Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

PALIWO DROŻEJE NIE TYLKO PRZEZ ROPĘ. ORLEN PODNOSI MARŻĘ

O średnio 17.5 grosza podniosła w wakacje ceny paliw podwyżka marży rafineryjnej Orlenu – wynika z wyliczeń BIZNES24 na podstawie danych opublikowanych dziś przez największego w Polsce producenta paliw.

PALIWO DROŻEJE NIE TYLKO PRZEZ ROPĘ. ORLEN PODNOSI MARŻĘ

Jeszcze w czerwcu tzw. modelowa marża rafineryjna (która z jednej strony zestawia koszty produktów używanych do produkcji paliw, a z drugiej przychody ze sprzedaży całego portfela produktów) wyniosła 5.7 dolara na baryłce. W lipcu wzrosła do 8.9 dolarów, a w sierpniu wynosiła już 10.9 dolara.

W polskiej walucie oznaczało to ok. 21 zł marży w czerwcu, ponad 34 zł marży w lipcu i ponad 42 zł w sierpniu (dwa razy więcej, niż w czerwcu).

W przełożeniu na litr paliwa daje to 14.2 grosza netto różnicy. O tyle więcej zarabia część rafineryjna PKN Orlen (swoją marżę dodaje jeszcze część handlowa). Ale wzrost marży cieszy nie tylko prezesa i akcjonariuszy Orlenu – ale również ministra finansów. Oznacza bowiem, że z każdego litra paliwa do skarbu Państwa wpływało w sierpniu 3.3 grosza więcej podatku VAT, niż w czerwcu tego roku.

Między czerwcem a sierpniem znacznie zdrożał też dolar – średni kurs EURPLN w czerwcu to 3.73, a w sierpniu – już 3.88. Ale gdyby Orlen nie podnosił marży rafineryjnej – wpływ zmiany kursu wartość marży rafineryjnej zawartej w litrze paliwa wyniósłby zaledwie 0.7 grosza.

Orlen to największy w Polsce producent paliw silnikowych – z udziałem w rynku hurtowym przekraczającym 55% (kolejne ponad 30% posiada Lotos, do którego przejęcia zmierza PKN Orlen). To oznacza, że wpływ wzrostu marży rafineryjnej Orlenu na ceny paliw odczuwają kierowcy tankujący nie tylko na stacjach ze znakiem Orlenu.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).

BIZNES24 online

Chcesz widzieć ważne informacje, które publikujemy w serwisie biznes24.pl? Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych.


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Ceny paliw znów rosną - i to o aż o sześć do ośmiu groszy w ciągu tygodnia. Podwyżki, o których informuje BM Reflex, zjadły...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Ceny drewna 2022? Branża obawia się powtórki z 2021 roku Ceny tarcicy już rosną – mówi w BIZNES24 Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej...

CENY

Gazprom wezwał Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo do arbitrażu. Rosyjska spółka chce zmiany ceny gazu w kontrakcie jamalskim. PGNIG nie widzi do tego podstaw.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Podwyżki cen w Polsce to główny temat rozmowy Romana Młodkowskiego z Andrzejem Kubisiakiem, wicedyrektorem Polskiego Instytutu Ekonomicznego.