Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

PARLAMENT EUROPEJSKI ZA FUNDUSZEM SPRAWIEDLIWEJ TRANSFORMACJI

Parlament Europejski poparł porozumienie ustanawiające Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Jego celem jest wsparcie regionów uzależnionych od węgla w przejściu do tzw. “zielonej gospodarki”.

PARLAMENT EUROPEJSKI ZA FUNDUSZEM SPRAWIEDLIWEJ TRANSFORMACJI

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma mieć budżet w wysokosci ponad 17,5 mld euro na lata 2021-2027.

Z Funduszu będą mogły korzystać m.in takie regiony jak Śląsk. Chodzi o tworzenie miejsc pracy, nowe inwestycje, walkę ze smogiem, rekultywację terenów pokopalnianych, szkolenia i kursy dla pracowników i osób bezrobotnych.

GIGANTYCZNY ZYSK BANKÓW PRZY GIGANTYCZNYCH PRZYCHODACH. ZAPŁACILIŚMY IM 49.5 MLD ZŁ ODSETEK

Polska jest największym beneficjentem funduszu. Może liczyć maksymalnie na 3,5 mld euro.  Połowa kwoty przeznaczonej dla naszego kraju (1,75 mld euro) jest jednak “zamrożona”. Wszystko przez to, że Polska nadal nie zobowiązała się do wdrożenia celu neutralności klimatycznej do 2050 roku, co przewiduje Europejski Zielony Ład. Według szacunków Komisji Europejskiej, transformacja energetyczna naszego kraju kosztować może 240 mld euro.

7,5 mld euro w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji pochodzi z wieloletnich ram finansowych, a 10 mld euro – z funduszu Next Generation EU.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UNIA EUROPEJSKA

Komisja Europejska przygotowała plany zwiększenia inwestycji w europejskie sieci elektroenergetyczne. Są to dziesiątki projektów, które będą miały priorytetowy dostęp do pozwoleń i funduszy unijnych...

UNIA EUROPEJSKA

Parlament Europejski przyjął dzisiaj reformę ustrojową UE. Chodzi o poważne wzmocnienie roli europarlamentu, rozszerzenie uprawnień UE i radykalne ograniczenie reguły jednomyślności.

GOSPODARKA

Komisja Europejska zatwierdziła wypłatę pięciu miliardów euro zaliczki dla Polski ze zmienionego Krajowego Planu Odbudowy. Formalnie nie ma jeszcze konkretnej daty, kiedy unijne euro...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O nowym, błyskawicznym zakazie obowiązującym w Unii Europejskiej, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Martyną Banajską, adwokatem w kancelarii Legal Hub Wojnarowska Ścigała Irlik...

%d