Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

PALIWO DROŻEJE NIE TYLKO PRZEZ ROPĘ. ORLEN PODNOSI MARŻĘ

O średnio 17.5 grosza podniosła w wakacje ceny paliw podwyżka marży rafineryjnej Orlenu – wynika z wyliczeń BIZNES24 na podstawie danych opublikowanych dziś przez największego w Polsce producenta paliw.

PALIWO DROŻEJE NIE TYLKO PRZEZ ROPĘ. ORLEN PODNOSI MARŻĘ

Jeszcze w czerwcu tzw. modelowa marża rafineryjna (która z jednej strony zestawia koszty produktów używanych do produkcji paliw, a z drugiej przychody ze sprzedaży całego portfela produktów) wyniosła 5.7 dolara na baryłce. W lipcu wzrosła do 8.9 dolarów, a w sierpniu wynosiła już 10.9 dolara.

W polskiej walucie oznaczało to ok. 21 zł marży w czerwcu, ponad 34 zł marży w lipcu i ponad 42 zł w sierpniu (dwa razy więcej, niż w czerwcu).

W przełożeniu na litr paliwa daje to 14.2 grosza netto różnicy. O tyle więcej zarabia część rafineryjna PKN Orlen (swoją marżę dodaje jeszcze część handlowa). Ale wzrost marży cieszy nie tylko prezesa i akcjonariuszy Orlenu – ale również ministra finansów. Oznacza bowiem, że z każdego litra paliwa do skarbu Państwa wpływało w sierpniu 3.3 grosza więcej podatku VAT, niż w czerwcu tego roku.

Między czerwcem a sierpniem znacznie zdrożał też dolar – średni kurs EURPLN w czerwcu to 3.73, a w sierpniu – już 3.88. Ale gdyby Orlen nie podnosił marży rafineryjnej – wpływ zmiany kursu wartość marży rafineryjnej zawartej w litrze paliwa wyniósłby zaledwie 0.7 grosza.

Orlen to największy w Polsce producent paliw silnikowych – z udziałem w rynku hurtowym przekraczającym 55% (kolejne ponad 30% posiada Lotos, do którego przejęcia zmierza PKN Orlen). To oznacza, że wpływ wzrostu marży rafineryjnej Orlenu na ceny paliw odczuwają kierowcy tankujący nie tylko na stacjach ze znakiem Orlenu.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PALIWO DROŻEJE NIE TYLKO PRZEZ ROPĘ. ORLEN PODNOSI MARŻĘ

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Kolejne dobre dane ze Stanów – po środowym odczycie niższej od oczekiwań inflacji CPI otrzymaliśmy dane o malejącej inflacji producenckiej – dały rynkom nadzieje...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak się kształtuje sytuacja na rynku drewna w Polsce rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Rafałem Szeflerem, dyrektorem Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak się kształtują ceny złota oraz srebra a także platyny na światowych rynkach rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Aleksandrem Pawlakiem, prezesem...

POLSKA

UCE Research i Wyższe Szkoły Bankowe opublikowały cykliczną analizę cen detalicznych. Wynika z niej, że w lipcu 2022 roku w sklepach było drożej o...

%d bloggers like this: