Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

PALIWA POTANIAŁY. ALE NIE NA DŁUGO

Na rynku paliw, po porannych wzrostach, widać dziś było wyraźną przecenę. Na inwestorów w Europie działają między innymi wysokie ceny gazu i energii elektrycznej, które nadal wywołują popyt zastępczy na produkty paliwowe.

MARŻA ORLENU
foto: pixabay.com

Jak pisze w analizie Ole Hansen, dyrektor ds. strategii rynku surowców w Saxo Banku, ceny ropy naftowej poszły w ciągu tygodnia w dół. Ma to być spowodowane po części z powodu strat odnotowanych na rynkach produktów paliwowych, takich jak benzyna czy olej napędowy. Ceny utrzymały się jednak w granicach obniżonego niedawno przedziału. W oku inwestorów były ponownie obawy dotyczące popytu, z nawiązką równoważące potencjalne wyzwania związane z podażą w nadchodzących miesiącach.

Poza obawami o wzrost i popyt sytuacji nie poprawia również mocniejszy dolar, który sprawia, że koszt paliwa na całym świecie staje się coraz wyższy. Rynek przygotowuje się na kolejną hamującą wzrost gospodarczy podwyżkę stóp procentowych przez amerykański FOMC.

CZYTAJ TEŻ: CZY FED ZARZĄDZI ŚWIATOWĄ RECESJĘ? KONFERENCJA JEROME’A POWELLA NA ŻYWO TYLKO W BIZNES24

Kolejnym czynnikiem jest popyt w Chinach, który nadal spowalnia po tym, jak Międzynarodowa Agencja Energetyczna stwierdziła, że największy importer ropy na świecie zmierza do największego rocznego spadku zapotrzebowania od ponad trzydziestu lat. Równocześnie amerykański Departament Energii wycofał się ze swojego stanowiska w sprawie uzupełniania rezerw strategicznych – uzasadniając, że nie uwzględnił ceny wykonania (która miała wynosić około 80 USD za baryłkę) i prawdopodobnie nie nastąpi to przed początkiem roku obrotowego 2023.

Strona podażowa będzie również uważnie obserwować wpływ unijnego embarga na rosyjską ropę, które zacznie oddziaływać na podaż od grudnia.

W swoim ostatnim miesięcznym raporcie dotyczącym rynku ropy naftowej MAE podkreśliła, że embargo jest powodem obniżenia prognoz dotyczących dostaw z Rosji na początku 2023 r. o prawie 2 mln baryłek dziennie. Jak podaje Saxo Bank, o ile nie zostanie osiągnięte porozumienie pokojowe, bądź w Moskwie nie nastąpią inne wydarzenia polityczne, taki rozwój sytuacji może spowodować, że podaż na rynku ponownie zacznie się kurczyć. Analitycy zakładają zatem, że potencjalne osłabienie w IV kwartale zostanie zastąpione ponownym umocnieniem w przyszłym roku.

Innymi słowy – na przełomie roku, kiedy do Europy przestanie płynąć ropa z Rosji, ceny na stacjach mogą zacząć zdecydowanie rosnąć. Jak będzie to wyglądało w krótszym terminie, wyjaśniała na antenie BIZNES24 Urszula Cieślak z biura Reflex.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PALIWA POTANIAŁY. ALE NIE NA DŁUGO

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Rafineryjna marża Orlenu znowu rośnie.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że nastąpił trzeci z rzędu spadek rocznej dynamiki cen konsumpcyjnych i Inflacja HICP w strefie euro wyniosła osiem i pół procent rok...

USA

Amazon pobił oczekiwania rynku. Swoje wyniki za 4 kwartał opublikował również Amazon. Spółka należąca do jednego z najbogatszych ludzi na ziemi miała ponad 149...

USA

Kwartalna sprzedaż Apple najgorsza od 6 lat. Sprzedaż Apple spadła o 5% w IV kwartale zeszłego roku i jest to największy kwartalny spadek od...

%d bloggers like this: