WIG20 spadł w poniedziałek aż o 4.55% – to największa jednosesyjna strata na tym indeksie od 28 października 2020 roku, gdy 2. fala pandemii zbliżała się do swojego szczytu, a szczepionka przeciw SARS-CoV-2 wydawała się jeszcze mocno odległa.
Z punktu widzenia zagranicznych inwestorów spadek był jeszcze silniejszy, bo trzeba go pomnożyć przez skalę osłabienia złotego. Wartość WIG20 liczonego wg cen w dolarach spadł w poniedziałek aż o 5.49%.
Wewnątrz WIG20 najmocniej spadały spółki surowcowe i energetyczne. Aż dwucyfrowa przecena dotknęła JSW, największego w Europie producenta węgla koksującego. Drugi w kolejności pod względem spadków był Lotos (-7.9%).
Panika na giełdach – Rosja, czy Fed?
Takie zachowanie tych spółek może wspierać tezę, że za spadkami na GPW stoją przede wszystkim obawy, że Fed znacząco przyspieszy tempo zacieśniania polityki monetarnej. Gdyby spadki napędzały przede wszystkim obawy o rozpętanie przez Rosję wojny w Europie – perspektywa wzrostu popytu na główne produkty JSW (czyli węgiel koksujący używany do wytopu stali), oraz Lotosu (czyli diesel i benzyna) wspierałyby notowania tych spółek.
CZYTAJ TEŻ: KONFERENCJA SZEFA FED PO POLSKU. TYLKO W BIZNES24
Tajemnicza – ale nieprzerwana – jest spadkowa seria CCC. Największy obuwniczy detalista w Polsce od początku ub. tygodnia stracił już ponad 1/4 rynkowej wartości. W poniedziałek CCC była drugą – ex aequo z Lotosem – najmocniej spadającą spółką w głównym indeksie na GPW.
Dla mWIG40 poniedziałek był również najgorszym dniem od 28 października 2020 roku. mWIG utrzymał się co prawda powyżej 5 tysięcy punktów, ale spadł do poziomu najniższego od 23 sierpnia 2021 roku.
Rekordzistą pod względem spadków – spośród głównych indeksów GPW – był jednak sWIG80, który stracił 4.68% swojej wartości. Dla indeksu małych spółek była to największa jednosesyjna strata od 30 lipca 2020 roku, a indeks znalazł się na poziomie najniższym od 21 kwietnia 2021 roku.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV