Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

PAŃSTWO SPRAWDZI WSZYSTKO W FIRMIE. PRZEDSIĘBIORCY PRZECIW SUPERAUDYTOWI (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Łączymy się z Rafałem Dutkiewiczem, prezesem Zarządu Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej. Witam bardzo serdecznie Panie prezesie.

RAFAŁ DUTKIEWICZ, ZWIĄZEK PRACODAWCÓW RZECZPOSPOLITEJ: Dzień dobry, pozdrawiam serdecznie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: To jak to ma działać? A może inaczej zapytam: czego w tym pomyśle funkcjonowania nadzoru nad audytorami przedsiębiorcy się obawiają? Dlaczego ta taka stuprocentowa transparentność wszystkich audytów tak Was niepokoi?

RD: Mamy trzy w jednym. To znaczy mamy merytorycznie niewłaściwe rozwiązanie. Mamy rozwiązanie, które nie było konsultowane z tymi, których będzie dotyczyło, oraz mamy rzecz, której nie wprowadzono nawet w tak rozwiniętych krajach cyfrowo jak Estonia. Merytoryczny brak poprawności tego rozwiązania polega na tym, że dane związane z audytami, dane gromadzone przez biegłych rewidentów z ostatnich ośmiu lat mają być zgromadzone w jednym repozytorium, którego właścicielem i gospodarzem będzie Państwowa Izba Nadzoru, Audytowego.

I o ile biegły rewident z mocy prawa jest związany tajemnicą, z której może go zwolnić tylko i wyłącznie sąd, to PANA, czyli Państwowa Agencja Nadzoru Audytowego już w tej chwili ma dużo większe możliwości udostępniania tego rodzaju danych. W związku z tym dane o charakterze strategicznym, dane o charakterze bardzo istotnym dla mniejszych i większych przedsiębiorstw są po prostu zagrożone brakiem tej tajemnicy. Raz jeszcze: Nigdzie na świecie nie ma tego rodzaju repozytorium, które gromadziłoby całą wiedzę i to niemal całą informacją niemal z 10 lat. Równocześnie tego rodzaju baza danych staje się bardzo silną pokusą dla różnego rodzaju, powiedziałbym wysoce rozwiniętych hakerów.

RM: No tak. Z jednej strony oczywiście można by powiedzieć, że ten margines wolności gospodarczej się zmniejszy. Ale z drugiej strony były w historii globalnego biznesu i pewnie na mniejszą skalę w Polsce sytuacje, w których audytorzy nie działali prawidłowo albo pomagali zarządom ukryć jakieś nieprawidłowości, albo czegoś sami nie znaleźli. Może w wyniku błędu, a nie złej woli. Może taki nadzór jest potrzebny? Czego państwo może się dowiedzieć o przedsiębiorcach z takich dokumentów audytorskich? Czego wiedzieć nie powinno?

RD: Ale rzecz nie w tym, żeby nie funkcjonowała kontrola. Kontrola prowadzona przez tę instytucję, która w skrócie nazywa się PANA w tej chwili funkcjonuje i my nie jesteśmy przeciwnikami funkcjonowania i licencjonowania działalności biegłych rewidentów. My jesteśmy przeciwni po pierwsze: zgromadzeniu wszystkich tych informacji w jednym miejscu, bez stworzenia odpowiednich zabezpieczeń prawnych związanych z dostępem do nich. Oraz jesteśmy oburzeni sposobem, w jaki ta regulacja ma zostać wcielona w życie.

RM: To jest jakiś akt nieufności albo wrogości wobec przedsiębiorców?

RD: To jest po prostu złe rozwiązanie. Kolejna próba bardzo silnego scentralizowania. Proszę zauważyć, że rzecz może dotyczyć także kwestii strategicznych z punktu widzenia państwa, przemysłu zbrojeniowego czy przemysłu energetycznego. Nikt w Unii Europejskiej ani nikt, tak jak powiedziałem na świecie nie zdecydował się na tego rodzaju scentralizowane rozwiązanie. Na dodatek tak jak przed chwilą powiedziałem, warto byłoby porozmawiać wcześniej z tymi, których tego rodzaju rozwiązania dotyczą. Biegli rewidenci, którzy są kontrolowani przez instytucje państwowe, których działalność jest licencjonowana, oczywiście zgadzają się z tym procesem kontroli, ale zwracają uwagę, że tak daleko posunięty proces centralizacji informacji, bardzo drażliwych, które oni gromadzą w czasie swojego procesu audytowego jest niebezpieczny i szkodliwy.

RM: Zmieniając temat, na koszty prowadzenia działalności gospodarczej: 5110 złotych płaca minimalna będzie kosztowała w przyszłym roku pracodawcę, bo oczywiście pracownik dostanie 3222 złote. Jak się przedsiębiorcy czują z tymi kwotami? To tak pytam też w imieniu oglądających nas menadżerów i przedsiębiorców, którzy pewnie teraz nerwowo sięgają po Excela, żeby sprawdzić jak wyjdzie im biznes.

PAŃSTWO SPRAWDZI WSZYSTKO W FIRMIE. PRZEDSIĘBIORCY PRZECIW SUPERAUDYTOWI (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

RD: Nasza reakcja daje się opisać w 3 krokach. Z jednej strony jesteśmy wszyscy zwolennikami pewnego cywilizacyjnego osiągnięcia, którym jest płaca minimalna. Po drugie rozwiązanie polskie, które w roku 2024 podniesie płacę minimalną na kwoty przekraczające 4200 złotych wydaje nam się za daleko idące. Ono lokuje nas, jeśli chodzi o tempo podwyżek płac minimalnych w absolutnej czołówce europejskiej, choć gospodarczo jeszcze w tak wysoko umieszczonej czołówce nie jesteśmy. Po trzecie spłaszcza to rozwiązanie rynek płac. Poborców – tych, którzy będą pobierali, którym będą wypłacane płace minimalne mamy w tej chwili milion sześćset tysięcy w Polsce. Pod koniec 2023 roku liczba ta przekroczy 3 miliony. I my zwracamy uwagę na to, że tempo przyrostu płacy minimalnej powinno być skorelowane z tempem przyrostu płac w ogóle, w szczególności w strefie w obszarze publicznym.

I wreszcie tak wysoka płaca minimalna jest najbardziej niebezpieczna dla mikroprzedsiębiorstw. Ona nie zagraża egzystencji dużych przedsiębiorstw, które sobie z tym poradzą, a gdzie częstokroć pracownicy zarabiają już lepiej niż wynosić będzie płaca minimalna. Natomiast mikroprzedsiębiorstwa, głównie związane ze sferą rzemiosła będą silnie zagrożone. Są prognozy mówiące o tym, że efektem może być utrata na rynku polskim około 300 tysięcy miejsc pracy. Zatem to rozwiązanie, o którym rozmawiamy wydaje nam się być częścią rozdawnictwa w trakcie kampanii wyborczej, kiedy zresztą dzieją się różne inne rzeczy. Wczoraj byliśmy świadkami kuriozalnej wrzutki parlamentarnej. Na jednej z komisji przyjęto rozwiązanie dotyczące funkcjonowania aptek, które zagraża stabilności polskiego rynku związanego z aptekami. Ale o tym możemy porozmawiać kiedyś odrębnie.

RM: To przyjrzyjmy się temu osobno. To w takim razie jeszcze tak bardzo krótko. To, co z tą płacą minimalną zrobicie? Macie jakiś pomysł, jako Pracodawcy RP jak można zapobiec temu wzrostowi?

RD: W sensie faktycznym decyzja po stronie rządowej zapadła. Zatem, prawdę mówiąc nie mamy możliwości wpływania na tę decyzję, o której rozmawiamy.

RM: Rafał Dutkiewicz, prezes Zarządu Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej po raz pierwszy w BIZNES24, więc nie mieliśmy wcześniej okazji gratulować zajęcia tego znakomitego stanowiska. Dziękujemy serdecznie.

RD: Dziękuję bardzo.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

PAŃSTWO SPRAWDZI WSZYSTKO W FIRMIE. PRZEDSIĘBIORCY PRZECIW SUPERAUDYTOWI (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV