Connect with us

Hi, what are you looking for?

FIRMA

PALIWO DROŻEJE NIE TYLKO PRZEZ ROPĘ. ORLEN SZYBKO PODNOSI MARŻĘ

O średnio 17.5 grosza podniosła w wakacje ceny paliw podwyżka marży rafineryjnej Orlenu – wynika z wyliczeń BIZNES24 na podstawie danych opublikowanych dziś przez największego w Polsce producenta paliw.

Jeszcze w czerwcu tzw. modelowa marża rafineryjna (która z jednej strony zestawia koszty produktów używanych do produkcji paliw, a z drugiej przychody ze sprzedaży całego portfela produktów) wyniosła 5.7 dolara na baryłce. W lipcu wzrosła do 8.9 dolarów, a w sierpniu wynosiła już 10.9 dolara.

W polskiej walucie oznaczało to ok. 21 zł marży w czerwcu, ponad 34 zł marży w lipcu i ponad 42 zł w sierpniu (dwa razy więcej, niż w czerwcu).

W przełożeniu na litr paliwa daje to 14.2 grosza netto różnicy. O tyle więcej zarabia część rafineryjna PKN Orlen (swoją marżę dodaje jeszcze część handlowa). Ale wzrost marży cieszy nie tylko prezesa i akcjonariuszy Orlenu – ale również ministra finansów. Oznacza bowiem, że z każdego litra paliwa do skarbu Państwa wpływało w sierpniu 3.3 grosza więcej podatku VAT, niż w czerwcu tego roku.

Między czerwcem a sierpniem znacznie zdrożał też dolar – średni kurs EURPLN w czerwcu to 3.73, a w sierpniu – już 3.88. Ale gdyby Orlen nie podnosił marży rafineryjnej – wpływ zmiany kursu wartość marży rafineryjnej zawartej w litrze paliwa wyniósłby zaledwie 0.7 grosza.

Orlen to największy w Polsce producent paliw silnikowych – z udziałem w rynku hurtowym przekraczającym 55% (kolejne ponad 30% posiada Lotos, do którego przejęcia zmierza PKN Orlen). To oznacza, że wpływ wzrostu marży rafineryjnej Orlenu na ceny paliw odczuwają kierowcy tankujący nie tylko na stacjach ze znakiem Orlenu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ENERGETYKA

Gaz dla gospodarstw domowych znów w górę. Urząd Regulacji Energetyki zgodził się na trzecią w tym roku podwyżkę taryf PGNiG. Wejdzie w życie za...

OTOCZENIE MAKRO

TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24 ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: No i co teraz z tą inflacją zrobić? Postanowiliśmy zapytać profesora...

OTOCZENIE MAKRO

Inflacja w Polsce najwyższa od czasów premiera Buzka. W sierpniu wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł aż 5.5%. To oznacza, że koszyk zakupów...

NIERUCHOMOŚCI

Liczba nowych mieszkań na sprzedaż w Warszawie - najdroższym rynku w Polsce - jest najniższa od 14 lat. To załamanie podaży - alarmuje Polski...