Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

PANIKA NA GIEŁDACH. W WARSZAWIE NAJGORSZA OD JESIENI 2020

Panika na giełdach w całej Europie – ale w Warszawie lęki przed skutkami wojny na Ukrainie i szybkich podwyżek stóp procentowych skupiły się na jednym parkiecie.

OBROTY GPW W MARCU
AKCJE MBANKU I PEPCO WEJDĄ DO WIG20

WIG20 spadł w poniedziałek aż o 4.55% – to największa jednosesyjna strata na tym indeksie od 28 października 2020 roku, gdy 2. fala pandemii zbliżała się do swojego szczytu, a szczepionka przeciw SARS-CoV-2 wydawała się jeszcze mocno odległa.

Z punktu widzenia zagranicznych inwestorów spadek był jeszcze silniejszy, bo trzeba go pomnożyć przez skalę osłabienia złotego. Wartość WIG20 liczonego wg cen w dolarach spadł w poniedziałek aż o 5.49%.

Wewnątrz WIG20 najmocniej spadały spółki surowcowe i energetyczne. Aż dwucyfrowa przecena dotknęła JSW, największego w Europie producenta węgla koksującego. Drugi w kolejności pod względem spadków był Lotos (-7.9%).

Panika na giełdach – Rosja, czy Fed?

Takie zachowanie tych spółek może wspierać tezę, że za spadkami na GPW stoją przede wszystkim obawy, że Fed znacząco przyspieszy tempo zacieśniania polityki monetarnej. Gdyby spadki napędzały przede wszystkim obawy o rozpętanie przez Rosję wojny w Europie – perspektywa wzrostu popytu na główne produkty JSW (czyli węgiel koksujący używany do wytopu stali), oraz Lotosu (czyli diesel i benzyna) wspierałyby notowania tych spółek.

CZYTAJ TEŻ: KONFERENCJA SZEFA FED PO POLSKU. TYLKO W BIZNES24

Tajemnicza – ale nieprzerwana – jest spadkowa seria CCC. Największy obuwniczy detalista w Polsce od początku ub. tygodnia stracił już ponad 1/4 rynkowej wartości. W poniedziałek CCC była drugą – ex aequo z Lotosem – najmocniej spadającą spółką w głównym indeksie na GPW.

PANIKA NA GIEŁDACH
PANIKA NA GIEŁDACH – CAŁY WIG20 NA CZERWONO

Dla mWIG40 poniedziałek był również najgorszym dniem od 28 października 2020 roku. mWIG utrzymał się co prawda powyżej 5 tysięcy punktów, ale spadł do poziomu najniższego od 23 sierpnia 2021 roku.

PANIKA NA GIEŁDACH
PANIKA NA GIEŁDACH – MWIG40 Z NAJWIĘKSZYM SPADKIEM OD JESIENI 2020

Rekordzistą pod względem spadków – spośród głównych indeksów GPW – był jednak sWIG80, który stracił 4.68% swojej wartości. Dla indeksu małych spółek była to największa jednosesyjna strata od 30 lipca 2020 roku, a indeks znalazł się na poziomie najniższym od 21 kwietnia 2021 roku.

PANIKA NA GIEŁDACH. CAŁA EUROPA W DÓŁ

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PANIKA NA GIEŁDACH. W WARSZAWIE NAJGORSZA OD JESIENI 2020

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Aleksandra Bluj jest gościem BIZNES24. W rozmowie z Natalią Gorzelnik opowiadała o różnicach między nowymi wskaźnikami, przedstawionymi do konsultacji w zastępstwie WIBORu.

ŚWIAT

4 amerykańskie banki i Biuro maklerskie PKO BP były liderami obrotów na GPW w kwietniu.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Roczne przychody LPP w górę o 80% - spółka ogłosiła wyniki i informuje o planach rozwoju na rynkach południowej Europy.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Roczne przychody CCC wzrosły o 45% - wyniki największego detalisty obuwia w Polsce nie zaskoczyły inwestorów.

%d bloggers like this: