji. Chcemy poczekać, aż poprawią się warunki, jeśli chodzi o otoczenie makroekonomiczne. No i wtedy wrócimy do tematu emisji pewnie.
MD: A w takim razie czym chcecie przekonać inwestorów do tego, aby inwestowali właśnie w Wasze akcje?
TD: Tym, że cały czas konsekwentnie od momentu kiedy w ogóle weszliśmy na NewConnect parę lat temu, wszystkie zyski reinwestujemy w produkt własny. I ta trzecia gałąź przychodów, która nam się pojawiła z produktów własnych, ona dosyć mocno tutaj nam rośnie. I dalej zamierzamy się rozrastać głównie w ten sposób, czyli poprzez ekspansję tego swojego produktu za granicą. Zresztą w tym roku udało nam się już dokonać trzech sprzedaży. Dwie w Rumunii i jedną w Czechach. Mnie osobiście ta w Czechach najbardziej cieszy, bo tam jest nasz konkurent, więc to taki „gol zliczony na wyjeździe, liczy się podwójnie.”
MD: Ok, Passus jest obecny w Czechach, ale czy planujecie przyjmować w innych krajach naszego regionu Europy Środkowo-Wschodniej i na Bałkanach, tam gdzie operujecie?
TD: Na razie nie widzimy żadnych takich okazji inwestycyjnych. Śledzimy to, co się dzieje na rynku. Natomiast na skutek tego, co się dzieje my działamy głównie w tym obszarze cyber security i monitoringu wydajności aplikacji i sieci. To wyceny utrzymują się bardzo wysokie w związku z zagrożeniami, które się pojawiają. Najpierw pandemia, później wojna w Ukrainie. Te spółki są mocno, wysoko wyceniane, więc jakby nie widzimy tutaj okazji inwestycyjnych. Raczej rozbudowujemy swoje siły sprzedażowe i techniczne, po prostu otwierając kolejne oddziały. Mamy w Pradze w tym roku pewnie na początku roku ruszy oddział w Rumunii. I tak będziemy w ten sposób tę ekspansję budować. Powoli, ale bardziej organicznie.
MD: Bardziej organicznie. Czy to oznacza, jeżeli biorąc pod uwagę to, że otwieracie nowe oddziały, powiedział Pan między innymi w Rumunii. Czy to oznacza, że będziecie rekrutować tylko miejscowych inżynierów-informatyków? Czy także planujecie np. eksport polskich usług i polskich pracowników, również z Polski tam do oddziałów, który otwieracie?
TD: Nie, nie chcielibyśmy iść taką drogą bycia w pewnym sensie software housem. Dla nas to, co zamierzamy eksportować, co już eksportujemy, to jest nasz własny produkt i w regionie chcemy się opierać o miejscowe siły. W tych kontaktach B2B ten język lokalny, ciągle jest jeszcze ważny, więc chcemy mieć siły sprzedażowe i inżynierów mówiących w lokalnym języku.
MD: A widzicie większe zainteresowanie cyberbezpieczeństwem w związku z tym, co się dzieje, jeżeli chodzi o sytuację geopolityczną, zwiększone ataki na polską sieć? My na naszej antenie mówimy często o tym, o konieczności zabezpieczania firm przed cyberatakami, ale pytanie, czy ze strony firm również takie zainteresowanie się pojawia, czy ono jest zwiększone?
TD: To są bardzo mocne wzrosty, jeżeli chodzi o ilość zagrożeń, prób cyberataków, wyłudzeń w takiej czy w innej formie. To są raczej w procentach mierzone trzycyfrowe wzrosty, i to nie dotyczy tylko Polski, ale w ogóle całego regionu, przynajmniej tam, gdzie my operujemy, to mogę powiedzieć. Zresztą wyniki naszej spółki to potwierdzają, że dużo się dzieje w tym obszarze i jakby też firmy mocno zwiększyły nakłady inwestycyjne w związku z tym.
MD: Wzrost ataków jest, ale czy takie zainteresowanie ze strony firm również występuje? Czy te firmy, które przychodzą do Was, one – to raczej dopinanie zabezpieczenia, czy to jest raczej sytuacja taka, w której musicie od samych podstaw to zabezpieczenie budować?
TD: Na szczęście aż tak źle nie jest. Od podstaw nie. Dużo firm ma te podstawowe zabezpieczenia, żeby nie powiedzieć, że prawie każda chyba w tej chwili. Tutaj raczej mówimy o takim kierunku, który się jakby rodzi. Przynajmniej my głównie tego typu usługi świadczymy, gdzie spinamy te różne systemy bezpieczeństwa w jedną całość, jakby tworzymy taką ciągłość na zasadzie. Bardzo często jest tak, że firmy mają różne departamenty. Każdy z tych departamentów ma swoje narzędzia. One różnie się komunikują ze sobą, czasem lepiej, czasem gorzej. Ale niewykorzystany jest ten potencjał, jeśli chodzi o wymianę informacji pomiędzy poszczególnymi narzędziami, bo to daje lepszy i taki bardziej dokładny obraz. I to jest to, czym my się zajmujemy, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo. W dużej mierze usprawniamy ten przepływ informacji po to, żeby szybciej wykrywać zagrożenia i przeciwdziałać.
MD: A stawiacie bardziej na sektor prywatny czy publiczny? Tylko w grudniu podpisaliśmy dwie duże umowy ze spółkami, z podmiotami należącymi do Skarbu Państwa. To jest kierunek, w którym chcecie się jakoś szczególnie rozwijać?
TD: Ja bym powiedział tak: Nie faworyzujemy żadnego z naszych klientów. Nie, nie mamy jakichś preferencji, jeśli chodzi o to, czy to jest sektor publiczny, czy sektor prywatny. No, akurat tak się złożyło, że w końcówce roku to był sektor publiczny. Ale obsługujemy również sektor komercyjny, głównie finanse operatorów telekomunikacyjnych i sektor utilities, czyli energia w takiej czy innej formie.
MD: Bardzo Panu dziękuję i trzymamy kciuki za to, żeby debiut Passus na głównym parkiecie Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych miał miejsce. Przypomnę – pierwszy jak najszybciej miał miejsce w pierwszej połowie stycznia. Passus chce być na głównym parkiecie dostępny, to jest 9 sesji między 2 a 13 stycznia. Trzymamy kciuki i powodzenia. Tadeusz Dudek, prezes spółki Passus, był z nami. Dzięki wielkie.
TD: Dziękuję Panu, Dziękuję Państwu. Pozdrawiam.
Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV
